Többek között az élőhelyvesztés, fényszennyezés és klímaváltozás miatt csökken világszerte a szentjánosbogarak állománya
Fotó: Facdebook/Ipoly Erdő ZRt.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem oktatója a jelenség fő okairól, az ajánlott intézkedésekről beszélt a Krónikának, kitérve arra is, hogy mit tehetünk egyénileg a fénylő rovarok megóvása érdekében.
2025. július 12., 18:452025. július 12., 18:45
2025. július 12., 18:472025. július 12., 18:47
A kutatók nemrég arra figyelmeztettek, hogy talán mi leszünk az utolsó generáció, amely szentjánosbogarakat láthat, ugyanis a fénylő rovarok állománya világszerte csökken. A National Geographic cikke szerint a fajt veszélyeztető problémák közé tartozik az élőhelyvesztés, fényszennyezés és klímaváltozás. László Zoltán biológus a Krónika megkeresésére elmondta, a szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, ami komoly ökológiai problémát jelenthet. Ez nem csupán a biodiverzitás szempontjából aggasztó, hanem az élőhelyek állapotának indikátoraként is szolgálhat.
A jelenség fő okai mind globálisan, mind lokálisan egységesek:
E tényezők együttesen akadályozzák a szentjánosbogarakat a sikeres párkeresésben, szaporodásban és végső soron a populációk fennmaradásában – magyarázta a BBTE Magyar Biológiai és Ökológiai Intézetének igazgatója. Hozzátette, Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett e globális trendben.
Az intenzívebb mezőgazdaság is hozzájárul a jelenséghez
Fotó: Tuchiluș Alex
Mint kifejtette, lokálisan a nedves élőhelyek, mint a folyó- és patakmenti nedves, ártéri sávok, mocsarak és nedves rétek, amelyek kulcsfontosságúak a szentjánosbogár-lárvák fejlődéséhez, folyamatosan zsugorodnak. Az urbanizáció terjeszkedése, a mezőgazdasági területek intenzifikálása és az erdőirtások mind hozzájárulnak ehhez a folyamathoz. Különösen érzékennyé teszi a populációkat, hogy a nőstény szentjánosbogarak több fajnál szárnyatlanok és korlátozott mozgásúak, így nem tudnak új, megfelelő élőhelyeket keresni. A táj átalakítása, a gátépítések és a vízelvezetések szintén módosítják a vízháztartást, ami negatívan hat a lárvák fejlődéshez szükséges nedves talajviszonyokra – részletezte a biológus.
Rámutatott, a települések kiterjedése és a közvilágítás korszerűsödése növeli a zavaró fényforrások számát. A szentjánosbogarak kommunikációja, amely fényjeleken alapul, rendkívül érzékeny a fényszennyezésre. A mesterséges fények megzavarják a hímek navigációját és a nőstények fényjelzéseinek észlelését, ezáltal csökkentve a sikeres párzások esélyét – magyarázta. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem oktatója hangsúlyozta, hogy a mesterséges fényforrások „jelentős hatással vannak az élőlényekre, elsősorban a rovarokra, összezavarják azokat a fajokat, amelyek fény segítségével tájékozódnak”.
A mesterséges fények megzavarják a hímek navigációját és a nőstények fényjelzéseinek észlelését
Fotó: Borbély Fanni
A biológus szerint a mezőgazdaság tekintetében alkalmazott növényvédő szerek, különösen az rovarölők, közvetlen veszélyt jelentenek a szentjánosbogarakra és táplálékforrásaikra (csigák, giliszták). A peszticidek lefolyása a víztestekbe, illetve a talajba való bejutása károsíthatja a lárvákat.
Mint kifejtette, az éghajlatváltozás helyi hatásai, mint az aszályos időszakok gyakoribbá válása, vagy a hirtelen, intenzív csapadék, megváltoztathatják a szentjánosbogarak számára is az élőhelyek nedvességtartalmát és hőmérsékletét. Esetlegesen az invazív fajok megjelenése, amelyek versenyezhetnek az erőforrásokért, vagy zsákmányolhatják a szentjánosbogarakat, szintén hozzájárulhat a populációk hanyatlásához.
Átfogó természetvédelmi stratégiákra van szükség a fénylő rovarok megóvása érdekében
Fotó: Wikipédia
László Zoltán arról is beszélt lapunknak, hogy a szentjánosbogár-populációk Erdélyre, vagy Kárpát-medencére vonatkoztatott esetleges hanyatlása a globális trendekkel összhangban lévő, több tényezőből adódó komplex ökológiai problémára vezethető vissza. A probléma kezelése érdekében átfogó természetvédelmi stratégiákra van szükség, amelyek magukban foglalják
Arra a kérdésünkre, hogy egyénileg mit tehetünk a szentjánosbogarak megóvása érdekében, a biológus azt mondta, a kertekben, zöldterületeken sokat segít, ha nem nyírjuk gyakran a füvet, és változatos növényzetet alakítunk ki – legyen benne virágzó növény minden hónapban, legyenek benne cserjék és fásszárúak is. Ez úgy hat pozitívan rájuk, hogy növeli az illető terület eltartó képességét: hogyha változatosabbá válik az ott megjelenő rovarközösség, akkor megjelennek azok a fajok, amelyekkel ők táplálkoznak.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
szóljon hozzá!