Mezőpaniti gazdanap traktorkiállítása. Sok faluban bőséges az erőgépfelhozatal
Fotó: Makkay József
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő. Mezőgazdasági szakemberekkel jártuk körül a témát.
2024. október 18., 08:162024. október 18., 08:16
2024. október 18., 09:222024. október 18., 09:22
Sok mezőgazdasági termelő várja a kormány által bejelentett roncstraktorprogram indulását, amelynek keretében a Környezetvédelmi Alap finanszírozná a pályázó gazdák erőgépvásárlását. Az előzetes tervek szerint a pályázó maximum 55 ezer eurós traktort vásárolhatna, a teljes összeg 65 százalékát – 35 750 eurót – a román állam finanszírozná.
A szerdai kormányülést követően Marcel Ciolacu miniszterelnök bejelentette, hogy
és leegyszerűsítik a pályázatban való részvétel feltételeit, további részleteket azonban nem árult el a program indításának időpontjáról, illetve arról, hogy milyen feltételekhez kötik a gazdák jelentkezését. Egyszerű számítás szerint a félmilliárd lejes keret mintegy 2800 traktor vásárlására elegendő. Ha a Környezetvédelmi Alap által meghirdetett programokra való túljelentkezést nézzük, akkor a start után az összeg percek alatt elfogyhat.
A részletekről Magyar Lóránd Bálint Szatmár megyei RMDSZ-es parlamenti képviselő a Krónikának elmondta, hogy – a napelemprogram kezdeti indulásához hasonlóan – az erőgép-forgalmazó cégek töltenék fel a Környezetvédelmi Alap adatbázisába a gazdák kérvényét, így ebben az esetben is a gyorsaság döntene arról, ki lesz a közel háromezer szerencsés gazda. A traktorvásárlási program annyiban különbözik a környezetvédelmi minisztérium által futtatott korábbi projektektől, hogy az igénylők önrésze magas – mintegy 20 ezer euró –, amit sok mezőgazdasági termelő nem engedhet meg magának.
A belengetett programmal azonban nem ez a fő baj, hanem a körülötte lengő bizonytalanság. Könczei Csaba háromszéki parlamenti képviselő, az alsóház mezőgazdasági szakbizottságának tagja szerint a roncstraktorprogramnak nagyon kampányíze van, miután a kormány egyelőre nem rendelkezik az elindításához szükséges összeggel, ezért nem akarnak pontos dátumot közölni.
Engem is rengetegen kérdeznek, de mivel hivatalosan semmit nem lehet tudni a startról, a gazdáknak nehéz konkrétumokat mondani” – fogalmazott portálunknak a székelyföldi szakpolitikus.
Nem hivatalos információk alapján Magyar Lóránd szerint a programot december elején indítaná el a kormány, addig listáznia kell a cégeket, amelyektől a gazdák az államilag támogatott erőgépet megvásárolhatják.
,,Mivel az új traktorok piaci árához képest az 55 ezer euró nem túl nagy összeg – a készülő kiírás szerint ennél drágább traktort nem lehet vásárolni –, az alsó árkategóriás szászrégeni gyártmányú IRUM-traktorok, illetve a fehérorosz gyártmányú erőgépek jöhetnek szóba. A felső határ a New Holland 100 lóerős erőgépe lehet. A magasabb kategóriájú Claas, Case, Massey Fergunson és a hasonló márkák nagyobb áruk miatt nem esnek bele a támogatási keretbe” – mutatott rá lapunknak a partiumi szakpolitikus. Magyar Lóránd azt tartaná járható útnak, ha megemelnék a traktorvásárlásra szánt összeget, így magasabb árkategóriás erőgépek közül is választatni lehetne. A korábbi tapasztalatok szerint nem tartja járható útnak, hogy a gazdák olyan belorusz traktorokat vásároljanak, amelyeket nem lehet forgalomba íratni Romániában.
ugyanis egy 100 lóerős traktor megvásárlása csak akkor éri meg, ha a mezőgazdasági termelő több tíz hektár szántófölddel rendelkezik. A jelenlegi elképzelés szerint a gazdák bármilyen traktort vásárolhatnak, ha van őstermelői igazolásuk és rendelkeznek a szükséges önrésszel.
Megkérdeztünk egy Kolozs megyei mezőgépész mérnököt is, hogyan látja a roncstraktorprogram hatékonyságát. A Kolozson gazdálkodó Debrecezeni József, a helyi gazdakör elnöke szerint Romániában gyakori hiba, hogy a gazdák elsősorban traktorban, és nem mezőgépekben gondolkodnak.
,,Az elmúlt években a környékünkön is sokan vásároltak drága, nagykapacitású traktorokat, amit nem tudnak kihasználni. Egy száz lóerős traktor után rendszerint olyan mezőgépeket kapcsolnak, amit simán elbír egy 65 lóerős erőgép is. Ahogy mondani szokás, fordítva ülünk a lovon” – fogalmazott portálunknak a mezőgépészeti szakember. Debreczeni szerint
Kisebb területnagyság esetén nincs értelme száz lóerős, vagy erősebb traktorban gondolkodni, mert pénz- és üzemanyag-pazarlás – nyomatékosította portálunknak a Kolozs megyei Kolozs községben száz hektár területen gazdálkodó mérnök.
A kolozsi gazda szerint érdemes részt venni a programban, de meg kell gondolni, hogy a gazdának szüksége van-e új traktorra, és ha igen, az mekkora legyen. A szakember szerint sok pénzt nem érdemes beleölni egy olyan csúcskategóriás erőgépbe, aminek a munkáját egy jóval olcsóbb traktor is elvégzi.
Traktorvásárlás támogatására indít roncsprogramot a kormány – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a csütörtöki kormányülés kezdetén.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!