2010. január 06., 08:022010. január 06., 08:02
A fiatalok lakáshoz jutásának elősegítésére létrehozott Első otthon program keretében értékesítené az Országos Lakásügynökség (ANL) által épített lakásokat Elena Udrea területfejlesztési és idegenforgalmi miniszter.
A tárcavezető tegnap a képviselőház és a szenátus közigazgatási bizottságai előtt a tárca költségvetésének témájában megtartott meghallgatáson elmondta, kilencezer ANL-lakást értékesítenének az Első otthon program részeként, az így befolyt összegekből pedig újabb fiataloknak szánt lakásokat építenének.
„Jelenleg 9000 ANL-lakással rendelkezünk, amelyeket 2010-ben értékesíthetnénk, hogy az ebből nyert öszszegből építsünk új lakásokat. A folyamat egyszerűsítése végett ezeket az Első otthon program keretében kellene értékesíteni, hogy mindazok hozzájuthassanak az új lakáshoz, akik megfelelnek a követelményeknek” – mutatott rá Udrea.
Mint kifejtette, ily módon idén az ANL-lakások építésére szánt 187 millió lejt más célokra, például a tömbházak hőszigetelésére lehetne fordítani. A miniszter kifejtette, az általa irányított tárca idei évre előirányzott költségvetése a területfejlesztés terén 31, az idegenforgalom esetében pedig 38 százalékkal kevesebb, mint 2009-ben. Ennek ellensúlyozására a 9000 ANL-lakást átlag 40 ezer lejes áron értékesítve a minisztérium 360 millió eurós bevételhez jutna, ez elegendő lenne a fiataloknak szánt lakások megépítésére.
Elena Udrea az eladásra szánt lakások energetikai bizonylata körüli problémák kapcsán – mint ismeretes, a kormány egy évvel, 2011-ig elhalasztotta annak kötelezővé tételét – elmondta, hogy jelenleg technikai problémákkal küzdenek, mivel az országban nincs elegendő olyan szakképzett személy, aki az energetikai felmérést lenne hivatott elvégezni.
„Jelenleg foglalkozunk ezzel a problémával, mivel mind a közjegyzők, mind az ingatlanközvetítők részéről érkeztek jelzések. A legfőbb gond az, hogy nincs elegendő szakember” – fejtette ki a miniszter. Hozzátette: ha már idén január elsejétől hatályba lépett volna a bizonylat kötelezővé tételéről szóló rendelkezés, a szakemberhiány miatt egy lakás eladása akár egy hónapba is beletelne.
A meghallgatást követően a közigazgatási bizottságok egyhangúlag jóváhagyták a területfejlesztési és idegenforgalmi tárca 2010-re tervezett költségvetését. A minisztérium a tervek szerint 2,078 milliárd lejből gazdálkodhat idén.
A tárcának 129,5 millió eurónyi, azaz mintegy 550 millió lejnek megfelelő vissza nem térítendő európai uniós forrás áll majd a rendelkezésére különböző fejlesztésekre. A területfejlesztési projektekre, különféle beruházásokra, így többek között lakásépítésre 1,47 milliárd lej jut. A turisztikai célpontok népszerűsítésére 200 millió lejt irányoztak elő.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.