Régi-új trendek. A fiatal generáció szeretne hivatásként tekinteni a munkájára, szeretné megmutatni képességeit
Fotó: Pixabay.com
Reális elvárásaik vannak a fiatal munkavállalóknak, ezért érdemes komolyan venni őket – vonja le a következtetést a DreamJobs romániai állásközvetítő portál friss felmérése.
2022. szeptember 26., 09:192022. szeptember 26., 09:19
Rugalmasságot, megbecsülést, a szakmai fejlődés lehetőségét, tisztességes, de nem extrém fizetést várnak el az Y és Z generációnak a munkaerőpiacra bekerülő tagjai. A DreamJobs Románia állásközvetítő portál készített felmérést Juniorok munkahelyi elvárásai címmel, a romániai pályakezdők érdekeiről, elvárásairól mutatva be átfogó képet.
Az eredményeket értékelve a csapat tagjai úgy fogalmaznak, a munkaerő-toborzás során nap mint nap azzal szembesülnek, hogy az aktív álláskeresők nagy csoportját a pályakezdők, az Y és a Z generáció tagjai teszik ki.
A kérdőívvel a 18–35 éves korosztályt szólították meg, a 305 válaszadó közel 80 százaléka 18–30 év közötti és 20 százalékuk 31–35 év közötti fiatal. A kérdőívet kitöltők 95 százaléka Romániában él, a megkérdezettek több mint fele kisvárosban lakik, közel egyharmaduk pedig nagyvárosban, 43,3 százalékuk egyetemi alapképzést szerzett, 33,1 százalék mesteri végzettséget, 18,4 százalék pedig jelenleg érettségivel rendelkező fiatal.
Arra a kérdésre, hogy amennyiben ő dönthetné el, milyen formában szeretne dolgozni, a 305 kitöltő 54,8 százaléka a hibrid munkát jelölte meg, 44,9 százalék a rugalmas munkavégzést, 18,7 százalék a távmunkát preferálta, és csupán a válaszadók 20,7 százaléka szeretne teljes munkaidőben, állandó irodai környezetben dolgozni.
Arra a kérdésre, hogy szerintük miben rejlik egy munkahely megtartó ereje, ezeket a tényezőket a vonzó fizetés elé sorolták. Erre a kérdésre amúgy a három legnépszerűbb válasz a folyamatos szakmai fejlődési lehetőség biztosítása (73,1 százalék), a megbecsülés érzése (67,5 százalék ), támogató csapat (66,8 százalék) volt, és csak ezek után következett a jó fizetés igénye, 191 válasszal, vagyis 62,6 százalékos válaszadási aránnyal.
Kevesen, összesen nyolcan jelölték meg prioritásként a vállalati társadalmi felelősségvállalást, amiből a közvélemény-kutatás készítői azt a következtetést vonták le, hogy ez nem elvárásként, hanem inkább kiegészítő tényezőként lehet fontos.
tudják, hogy szükség van a fejlődésre, és ezt el is várják a munkahelyüktől, nyitottak a tanulásra, de igényük van az idősebb generáció támogatására is. A választott szakterület szerint a legtöbben (28,2 százalék) a marketing területén szeretnének elhelyezkedni, ezt követik szorosan a kommunikáció, az IT, a design, a mérnöki és az értékesítési, kereskedelmi szakmák.
Arra a kérdésre, hogy mi a válaszadó nettó fizetésigénye, a kérdőívet kitöltők 46,6 százaléka a 2500–3500 lej közötti bérsávot, 39,7 százalék a 3500–5000 közötti összeget, 9,8 százalék az 5000 lej feletti opciót jelölte be, míg a fennmaradó 3,9 százalék az 1500–2000 lejt közötti fizetési sávot választotta.
Fotó: Pixabay
Arros Orsolya, az állásközvetítő portál vezetője elmondta, a DreamJobs Romániánál gyakran kapnak olyan megkereséseket, hogy találjanak egyetemet végzett szakembereket, akiket minimálbérrel szeretnének alkalmazni.
„Ez a felmérés is azt mutatja, hogy nem ez a járható út, hiszen a 305 válaszadó közül csak 12-en (3,9 százalék) jelölték meg ezt a bérsávot. Ugyanakkor azt is szeretnénk továbbítani a munkaadók felé, hogy a pályakezdők nem extrém fizetésigényekkel rukkolnak elő, hiszen a megkérdezettek közel fele a 2500–3500 lej közötti sávot jelölte meg” – közölte Arros Orsolya.
A megkérdezett Y és Z generációs fiatalok körében amúgy a felmérés eredményei szerint jellemző a nagyfokú nyitottság, az élethosszig tartó tanulás művelése. Készségeik közé sorolják a multitaskingot, vagyis több feladat egyidejű elvégzését és a fejlett digitális készségeket, erős náluk a munka és magánélet egyensúlyának kialakítására való igény és a szakmai fejlődés iránti vágy.
A fiatalok esetében egy szenvedéllyel végzett munka iránti motiváltságból fakadhat az, hogy összemosódik a munka és a pihenés közötti határ, nem pedig a szervezetlenségből fakadó, „kötelező” túlóra miatt például.
arra a munkára, amelyben teljes mértékben kibontakozhat, amelyben megmutathatja saját magát, képességeit, és amellyel teljes mértékben azonosulhat. A DreamJobs Romania csapata az eredményeket megosztják a munkaadókkal is, abban bíznak, hogy kiindulópontként segíti őket.
117 millió euróval támogatja az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma a fiatalok, munkanélküliek és aktív munkaszerződéssel nem rendelkezők integrálását a munkaerőpiacra – áll az RMDSZ szerdai közleményében.
A munkanélküliségi ráta 5,3 százalékos volt júniusban, ami 0,1 százalékpontos csökkenést jelent az előző hónapban jegyzetthez (5,4 százalék) viszonyítva – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
szóljon hozzá!