Fotó: Jakab Mónika
Constantin Ştefan energiaügyi államtitkár szerint megvan a politikai akarat arra, hogy Romániában ismét bevezessék az energiaárak részleges állami szabályozását.
2022. október 19., 19:392022. október 19., 19:39
2022. október 20., 07:132022. október 20., 07:13
Erről a kormányzati tisztségviselő a szenátus visszaéléseket kivizsgáló bizottságának szerdai ülésén beszélt. Elmagyarázta: a szabályozás azért lenne részleges, mert csak arra az energiamennyiségre lehetne bevezetni, amit még nem értékesítettek a termelők. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy ehhez az Európai Bizottság jóváhagyása is szükséges – írja az Agerpres.
Az államtitkár elmondta azt is, hogy mit ért szabályozás alatt. Eszerint az energiaárak hatósági szabályozását a teljes ellátási láncban bevezetnék, de úgy, hogy az állam figyelembe veszi a termelők és a szolgáltatók költségeit, és bizonyos nyereséget is biztosít ezeknek a vállalatoknak. Hozzátette, hogy
A szenátusi bizottság szerdán a villamosenergia-szolgáltató vállalatok állítólagos visszaéléseiről, a számlázási módszerekről, a díjszabásokról, az aránytalannak ítélt tarifákra vonatkozó ajánlatokról tartott meghallgatásokat. Az ülésen az ANRE és az érintett vállalatok képviselői mellett részt vett az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Horia Miron Constantinescu is.
Egyszerűsítené az energiaszámlákat a fogyasztóvédelmi hatóság
Az energiaszámlák egyszerűsítésére vonatkozó törvénymódosító tervezetet nyújtott be a parlamentbe az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke. Horia Constantinescu erről a szenátus visszaéléseket kivizsgáló bizottságának szerdai ülésén számolt be.
Az intézményvezető elmondta, hogy a jogszabályjavaslatot az Országos Energiaár-szabályzó Hatósággal (ANRE) konzultálva dolgozta ki. A tervezet szerint az energiaszámlákat egy áttekinthető, a fogyasztók által könnyen megérthető, egységes modell alapján állítanák ki a szolgáltatók.
Az ANPC elnöke meggyőződését fejezte ki, hogy az energiaszolgáltatókkal kötött szerződéseket „egy adott pillanatban felül kell majd vizsgálni”. Constantinescu a hatóság által megállapított és büntetett visszaélések között a téves óraleolvasást és a téves adatok alapján történő számlázást említette.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!