Kifehérítené a román állam az albérletek piacát – A magasabb villanyszámla még nem fogja adózásra késztetni a főbérlőket

Nem akarnak adózni. Sokan inkább kiskapukat keresnek, mintsem regisztrálják az albérleti szerződést az adóhatóságnál •  Fotó: Haáz Vince

Nem akarnak adózni. Sokan inkább kiskapukat keresnek, mintsem regisztrálják az albérleti szerződést az adóhatóságnál

Fotó: Haáz Vince

Bajba kerülhetnek azok az albérletben élő személyek, családok, akiknek/amelyeknek nincs hivatalos szerződésük a lakás tulajdonosával, januártól ugyanis 1,3 lejes kilowattóránkénti díjszabással érkezik majd a villanyszámla, miután a legfrissebb rendelkezések szerint egy személy csak egyetlen háztartásban részesülhet a kedvezményes árban. Lapunk értesülései szerint az ingatlantulajdonosok körében eddig sem volt nagy az adózási kedv, de most még inkább megcsappant, próbálnak kiskapukat keresni, ügyeskedni.

Bíró Blanka

2022. december 13., 14:222022. december 13., 14:22

Több intézkedéssel próbálja rávenni az állam az ingatlantulajdonosokat, hogy januártól hivatalosan adják bérbe a lakásaikat, és adózzanak a bevétel után. Egyebek mellett ismét arra kötelezik a főbérlőket, hogy a hivatalos szerződést regisztrálják az Országos Adóhatóságnál (ANAF) – ezt a kötelezettséget ugyanis 2018-ban kivezették, azóta csak a jövedelemről kellett az adóbevallásban nyilatkozni, de azóta folyamatosan csökkent a regisztrált bérleti szerződések száma. Ám a lapunk által megkérdezett szakemberek, érintettek úgy vélik,

nem lesz könnyű kifehéríteni az albérletek piacát, hiszen az adót emelik, miközben a bérleti díjak értéke csökken az infláció miatt.

Január 1-jétől ugyanis a szerződések összege után a bruttó jövedelemre számolják a 10 százalékos adót.

Nincs szerződés, nincs olcsóbb áram

A döntéshozók bevetettek még egy eszközt, hogy az albérletek piaca törvényesen működjön. A villamos­energia-árak 2025 márciusáig történő korlátozásáról szóló törvényben az áll, hogy egy ügyfél csak egy fogyasztási pontra kaphatja az árplafonkedvezményt, így az albérlők is nyomást gyakorolhatnak a tulajdonosra a viszony hivatalosítása érdekében, miután a legfrissebb rendelkezések szerint egy személy csak egy otthonban részesülhet az ársapkás árban, vagyis ha nincs szerződés, nincs ennél kedvezményes ár, bármennyi is a havi fogyasztás. Havi 100 kilowattórás fogyasztásig 68 banit kell fizetni egy kilowattóráért, a havi 100 és 255 kilowattóra közötti fogyasztás tarifája 80 bani.

Erre az energiaügyi miniszter külön felhívta a figyelmet, arra buzdítva az albérletben élőket, hogy a saját nevükre kössenek villamosenergia-szerződést, hogy részesüljenek a kedvezményes ársapkából. Ez viszont csak úgy lehetséges, ha a tulajdonos és a bérlő előzőleg törvényes szerződést kötött.

Hogyan tovább?

„Akinek több ingatlan van a tulajdonában, és ezekben a saját nevére megkötött villamosenergia-szerződése, el kell döntenie, melyikre kéri a kedvezményes ársapkát” – magyarázta megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán. Az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke hangsúlyozta, az 1,30 lejes ársapkát mindenki megkapja, ám ha az átlagfogyasztásuk alapján jogosultak lennének ennél kisebb tarifára, azt csak egy fogyasztási pontra kérhetik. Tehát egy keveset fogyasztó bérlőnek akár meg is kétszereződhet a villanyszámlája, ha esetében az 1,30 lejes tarifával számláznak, mert a tulajdonos nem arra a fogyasztási pontra kéri a kedvezményt.

Akinek viszont hivatalosan bejegyzett bérleti szerződése van, megkötheti a saját nevére a villamosenergia-szerződést, akkor is, ha az ingatlan nem az ő tulajdonában van,

irányította rá a figyelmet Nagy-Bege Zoltán.

Hozzátette: amennyiben a bérlő átíratja a szerződést a saját nevére, mentesíti a tulajdonost attól, hogy nyilatkozzon, melyik ingatlanjára kéri a kedvezményt. „Ha nincs hivatalos szerződés, az eleve törvénysértés” – szögezte le egyúttal a hatóság alelnöke.

Ugyanakkor arra is kitért, mindenképpen lesz ezzel a módosítással hercehurca, hiszen minden új helyzet alkalmazása kihívás a szolgáltatóknak.

„Számítunk arra, felelős polgárok élnek ebben az országban, aki pedig megengedheti magának, hogy több ingatlannal rendelkezzen, arra is van lehetősége, hogy a kötelezettségeit teljesítse, és törvényesen járjon el” – mondta az alelnök. Mint részletezte: a képlet viszonylag egyszerű, ha a tulajdonos mindegyik ingatlanjára ugyanazzal a szolgáltatóval szerződött, a cég azonnal látja, hogy egy néven több szerződés szerepel, az sem kizárt, értesíti majd az ügyfelet, hogy nyilatkoznia kell, melyikre igényli a kedvezményes ársapkát. Amíg nem kap erre vonatkozóan választ, mindegyik fogyasztási pontra 1,30 lejbe számlázza az energiát.

Viszont bonyolódik a helyzet, ha a különböző ingatlanokra más-más szolgáltatónál kötöttek szerződést, ezt szinte lehetetlen kinyomozni.

Nagy-Bege Zoltán elmondta, kötelesek a számlák 2 százalékát leellenőrizni, úgy derülhet ki, ha valaki két szolgáltatónál két ingatlanra is kapja a kedvezményes ársapkát, ha elbukik ezen a szúrópróbaszerű szűrésen, akkor viszont vissza kell fizetnie azokat a támogatási összegeket, melyekre nem volt jogosult.

Ez sem elég ok a törvényességre

A jelenlegi körülmények között nem tartják valószínűnek az albérletek feketepiacának visszaszorulását a Krónika által megkérdezett érintettek.

Elsősorban arra hivatkoznak, hogy durva érvágást jelent az adóemelés, olyan körülmények között, hogy lehetetlen még az infláció mértékével is növelni a bérleti díjat, így annak az értéke hónapról hónapra csökken.

Egy kisebb albérlet áramfogyasztása nem olyan magas, havonta 80–100 lejt fizetnek, ha ez megkétszereződik, mert a 68 bani helyett 1,30 lejt kell majd fizetni egy kilowattóráért, meglátásuk szerint még mindig nem akkora érvágás, hogy ez alapvetően a törvényesség irányába elmozdítsa a piacot. Ha mégis történik valamilyen változás, az legkorábban jövő tavaszra várható, hogy ha az érintettek a saját bőrükön megtapasztalják a törvénytelen bérlemény negatív hatásait, nagyon magas villanyszámlát vagy bírságot kell fizetniük.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 20., vasárnap

Visszaesett a borfogyasztás és a termelés is Romániában

Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.

Visszaesett a borfogyasztás és a termelés is Romániában
2025. április 19., szombat

Elsősorban az állattartó gazdákon múlik a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezés sikere

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.

Elsősorban az állattartó gazdákon múlik a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezés sikere
2025. április 18., péntek

Több földgázt importált Románia az év első két hónapjában, mint egy évvel korábban

Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több földgázt importált Románia az év első két hónapjában, mint egy évvel korábban
2025. április 18., péntek

Jelentősen megcsappant a Romániában megtermelt bor mennyisége

A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.

Jelentősen megcsappant a Romániában megtermelt bor mennyisége
2025. április 17., csütörtök

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától

Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától
Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától
2025. április 17., csütörtök

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától

2025. április 16., szerda

Elnöki hivatal: nincs szükség az IMF segítségére

Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.

Elnöki hivatal: nincs szükség az IMF segítségére
2025. április 16., szerda

Újabb amerikai gyorsétteremláncot hoz a nyuszi Romániának

Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.

Újabb amerikai gyorsétteremláncot hoz a nyuszi Romániának
2025. április 16., szerda

Újra Romániában a legmagasabb az infláció

Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.

Újra Romániában a legmagasabb az infláció
2025. április 16., szerda

Teljes áramszünet húsvétkor? Cáfolnak a példátlan óvintézkedéseket foganatosító hatóságok

Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.

Teljes áramszünet húsvétkor? Cáfolnak a példátlan óvintézkedéseket foganatosító hatóságok
2025. április 16., szerda

A végéhez közeledik a nyugdíjak „nagy újraszámítása”

Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.

A végéhez közeledik a nyugdíjak „nagy újraszámítása”