Fotó: Beliczay László
Használt autó vásárlásakor mindenkinek megvannak a maga igényei. Míg egyesek a keveset fogyasztó járműveket részesítik előnyben, mások erőteljes SUV-járműveket vagy kombikat keresnek, olyan modelleket, amelyek inkább a családok számára alkalmasak. Ugyanakkor sokak számára nem mellékes a meghajtás sem, de nagyon széles réteget képviselnek azok, akik esetében a rendelkezésre álló pénzösszeg is meghatározó a döntés meghozatalakor.
2023. augusztus 11., 11:482023. augusztus 11., 11:48
A gépjárművek előéletét mutató CarVertical informatikai adatszolgáltató cég Romániában és hét másik országban végzett közvélemény-kutatást, hogy kiderítse, melyek a járművásárlási döntéseket befolyásoló fő tényezők. A G4media.ro portál által szemlézett elemzésből megtudhatjuk, hogy
A hivatalos márkakereskedők piaca csak a Cseh Köztársaságban (12,6%) és Lengyelországban (9,7%) kisebb, míg az Egyesült Királyságban minden második autót (55,7%) hivatalos márkakereskedőtől vásárolnak.
Mivel a márkakereskedések árai általában magasabbak, mint az online felületeken kínált autóké, az alacsonyabb átlagjövedelemmel rendelkező országokból származó vásárlók elkerülik ezeket – vonja le az egyáltalán nem meglepő következtetést a CarVertical elemzése. A szakértők azonban aláhúzzák, hogy
Ezzel szemben sokkal nagyobb a kockázata annak, hogy a vevők rossz állapotban lévő járművet vásárolnak a magáneladóktól vagy nem hivatalos kereskedőktől.
Fotó: Beliczay László
„Azt is megállapítottuk, hogy a romániai autóvásárlók 22,1 százaléka barátoktól vagy rokonoktól vásárol járművet. Egyetlen más vizsgált országban sem volt ilyen magas azoknak az autósoknak az aránya, akik rokonoktól remélnek járművet vásárolni. Ez azt mutatja, hogy az emberek hajlamosak keresni a módját annak, hogy csökkentsék a kockázatot” – mutatott rá Matas Buzeli, a CarVertical kommunikációs igazgatója.
Számottevően megdrágultak a használt autók Romániában, de még mindig a piac kétharmadát adják. A német márkák a legnépszerűbbek, egyre többen vásárolnak SUV-t. A tavalyhoz képest ugyanakkor látványos növekedést láthatunk az új autók piacán is.
Amikor a közvélemény-kutatás során arra kérték őket, hogy nevezzék meg a legfontosabb tényezőket, amelyek meghatározzák, megvásárolnak-e egy adott járművet, a romániai válaszadók 24,1 százaléka a tesztvezetést jelölte meg. Emellett a megkérdezettek közel negyede (23,7%) konzultál családtagokkal vagy barátokkal, 11 százalékuk pedig azt mondta, hogy vásárlás előtt elolvassa az online értékeléseket.
Amúgy a romániai, a cseh, a magyar és a lengyel autóvezetők konzultálnak a leggyakrabban a barátokkal és a családtagokkal. A franciák, spanyolok és olaszok eközben az ellenkező póluson állnak.
Fotó: Beliczay László
Ez a szám az elemzés szerint arra utalhat, hogy nem minden romániai autós van tisztában az ellenőrzés fontosságával, és azzal, hogy milyen könnyű áldozatul esni a használt autókkal kapcsolatos csalásoknak – különösen, ha külföldről behozott autóról van szó.
A használtautó-piac egyik legelterjedtebb csalása a kilóméteróra visszatekerése – a gépjárművek előéletét mutató CarVertical informatikai adatszolgáltató összefoglalta, mely gépkocsik esetében fordul elő a leggyakrabban futásteljesítmény-hamisítás.
Óvatosabbak a drágább autót vásárlók
Bár – mint láthattuk – a vásárlók közül csak igen kevesen tartják az egyik legfontosabb tényezőnek az előéletet az autóvásárlás döntésében, az elemzés rávilágít, hogy
A franciaországi és az olaszországi vásárlók esetében a legkevésbé valószínű, hogy online ellenőrzik az autó előéletét. Magyarországon, az Egyesült Királyságban és Lengyelországban volt a legmagasabb azoknak a vásárlóknak az aránya, akik ellenőrizték az autó előéletét.
Fotó: Gecse Noémi
„Ami meglepett minket, hogy a megkérdezetteknek mindössze a 45 százaléka tudta, mi az a VIN (Vehicle Identification Number/alvázszám – szerk. megj.). Ez jól mutatja, hogy mennyire hiszékenyek az autóvásárlók, és rámutat a VIN-ellenőrzés fontosságára, hiszen ezáltal minden rendelkezésre álló információt megkapunk egy adott járműről” – magyarázza a carVertical kommunikációs igazgatója.
Az elemzők szerint a vásárlók 58 százaléka ellenőrizte a megvásárolni kívánt autó előéletét, és ezt még a tesztvezetés előtt tette. Ezzel pedig időt takarított meg, mivel egyes modelleknek rossz a története, és nincs is értelme személyesen megnézni ezeket – emelik ki a szakemberek.
Mára már a használt autók piacán is találunk e-kocsikat, és a szakemberek szerint ezek esetében sem árt résen lenni, ugyanis itt is előfordul, hogy a kilométeróra kevesebbet mutat a megtett távolságnál.
Ha egy jármű legfeljebb 4900 lejbe kerül, a vásárlóknak csak 65,8 százaléka ellenőrzi a gépkocsi előéletét. A 49 000–74 000 lej közötti tartományban viszont az autósoknak már 75,4 százaléka elvégzi az előélet ellenőrzését, a 296 000 lejnél drágább használt autók esetében pedig ez az arány 87,2 százalékra nő.
Drága autó esetében ugyanis a rejtett sérülések és a múltbeli rossz karbantartás óriási javítási számlákhoz vezethet. Ezért az autósok szeretnék elkerülni a potenciális problémákat és vásárlás előtt átnézni a járműveket. Az alacsony költségvetéssel rendelkező vásárlók azonban hajlandóak kockáztatni, mert az autójuk úgysem ér sokat – összegez a CarVertical elemzése.
Döntéshozó kamaraként törvénytervezetet fogadott el keddi ülésén a bukaresti képviselőház a járműéletút-adatszolgáltatást nyújtó rendszer létrehozásáról.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!