Cseke Attila szerint a cél az, hogy a közpénzt ne kiváltságokra fordítsák
Fotó: Orbán Orsolya
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
2025. július 15., 15:392025. július 15., 15:39
„A cél világos: le kell építeni a nagyra nőtt államot, és spórolni kell az állami intézményeken és magas fizetéseken. A megszorításokban az állam intézményeinek kell elöl járniuk” – hangsúlyozta Cseke Attila RMDSZ-es fejlesztési miniszter a Krónikához eljuttatott közleményben.
Amely szerint a legtöbb intézményben – mint az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI), az Országos Lakásügynökség (ANL), az Országos Építési Felügyelőség (ISC), a Közigazgatási Intézet (INA) vagy a Közalkalmazottak Országos Hatósága (ANFP) – az igazgatók fizetése eddig sem haladta meg a miniszter havi nettó 12 776 lejes bérét.
Ennél magasabb bért senki nem kaphat az intézménynél. „Az Országos Beruházási Társaság bonyolítja a fejlesztési minisztérium által finanszírozott legnagyobb beruházásokat, mint például egyetemi kampuszok építése és korszerűsítése, illetve sürgősségi munkálatokat végez. Az intézmény hatékony és jó teljesítményt nyújt, de a gazdasági helyzetre való tekintettel szükség volt a vezetői fizetések kiigazítására” – mondta el Cseke Attila.
A másik kivétel a Közműszolgáltatásokat Szabályozó Hatóság (ANRSC), ahol a vezető fizetését törvény szabályozza – ennek módosítása a kormány következő gazdasági intézkedéscsomagjának része lesz. Itt is csökkenés lesz: az új havi nettó fizetés alacsonyabb lesz, mint a fejlesztési miniszteré.
a CNI igazgatótanácsát 11-ről 5 főre csökkentettük, a tagok havi tiszteletdíja 2194 lej marad. A Kataszteri Hivatal (jelenleg 9 tagú) és a Lakásügynökség (jelenleg 7 tagú) igazgatótanácsai szintén 5 főből fognak állni, amint a második adóügyi intézkedéscsomagot elfogadja a kormány. A tagok tiszteletdíja marad: a Kataszteri Hivatalnál havi nettó 1947 lej, a Lakásügynökségnél havi nettó 1.683 lej.
„Május óta dolgozunk ezen a csomagon. A célunk az, hogy a költségvetési kiadásokat ésszerű keretek között tartsuk, és a közpénzt ne kiváltságokra, hanem a közösség javára fordítsuk. Egy hatékonyabb, kisebb, felelősebb államot építünk” – zárta nyilatkozatát Cseke Attila.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
szóljon hozzá!