Sok a lopás. Egyetlen áram- és gázszolgáltató több mint 600 esetre bukkant Románia északi felében
Fotó: Kozán István
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
2025. július 15., 19:252025. július 15., 19:25
A cég, amely Brassó és Kovászna megye kivételével egész Erdélyben, valamint a Partiumban és a Bánságban, illetve Moldva hat északi megyéjében működik gázszolgáltatóként, illetve a hat moldvai megyében áramot is szolgáltat, több mint 660 lopást azonosított 18 megyében a 20-ból, amelyben jelen van. A legtöbb eset áramlopásra vonatkozott.
mindegyik a moldvai régióban (Iaşi, Botoşani, Vaslui, Suceava, Neamț és Bákó megyékben), míg 265 eset a földgázhálózatot érintette, ezeket Kolozs, Beszterce-Naszód, Máramaros, Temes, Arad, Hunyad, Szeben és más megyékből jelentették.
Összesen 9,9 millió kWh-ra becsülik az ellopott energia mennyiségét – ebből 6,1 millió kWh villamos energia és 3,8 millió kWh földgáz –, ami mintegy 8,5 millió lejes kárt jelent.
A cég arra figyelmeztet, hogy az energetikai berendezéseken (csatlakozások, mérőórák, vezetékek) végzett bármilyen illegális beavatkozás komoly veszélyt jelent az emberek életére és vagyonára – a robbanásoktól és tűztől kezdve az áramütésen át a mérgezésig.
„A tényleges fogyasztás rögzítésének elkerülésével elért megtakarítások nem érik meg az érintetteket fenyegető hatalmas kockázatokat. Ráadásul ezek az akciók az egész hálózatot érintik, közvetve a tisztességes fogyasztókat büntetik az elosztási szolgáltatások minőségének csökkenésével” – mutatnak rá a Delgaz Grid képviselői.
A cég arra is emlékeztet, hogy
A szolgáltató minden felderített esetben büntetőfeljelentést tesz az illetékes hatóságoknál, és eljárást kezdeményez az ellopott áram vagy gáz árának behajtására.
A Delgaz által a lopásokról közzétett adatok az év első hat hónapjára vonatkoznak, amikor az áram árát még korlátozták. Július 1-je óta a piacot liberalizálták, és az árak emelkedtek.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!