Egyre több erdélyi város köztisztasági vállalata alkalmaz külföldi vendégmunkásokat
Fotó: Orbán Orsolya
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
2025. július 16., 15:592025. július 16., 15:59
A főfelügyelőség migrációs igazgatóságának vezetője emlékeztetett, hogy 2015-ben még csak évente 5000 vendégmunkás romániai munkavállalását tette lehetővé a kormány, négy éve azonban a kvóta már évi 100 ezer fő. Elmagyarázta, hogy
Emlékeztetett arra is, hogy a romániai munkavállalói vízum kiváltásához a külföldieknek előbb a munkavállalási engedélyt kell megszerezniük.
Románia hosszú évek várakozása után lehetővé tette a nem uniós országokból származó külföldiek számára, hogy taxisofőrként vagy Uber/Bolt-sofőrként dolgozzanak, megváltoztatva az engedély megszerzésének szabályait ezen a területen.
Daniel Titirigi az Agerpres szerint még elmondta, hogy a főfelügyelőség nagy figyelmet fordít az illegális tartózkodás és a bejelentetlen munka elleni fellépésre. Ennek fontos eleme az illegális bevándorlók és a tartózkodási feltételeket nem teljesítő személyek visszaküldése a származási országukba vagy átirányításuk egy harmadik országba, ahová távozni akarnak.
A belföldi kínálat korlátozott, ezért a munkáltatók egyre nagyobb mértékben támaszkodnak nem uniós munkavállalókra.
Egyre csökken a különbség a külföldön dolgozó romániai vendégmunkások és a Romániában dolgozó, az Európai Unión kívülről származó vendégmunkások által hazaküldött pénzösszegek között.
Bevándorlási Főfelügyelőség korábban közölt adatai szerint 2024 végén több mint 140 ezer nem uniós munkavállaló dolgozott legálisan Romániában. A legtöbben
érkeztek, és főként a feldolgozóiparban (29 141), az építőiparban (28 538), a kereskedelemben (20 008) és a vendéglátóiparban (18 844) dolgoznak.
Több mint 100 000 nem európai uniós állampolgár dolgozik Romániában, ezzel az országba bevándorlók száma meghaladta a kivándorlókét. A bevándorlók főleg ázsiai országokból érkeznek a jobb megélhetésért Romániába.
Hatlejes euróárfolyamot és legalább 30 százalékos munkanélküliséget hozott volna, ha a kormány július 8-ig nem dolgozta volna ki a jelentős adóemeléseket tartalmazó megszorító csomagot a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására.
A béreket és a nyugdíjakat idén nem indexálják az infláció mértékével, a prioritás az, hogy 2025 végéig biztosítsák a kifizetéseket – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
szóljon hozzá!