Számlaháború. Az Európai Bizottságon múlik, hogy mekkora lesz jövőre a villanyszámlánk
Fotó: Pinti Attila
Akár 20 százalékos drágulást eredményezhet, ha január elsejétől megtörténik a villamos energia árliberalizációja. A bukaresti kormány ennek úgy próbálja elejét venni, hogy lépcsőzetesen valósítja meg az árliberalizációt. Erről javában zajlanak a tárgyalások az Európai Bizottsággal, akárcsak a földgáz árszabályozásáról.
2019. szeptember 16., 08:092019. szeptember 16., 08:09
Lépcsőzetes árliberalizációt javasol a román kormány az Európai Bizottsággal való tárgyalás során, hiszen ha azonnal felszabadítják a piacot, az drasztikus áremelkedést eredményezne. Mint Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke a Krónika megkeresésére elmondta, a múlt héten videokonferencián egyeztettek az Európai Bizottsággal, ahol tulajdonképpen a földgáz 2018/114-es sürgősségi kormányrendeletben előírt árszabályozása volt napirenden, ám a brüsszeli testület képviselői a villamos energia ügyét is felhozták.
Gyakorlatilag a földgáz és a villamos energia esetében is ugyanaz a helyzet, a 114-es kormányrendelet alapján szabályozott árak vannak érvényben, a háztartási fogyasztók részére a forgalmazók szabályozott nagybani felvásárlási áron veszik az energiahordozókat – mutatott rá a hatóság alelnöke. A parlament ipari bizottsága viszont már megszavazta a 114-es kormányrendelet eltörlését, és amennyiben ezt a parlament valóban meglépi, attól a pillanattól vagy
Ennek a kivédésére keresik a kompromisszumos megoldást, és javasolják a lépcsőzetes liberalizációt – mondta Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette, a villamos energia esetében az Európai Bizottsággal szemben nincs kötelezettség, az ország nem kapott felszólítást vagy indoklással ellátott véleményt, mint a földgáz esetében, ennek ellenére mind a két téma napirendre került. A kormány a földgáz és a villamos energia árának lépcsőzetes felszabadítását javasolta a videokonferencián.
Nagy-Bege Zoltán elmondta, a javaslatot az EB tagjai elsőre jól fogadták, bár véleményt nem nyilvánítottak, nem bólintottak rá, hiszen nem voltak felhatalmazva, hogy az egyeztetéseket lezárják. Így ezen a héten a kormány javaslatait írásban küldik el a brüsszeli testületnek, s várják a hivatalos választ, majd annak a függvényében kezdik el a procedúrát.
A kormány vállalta, hogy sürgősségi kormányrendelettel módosítja a törvényt a földgáz és a villamos energia árára vonatkozóan, lépcsőzetesen szabadítanák fel a piacot, 2020. január 1., július 1., illetve 2021. január 1. lennének a határidők, és végül 2021. július 1-től liberalizálnák teljes mértékben a piacot. A hatóság alelnöke hangsúlyozta, egyelőre konkrétumok nincsenek,ha az EB rábólint az elvi mechanizmusra, akkor kezdenek számolni, megvizsgálják, hogy ezek az intézkedések pontosan milyen hatással vannak a fogyasztókra és a termelőkre, ez alapján döntik el, hogy hány százalékot engednek egy-egy lépcső során. Nagy-Bege Zoltán emlékeztetett, hogy
ezért akarnak ettől „szabadulni”.
A négy nagy romániai elektromos energiaszolgáltató közben arra figyelmeztet, hogy ha hirtelen felszabadítják az árakat, az 20 százalékos drágítást jelenthet a háztartási fogyasztóknak, hiszen a szabadpiacon sokkal nagyobb az ár, mint a szabályozott. Ez szintén a 114-es kormányhatározat eredménye, hiszen a termelők ezzel kompenzálták a szabályozott árakat. Hogy a drasztikus áremelkedést elkerüljék, a forgalmazók szintén a lépcsőzetes, másfél éves határidővel számoló liberalizálást javasolják. Ha ezt az Európai Bizottság nem hagyja jóvá, hangsúlyos és drasztikus áremelkedésre lehet számítani, amely a legérzékenyebb végső felhasználót, a lakosságot sújtja. Románia évek óta próbálkozik, de még nem sikerült kidolgozni egy támogatási mechanizmust számukra – figyelmeztetnek a forgalmazók.
Fokozatosságra törekednek. Az energiaárak liberalizációjáról tárgyal a bukaresti kormány az Európai Bizottsággal
Az Energiaszolgáltató Vállalatok Szövetsége (ACUE), amelynek a négy nagy szolgáltató a tagja, levélben hívta fel a kormány figyelmét a következményekre, az ár hirtelen felszabadításának veszélyeire. Meglátásuk szerint
Számításaik szerint, ha az árakat liberalizálják, 2020-ban az elektromos energia nagybani felvásárlási ára 300 lej lenne megawattóránként, miközben a szabályozott ár 200 lej volt, tehát ez 50 százalékos drágulást jelent, ugyanakkor ez a végső fogyasztókra nézve 20 százalékos áremelkedést eredményezne.
A drágulás mind a 6,55 millió háztartási fogyasztót érintené, aki jelenleg szabályozott áron kapja az áramot.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
szóljon hozzá!