2024 végén Romániában 3,037 millió 20 évnél idősebb autó volt, ami a legnagyobb arányt jelenti a forgalomba levő autók körében
Fotó: Orbán Orsolya
Nem tetszik a Dacia vezetőjének, hogy tavaly tovább nőtt a 20 évesnél öregebb autók aránya a romániai utakon, ezért az új személygépkocsik támogatását célzó roncsautóprogramok mellé kéri a környezetszennyező „csotrogányok” különadóját. Meglátása szerint ugyanakkor a roncsautóprogramokon is lenne, amit fejleszteni.
2025. január 29., 15:032025. január 29., 15:03
Romániának lépéseket kell tennie az öreg és környezetszennyező autók ellen, mivel a forgalomban levő, 20 évesnél idősebb autók aránya tavaly a roncsautóprogramok ellenére 33 százalékról 35 százalékra nőtt – vallja Mihai Bordeanu, a Dacia ügyvezető igazgatója, aki szerint a nagyon öreg autók számának csökkentése csak más, magasabb adóval érhető el, és szerinte ez a Dacia több éve ezt javasolja.
„Ez olyan, mintha elárasztaná a víz az otthonunkat, de mi csak felmossuk a padlót, hogy a víz eltávozzon, de a csöveket nem javítjuk meg. Ugyanez a helyzet a roncsautóprogramokkal is. Valóban ösztönző, hogy új autókat vegyünk, de másrészt nem dolgozunk az ügyön. A régi autók adómentes vásárlása folytatódik. Az állam nem nyer rajta semmit, az állam megadóztat minket, jogosan amúgy, az új autókat meg kellene adóztatni. De nagyon régi autóink vannak. A minisztériummal folytatott vitánk ezt a jelenséget járja körül. Szeretnénk ezt csökkenteni. Senki nem mondta, hogy be kellene tiltani az importot” – jelentette ki Mihai Bordeanu egy újságírókkal folytatott megbeszélésen, amelyen az Economedia.ro újságírója is részt vett.
Mint elhangzott, gépjárművezetői engedélyeket kibocsátó és járműbejegyzési hivatal (DRPCIV) adatai szerint
A Dacia igazgatója azt mondja, közös tanulmányt készítettek a Price Waterhouse Coopers tanácsadó céggel, amely azt javasolja, hogy a jelenség megfékezése érdekében adóztassák meg a régi autók vásárlását és birtoklását.
Az első fél évben 12,03 százalékkal bővült az új autók piaca Romániában – közölte hétfőn a romániai autógyártók egyesülete (ACAROM).
„A Price Waterhouse Coopersszel már majdnem két éve készíttetünk egy tanulmányt, amelyet minden évben frissítünk, abban a reményben, hogy a kormánnyal folytatott tárgyalások során megállapodásra jutunk. Valójában azt javasoljuk, hogy adóztassuk meg a régi, környezetszennyező autók vásárlását és birtoklását. Egy ilyen intézkedés 100 százalékban megfelel az európai törvényeknek, sok országban van hasonló” – fejtette ki Bordeanu.
„Az egyetlen dolog, ami hiányzik, és ezt a korábbi miniszter, sőt a jelenlegi miniszter is elismerte, az a politikai döntés. Mert ez egy politikai döntés, nem pedig matematikai. A politika azt mondja, nézzük meg, ez egy extra adó. Még addig sem jutottunk, hogy egyáltalán szóba kerüljön az összeg” – avatta be hallgatóságát a Dacia-vezér.
Holott meglátása szerint egy ilyen intézkedés részben megoldaná az adminisztrációs problémákat is.
„Az egyik javasolt változat szerint a helyi önkormányzat lenne felelős az adóért. Ez fedezné a költségvetési hiányok egy részét, lenne egy bevételi forrás ebből az adóból, és a helyi hatóságok is részesülnének egy extra bevételből” – ecsetelte az elképzelést Bordeanu.
Románia az európai használtautó-piac legkevésbé átlátható országai közé tartozik, emiatt az országban az átlaghoz képest közel 30 százalékkal többet fizetnek az egyébként rejtett hibás járművekért.
Ami a roncsautóprogramok idei kiírását illeti, azt mondta, egyelőre még zajlanak az egyeztetések a környezetvédelmi minisztérium képviselőivel. Ő maga úgy látja azonban, hogy
„A roncsautóprogram gyors elindítása segít nekünk, ezzel szemben a késleltetett indulás nagyon zavaró. Az emberek ugyanis arra várnak, lássák, hogyan fog kinézni a program. Senki sem akar teljes áron vásárolni, ha létezik támogatás. Remélem, hogy két-három hét múlva legalább lesz elképzelés arról, hogyan folytatódik a program. A nemkívánatos forgatókönyv, amire nem akarok gondolni, az, hogy nem lesz többé roncsautóprogram” – szögezte le Mihai Bordeanu.
Mint ismeretes, az elektromos autó vásárlásához nyújtott utalvány értékét tavaly jelentősen, 10 000 euróról 5000 euróra csökkentették. Ebben a hónapban Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter azt mondta, hogy a Roncsautó Plusz utalvány értékének növelését és az eljárás egyszerűsítését szeretné elérni. „Szeretném, ha az elektromos autókra vonatkozó utalvány értéke növekedne. Emlékszem, hogy tavaly 10 000 euróról 5 000 euróra csökkent, ami valószínűleg sok embert eltántorított az elektromos autó vásárlásától. (...) Szeretnénk egyszerűsíteni az eljárást. Mivel jelenleg többféle ökobónusz is létezik, a 2025–2030-as többéves programra fogok javaslatot tenni” – fogalmazott nemrég Mircea Fechet.
Az autóvásárlás nagy döntés, és egy friss elemzés szerint a különböző országok autóvezetői különböző stratégiákat alkalmaznak az ideális jármű kiválasztása során.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
1 hozzászólás