Tánczos: idén nem nőnek a bérek és a nyugdíjak, ami ideiglenes lépés, de a pótlékok lefaragása tartós

Tánczos

Mélyreható változások. Tánczos szerint jövőre akár már lehet béremelésekről beszélni, de az adóbehajtás rendszerét gyökeresen át kell alakítani

Fotó: gov.ro

A béreket és a nyugdíjakat idén nem indexálják az infláció mértékével, a prioritás az, hogy 2025 végéig biztosítsák a kifizetéseket – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.

Krónika

2025. július 16., 08:302025. július 16., 08:30

Tánczos elmondta, hogy 2025-ben nem lát lehetőséget a fizetések és a nyugdíjak indexálására, de a kifizetések garantáltak.

„Decemberben, és januárban, amikor a költségvetést készítettük, ez volt az első számú prioritás: hogy az év végéig minden kockázat nélkül biztosítsuk az összes fizetés és az összes nyugdíj kifizetését, és ne kerüljünk abba a helyzetbe, hogy nem tudunk fizetni, ne legyenek fennakadások, a havi kifizetéseket időben, késedelem nélkül lehessen biztosítani ezeken a területeken” – mondta az RMDSZ-es kormányfőhelyettes kedd este az Antena 3 hírtelevízió műsorában.

Beszélt ugyanakkor arról is, hogy

az indexálás leállítása, a befagyasztás, a bércsökkentés ideiglenes, de egyes prémiumok megszüntetése „végleges intézkedés”.

„A fizetések és a nyugdíjak befagyasztása, az indexálás leállítása egyértelműen ideiglenes intézkedés. Ha 2026-ban kiegyenlítődnek a dolgok, akkor valahol az év második felében látom az esetleges indexálás esélyét. De Romániának legalább egy évig szüksége van arra, hogy helyreállítsa a költségvetés egyensúlyát, feltéve, hogy a gazdaságot támogató intézkedésekkel is rendelkezünk” – ecsetelte.

Annak érdekében, hogy a megszorító intézkedések ne befolyásolják a gazdasági növekedést, Tánczos szerint

Romániának továbbra is támogatnia kell a beruházásokat és a gazdaságot ösztönző intézkedéseket.

„Ezeknek a gazdaságélénkítő intézkedéseknek párhuzamosan kell történniük az állami bevételek növelését célzó intézkedésekkel. Ellenkező esetben olyan gazdasági visszaesésbe kerülünk, amelyből soha nem fogunk kijönni. Ugyanakkor ez a csomag a következő 10 év növekedésének alapja. (...) De sajnos a fogyasztásvezérelt növekedést választották, miközben a fogyasztás és a kereslet sokkal gyorsabban nőtt, mint a belföldi termelés. A kettő közötti különbséget importból fedezték, és amíg a termékek az országon kívülről érkeztek, addig a Romániában megtermelt hozzáadott érték lényegében külföldre ment.

Idézet
Gondoskodnunk kell arról, hogy a hazai termelés is kellőképpen növekedjen, hogy legyen exportkapacitásunk, hogy egyensúlyban legyen a kereskedelmi mérleg”

– húzta alá.

Az adóreformért felelős miniszterelnök-helyettest ennek kapcsán arról kérdezték, hogy a roncsprogram felfüggesztése hogyan érintette az autóipart.

„2021-ben, amikor a környezetvédelmi minisztériumba kerültem, négyéves roncsprogramtervet készítettünk, kiszámíthatósággal, egyes utalványtípusok csökkenésével és mások növekedésével, és az új autók regisztrációjának növekedése mellett sikerült a használt autók számát korlátozni, sőt csökkenteni. Ez tehát olyasmi, ami hosszú távon előnyös. (...) Oké, egyetértek, hogy újra kell gondolnunk. Meggyőződésem, hogy a kollégáink az asztalnál ülve, látva a számokat, megnézve ezeket a programokat, meg fognak győződni arról, hogy szükség van ösztönző intézkedésekre a hazai termelés számára” – fogalmazott.

korábban írtuk

Tánczos: előbb-utóbb eljutunk a progresszív adó bevezetéséig
Tánczos: előbb-utóbb eljutunk a progresszív adó bevezetéséig

Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.

Azt is kijelentette:

soha nem volt olyan helyzet, hogy nem tudtak volna fizetni, de Románia nagyon közel állt az uniós források felfüggesztéséhez.

A 7 százalékos hiánycél a tavalyi 9,3-as után a januárban elfogadott költségvetés szerint nagyon sok minisztériumban a személyi kiadások csökkentését, a szociális juttatások rendszerének komoly reformját, az egészségügyben komoly reformokat, köztük az egészségbiztosítási alap szilárd alapokra helyezését jelentette – mondta a miniszterelnök-helyettes.

„Több millió olyan állampolgár van, akik csak akkor jutnak egészségügyi ellátáshoz, ha fizetnek az egészségbiztosításért. Egészségbiztosítási hozzájárulás a 3000 lej feletti nyugdíjakra, más kategóriákra, amelyek eddig mentesültek, tehát

Idézet
vissza kell térnünk az egészségbiztosítás ezen alapelvéhez. Ha valaki fizet, akkor részesül benne.

Természetesen a diákok, a gyerekek nem tartoznak majd a fizetők közé, ahogy az egészségügyi programokban részt vevő betegkategóriák sem, mint például a cukorbetegség, a rák, a szív- és érrendszeri betegségek, de nem folytathatjuk a végtelenségig a kivételezésket” – mondta Tánczos.

A miniszterelnök-helyettes szerint az önkormányzatokban is át kell gondolni a reformokat.

Újra kell gondolni az adóbeszedés és a helyi adó rendszerét, azt, hogy hogyan vetik ki az adókat, hogyan bírhatja fizetésre a nem fizetőket a helyi önkormányzat,

hogyan viselkedjenek a polgármesterek, és milyen eszközökkel kell rendelkezniük ahhoz, hogy a helyi költségvetést is egyensúlyban tudják tartani.

Azt is elmagyarázta, hogy miért az állampolgárokat érintik először az intézkedések az állami intézmények helyett.

Idézet
A nyomás az általunk végrehajtott ütemtervre egyértelműen Brüsszelből érkezett. Az első intézkedések, az első csomagok az Európai Bizottság elé kerültek, ahol sajnos elfogyott a türelem. És nagyon világos menetrendet adtak nekünk arra vonatkozóan, hogy hogyan kell bizonyítanunk, hogy Románia valóban visszaállítja a költségvetési egyensúlyt, és más úton halad, mint 2023-ban vagy 2024-ben,

amikor a hiány exponenciálisan, vagy nem exponenciálisan, de nagyon nagy mértékben nőtt. Bizonyára sem Bolojan miniszterelnök úr, sem mi nem az áfaemeléssel vagy az egészségbiztosítással kezdünk volna. Adtak nekünk egy viszonylag világos menetrendet. Július 8-iág be kellett nyújtanunk egy elfogadott csomagot, és ezt a csomagot a parlamentnek a lehető leggyorsabban jóvá kellett hagynia. Ezért választottuk a felelősségvállalás lehetőségét, hogy az első csomagot be tudjuk nyújtani a Bizottságnak. A költségvetési hatás szempontjából a bemutatott csomag, az első csomag nagyságrendekkel nagyobb, mint az állami vállalatok juttatásaiból, a parlamenti képviselők juttatásaiból, vagy az állami költségvetésből, illetve az állami vállalatoknál fizetett más kategóriájú alkalmazottak vagy személyek juttatásaiból lefaragott összegek. De a kormány szándéka nagyon világos volt.

Idézet
Először a kiváltságokat kell megszüntetnünk. Egy kicsit megfordult a sorrend, de ezek után következnek majd azok az intézkedések, amelyek az önfinanszírozó intézmények kiváltságait is megszüntetik, ahol a fizetések 1000 eurós – 10 000 eurós nagyságrendűek.

Nálunk nagyon magasak a fizetések. Nyolcezer, hétezer, tízezer euró. Ott biztosan csökkenteni kell majd a személyzetet és a fizetéseket” – magyarázta az adóreformért felelős miniszterelnök-helyettes.

Az erre irányuló intézkedések a 2. csomagban fognak érkezni. Amelyek kapcsán kifejtette:

hatékonyabbá kell tenni az önkormányzatokat, a lakosságszám alapján csökkentik a közgyűlés létszámát, egyes településeken megszűnhet az alpolgármesteri tisztség,

és a megyei önkormányzatok létszámához is hozzányúlhatnak, jelenleg ugyanis a legkisebb létszámmal működő megyei önkormányzat állománya nagyjából az egyharmada a legnagyobbénak, ahol nem figyeltek oda a kiadásokra.

Ezzel egyidejűleg az ingatlanadó kérdését is felülvizsgálják.

Tánczos szerint ugyanis szerint nem normális a területalapú adózás, amikor az ingatlanok piaci értéke például tízszerese az így fizetett adónak.

„Egy 100 négyzetméteres borszéki ingatlan nem hasonlítható össze a bukaresti 100 négyzetméterrel. Ezért a piaci értéknek kell érvényesülnie, és az ingatlanokat ennek az értéknek megfelelően kell megadóztatni” – érvelt a kormányfőhelyettes.

Szerinte az autók esetében is újra kellene gondolni az adórendszert.

„Környezetvédelmi adót semmiképpen sem vezetünk be, de a dolgokat egyensúlyba kell hozni, mert vannak olyan autók, amelyek után 40 lejes adót fizetnek, és tízszer szennyezőbbek, mint azok, amelyek után 100 lejes adót kell fizetni. Itt is ki kell egyenlíteni a dolgokat. Ma megbeszélést folytattam az autógyártókkal és az importőrökkel. Nekik vannak javaslataik, a polgármestereknek is vannak javaslataik” – mondta Tánczos Barna.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 15., kedd

Még mindig nagy divat Romániában az áram- és a gázlopás

Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.

Még mindig nagy divat Romániában az áram- és a gázlopás
2025. július 15., kedd

Késés miatt hatmilliárd eurónyi uniós pénzt veszít az ország

Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.

Késés miatt hatmilliárd eurónyi uniós pénzt veszít az ország
2025. július 15., kedd

„Spórolni kell”: bérkiigazítások a Cseke Attila által vezetett tárcánál

A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.

„Spórolni kell”: bérkiigazítások a Cseke Attila által vezetett tárcánál
2025. július 15., kedd

Tánczos: előbb-utóbb eljutunk a progresszív adó bevezetéséig

Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.

Tánczos: előbb-utóbb eljutunk a progresszív adó bevezetéséig
2025. július 14., hétfő

Lefölözné az állam a magánnyugdíjakat is, de elkerülhető a pluszadófizetés

Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.

Lefölözné az állam a magánnyugdíjakat is, de elkerülhető a pluszadófizetés
2025. július 14., hétfő

Felvonulás a megszorítások ellen: egységes fellépést szorgalmaz az Alfa Kartell

Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.

Felvonulás a megszorítások ellen: egységes fellépést szorgalmaz az Alfa Kartell
2025. július 14., hétfő

Pénzügyminiszter: a román államadósság elérheti a GDP 60 százalékát, soha nem volt ilyen rossz a helyzet

Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.

Pénzügyminiszter: a román államadósság elérheti a GDP 60 százalékát, soha nem volt ilyen rossz a helyzet
2025. július 13., vasárnap

Nyaralásos csalások: az olcsó, last minute vakációra vágyó turisták sietségét használják ki a hackerek

A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.

Nyaralásos csalások: az olcsó, last minute vakációra vágyó turisták sietségét használják ki a hackerek
2025. július 11., péntek

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók

Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók
2025. július 11., péntek

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára

A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára