Fotó: Mediafax
2010. január 15., 09:092010. január 15., 09:09
Ez zárult le a csütörtöki végszavazással, így már csak Traian Băsescu államelnöknek kell rábólintania, és meg kell jelennie a Hivatalos Közlönyben a hatálybalépéshez.
A parlament által csütörtökön megszavazott költségvetés 66,7 milliárd lejes bevétellel számol, miközben a becslések szerint a kiadások meghaladják majd a 100 milliárd lejt. Az elfogadott dokumentum szerint az oktatási minisztérium 14 milliárd lejből, a munkaügyi 24 milliárdból, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési 5,43 milliárdból, a turisztikai 2 milliárdból, a belügy 10 milliárdból, az igazságügy 2,4 milliárdból, a környezetvédelmi tárca pedig 1,7 milliárd lejből gazdálkodhat az idei év folyamán.
A 2010-es évi költségvetés csütörtöki parlamenti vitáján újabb csődhullámot helyezett kilátásba Daniel Chiţoiu nemzeti liberális párti képviselő. Az ellenzéki politikus kijelentésével arra utalt, hogy a büdzsében a kormány megszünteti a mikrovállalkozások azon adókedvezményét, hogy eddig csupán jövedelmük három százalékát kellett befizetniük adóként az államkasszába. A várhatóan rövidesen érvénybe lépő adózási rend szerint most a legkisebb cégek képviselői két opció között választhatnak, profitjuk 16 százalékát fizetik be adóként vagy átalányadót fizetnek.
Daniel Chiţoiu csütörtöki felszólalásában kiemelte, ez a módosítás legalább 200 ezer mikrovállalkozás csődjét fogja eredményezni az idei év folyamán. „Ha tavaly a minimáladó bevezetése több mint 200 ezer vállalkozás cégjegyzékből való törléséhez vezetett, akkor az adókedvezmény megszüntetése hasonló hatást fog gyakorolni az üzleti szférára” – fogalmazott a képviselő, aki egyben arra is felhívta a figyelmet, fennáll a veszélye, hogy nagyon sok mikrovállalkozás veszteséges lesz idén, így az állam nem nyer egy banit sem utánuk. A mikrovállalkozás az a cég, amely legtöbb kilenc alkalmazottat foglalkoztat, s éves jövedelme nem haladja meg a 100 ezer eurót.
A vendéglők, a szállodák, az utazási irodák, az edzőtermek, de még a temetkezési vállalkozások is szerepelnek azon a 26 tételes listán, amely azon szolgáltatási területeket tartalmazza, amelyekre a kormány szeretné kiterjeszteni az átalányadó-fizetési kötelezettséget. Kormányzati források a Mediafax hírügynökségnek elmondták, a listára azon tevékenységi körök kerültek fel, amelyek esetében a becslések szerint a legnagyobb az adócsalás. A lista ugyanakkor még nem végleges, csupán javaslatokat tartalmaz, így előfordulhat, hogy a hétfői, pénzügyminisztériumi vita során bővítik, de az is megtörténhet, hogy csökkentik az azon feltüntetett tevékenységi körök számát. A listán a szállodák mellett szerepel minden, szállásadással foglalkozó tevékenységi kör, a vendéglátó-ipari egységek a vendéglőktől a bárokig, a rendezvényszervező cégek, az idegenforgalom terén tevékenykedő vállalkozások, a vidámparkok, az elektronikus berendezések javítására szakosodott műhelyek, valamint minden egyéb javítóműhely. Ugyancsak fölkerültek a mosodák, a szépségszalonok és a temetkezési vállalkozások. Mint ismeretes, az átalányadót a tavaly bevezetett, minden vállalkozás számára kötelező minimáladó helyett vezetik be. Az átalányadót csupán bizonyos tevékenységi körök képviselőire vetik majd ki – a hivatalos álláspont szerint azon területekre, ahol eddig a legtöbb adócsalást regisztrálták. Balogh Levente |
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.