2010. február 16., 09:092010. február 16., 09:09
Optimistán tekint a jövőbe Közép-Európa legkorszerűbb farostlemez- és faforgácslemez-előállító üzeme, a brassói Kronospan: a gyár tegnap közzétett üzleti várakozásai szerint idén a 70 millió eurót is elérheti az értékesítések szintje.
A tavaly ősszel felavatott üzem elsősorban a romániai építőipari piacra gyárt faforgácslemezt, itt 70 százalékos részesedéssel bír. A hazai piac mellett ugyanakkor az orosz, az ukrán, a török és a magyar piacra is szállít. A gyár közleménye szerint a romániai építőipar tavaly 19 százalékkal esett vissza a 2008-as szinthez képest, ugyanakkor a cég számára továbbra is elsődleges fontosságú a romániai piac.
A várakozások szerint idén elsősorban a közületi beruházások kapcsán beérkező megrendelésekre számítana, a magánbefektetések várhatóan továbbra is háttérbe szorulnak. A szakértők arra számítanak, hogy a piac idén is a tavalyi szinten marad, a legpesszimistább becslések szerint ugyanakkor nem zárható ki a 8-9 százalékos visszaesés sem.
Tavaly a Kronospannak sikerült szinten tartania a faforgácslemez-eladásokat, mivel a hazai építőiparban is felfedezték az anyag fontosságát. Ugyanakkor a romániai fogyasztás még annak ellenére is jócskán elmarad a nyugat-európai, egyesült államokbeli vagy kanadai szinttől, hogy 2006 és 2007 folyamán megkétszereződött a kereslet.
A Kronospan mindenesetre derűlátó: idén szeretne hozzákezdeni egy fűrészüzem megépítéséhez Brassóban. A cég jelenleg 270 alkalmazottnak ad munkát, de a tervezett fejlesztések nyomán ez a szám elérheti az 500-at is. Az éves termelést 350 ezer köbméter lemezre becslik. Az osztrák alaptőkéjű Kronospan Brassón kívül Szászsebesen és Konstancán működtet gyárat.
Mint arról beszámoltunk, az építőipar számára farostlemezt és forgácslemezt gyártó, 46 hektáron elterülő üzem 200 millió eurós beruházásból jött létre, és ez az ország első ilyen jellegű gyára. A vállalat képviselői szerint az általuk alkalmazott modern technológia akár 40 százalékkal is visszaszoríthatja az építéssel járó költségeket a hagyományos, téglával vagy gáztéglával (BCA) történő építkezéshez viszonyítva.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.