Fotó: Ilusztráció
2012. július 06., 09:542012. július 06., 09:54
A legnagyobb átlagfizetést a földgáz- és kőolaj-kitermelő vállalatok alkalmazottai vihették haza, itt az átlagbér elérte a 4325 lejt. Az ellenkező póluson a vendéglátó-ipari egységek – szállodák és vendéglők – dolgozói állnak, itt az átlagkereset alig 845 lej.
A statisztikai hivatal ugyanakkor arról is beszámolt, hogy az az idei év első negyedében nominális szinten a háztartások átlagosan 2480 lejből gazdálkodhattak, egy főre pedig 862 lej jutott. Azonban a befolyó összegek 90,5 százaléka a kiadási oldalon is szerepel, ugyanis a háztartások havonta átlagban 2245 lejt költöttek el, így igen minimális a megtakarítás. Egyébként a családok bevételének egy része nem anyagi természetű, a háztartások pénzbeni jövedelme ugyanis csak 1976 lej volt, ami fejenként 687 lejt jelent. A fennmaradó összegek a természetbeni juttatásokból jönnek ki. Akárcsak korábban, a városon élők lényegesen többet keresnek, mint a vidékiek, bevételeik az idei első negyedévben 24,2 százalékkal voltak magasabbak. Városon egyébként a háztartások bevételeinek 62,6 százaléka fizetésből származott, 23 százalék szociális juttatásból, míg mindössze 9,1 százalékot tettek ki a természetbeni juttatások. Ehhez képest a vidéki háztartások jövedelmének 41,7 százaléka a mezőgazdasági termelésből származott – igaz, nem anyagi juttatásként, hanem az összegből 36,8 százalékpontot a saját fogyasztásra megtermelt zöldségek, gyümölcsök, saját háztartásban nevelt állatokból származó élelmiszerek tették ki, s mindössze 4,9 százalék volt pénzbeni jövedelem. Vidéken a fizetés 26,8 százalékban járult hozzá a családok költségvetéséhez, 24 százalékot pedig a különféle szociális juttatások tették ki.
A háztartások kiadásainak a zöme a statisztikai adatok értelmében a fogyasztásra – élelmiszerek, nem élelmiszer jellegű termékek vásárlására, szolgáltatások kifizetésére, helyi adókra, illetékekre, társadalombiztosítási hozzájárulásokra – megy el. A beruházásokra, egyebek mellett lakásvásárlásra vagy ingatlanépítésre, telekvásárlásra, illetve a terület megműveléséhez szükséges eszközök beszerzésére, részvényvásárlásra az ország valamennyi háztartásának átlagát véve is alig 0,3 százalék jut.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.