Csak a speciális védelmet élvezőknek és a több ingatlannal rendelkezőknek kell nyilatkozniuk, utóbbiaknak sem minden esetben
Fotó: Pinti Attila
Cáfolta a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán ANRE-alelnök azt a futótűzként terjedő híresztelést, amely szerint mintegy 9 millió romániai fogyasztónak kell az elkövetkező időszakban kérvényt benyújtania energiaszolgáltatójához annak érdekében, hogy kedvezményes áron számlázzanak neki.
2022. december 15., 08:042022. december 15., 08:04
2022. december 15., 08:132022. december 15., 08:13
Az energiafogyasztók mintegy 90 százalékának nem kell semmit tennie annak érdekében, hogy az állam által korlátozott áron vásárolja jövőre is az energiát – szögezte le a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán. Az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) alelnökét annak kapcsán kerestük meg, hogy a napokban futótűzként terjedt el a bukaresti sajtóban, hogy 9 millió fogyasztónak nyilatkozatot kell benyújtania, ha részesülni akar az ársapkarendelet által biztosított kedvezményekből, és a fogyasztása alapján 68 baniért, illetve 80 baniért vásárolná az energiát.
aki azt mondta: nem tudhatják, hogy egy fogyasztópont a tulajdonos lakhelye-e, ezért a törvény úgy is értelmezhető, hogy mindenkinek saját felelősségére nyilatkoznia kell arról, hová kéri az árkedvezményt.
A Klaus Iohannis államfő által kihirdetett rendelet értelmében 2023. január 1-től 2025. március 31-ig hatóságilag korlátozott áron vásárolhatják az energiát mind a lakossági, mind pedig az ipari fogyasztók.
Nagy-Bege Zoltán tegnap megkeresésünkre hangsúlyozta: a fogyasztók több mint 90 százaléka automatikusan részesül a kedvezményes tarifából, amennyiben a havi fogyasztása az adott határértékek alatt van.
Rámutatott: a 255 kilowattóra feletti energiafogyasztásért 1,3 lejt számláz a szolgáltató, aki ebbe a kategóriába tartozik, eleve nem kell hogy nyilatkozzon semmiről, akkor sem, ha több ingatlanja van.
A jogszabály ugyanakkor leszögezi, hogy a fogyasztástól függetlenül a legalább egy kiskorút egyedül nevelő szülők, a legalább három kiskorút (vagy még tanulmányait végző 26 év alatti fiatalt) eltartó családok, illetve a gyógykezelésükre elektromos orvosi műszereket használó fogyasztók 68 ba-nis tarifával fizetik a villamos energiát. Ez esetben valóban be kell nyújtani egy kérést, mert a szolgáltatónál levő adatokból nem derül ki, hogy melyik fogyasztó tartozik ebbe a kategóriába, részletezte a hatóság alelnöke. A jogszabály úgy rendelkezik, hogy
Vagyis, ha még decemberben benyújtják a kérést, januártól ezen az áron számlázzák nekik a villamos energiát, ha januárban nyilatkoznak, akkor a februári fogyasztásért fizetnek kilowattóránként 68 banit.
Kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán arra is kitért, hogy azoknak sem kell kivétel nélkül nyilatkozatot benyújtaniuk, akiknek több ingatlanjuk van. A szolgáltatók ugyan azt mondják, nem tudják, hogy ügyfeleik közül melyiküknek van egynél több lakása, és ha igen, melyiknél tartanak igényt az alacsonyabb díjszabásra, ha a fogyasztás alapján jogosultak arra. A hatóság alelnöke ezt cáfolja, mint mondta,
Még ebben az esetben sem kell feltétlenül nyilatkozatot benyújtani, hiszen a törvény úgy rendelkezik, elsősorban a lakcímre kell alkalmazni az árplafont, tehát arra a címre, ami a személyazonossági igazolványban szerepel. Kérést akkor kell benyújtani, ha az ügyfél nem ért egyet azzal, hogy az alacsonyabb díjszabás a lakcímére vonatkozzon, nem a személyiben szereplő címre kéri a kedvezményt. Ha a személyi igazolványban szereplő címre nincs szerződés, a szolgáltató nem tudja beazonosítani a lakcímet, nem tudja, hova kéri az ügyfél az árbefagyasztást, akkor 1,3 lejes áron számláz, ilyen esetben szintén be kell nyújtani kérést. Nyilván, ha két ingatlanra más-más szolgáltatónál kötöttek szerződést, azt nem tudják kiszűrni, de ilyen eset pár száz van országszerte.
Nagy-Bege Zoltán rámutatott, a fogyasztó kötelessége, hogy ezeket a helyzeteket jelezze, mert előbb-utóbb kiderül, ha két fogyasztási ponton alkalmazták a kedvezményes tarifát, annak viszont következményei lesznek, a jogtalanul kapott támogatást vissza kell majd fizetni.
Bajba kerülhetnek azok az albérletben élő személyek, családok, akiknek/amelyeknek nincs hivatalos szerződésük a lakás tulajdonosával, januártól ugyanis 1,3 lejes kilowattóránkénti díjszabással érkezik majd a villanyszámla.
A nyilatkozatokat személyesen és online is be lehet nyújtani – hívta fel a figyelmet Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette: minden szolgáltatónak van elektronikus postacíme, ahová a kéréseket el lehet küldeni, néhányan pedig különböző alkalmazásokon keresztül is lehetővé teszik a feltöltést. Ugyanakkor közzéteszik a hatóság honlapján az űrlapokat minden olyan kategóriára vonatkozóan, amelyhez tartozóknak nyilatkozniuk kell.
Mint ismeretes, a havi 100 kilowattórás fogyasztásig valamennyi lakossági fogyasztó a legalacsonyabb tarifát, vagyis 68 banit fizet kilowattóránként. A havi 100 és 255 kilowattóra közötti fogyasztás tarifája 80 bani, az ezt meghaladó energiafogyasztásért pedig már 1,3 lejt számlázhat a háztartásoknak a szolgáltató. Újdonság, hogy már nem a tavalyi átlagfogyasztás alapján sorolják a különböző kedvezményes árkategóriákba a fogyasztókat, hanem az aktuális energiafogyasztásuk alapján, ha pedig nem olvasták le a villanyóra állását, akkor az utolsó három hónap átlagát veszik alapul. Viszont az év végéig még a tavalyi fogyasztás a mérvadó.
Módosításokkal elfogadta a bukaresti képviselőház szerdán a kormány augusztusban hozott „ársapka-rendeletét”, a következő három fűtési szezonra kiterjesztve a villamos energia és gáz fogyasztói árának középtávú hatósági korlátozását.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!