Fotó: A szerző felvétele
2010. március 02., 08:572010. március 02., 08:57
Méltánytalannak tartják ugyanis, hogy a kormány kettős mércét alkalmaz a magán- és az állami tőkével működő vállalatok esetében. „Jelenleg is a petrozsényi Kőszén Társaság állami adósságainak eltörlését tervezik, míg a magántőkével működő vállalatok nem számíthatnak semmilyen állami támogatásra” – fogalmazta meg Bagoly Miklós.
A háromszéki vállalkozók nehezményezik továbbá, hogy az állam és a magánszféra kapcsolatában nem érvényesül az egyenlőség elve. „Ha a cégek egy napot késnek a különböző befizetésekkel, könyörtelenül kiróják rájuk a késedelmi és a büntető kamatot. Amikor azonban az államnak és intézményeinek kell fizetniük a vállalkozóknak, a több mint egyéves késés is elfogadott és megengedett” – részletezte Bagoly, kitérve arra is, hogy az áruforgalmi adó (áfa) visszafizetése is folyamatosan késik, de az állami intézmények, önkormányzatok számára elvégzett munkáért is mindig késve kapják meg a pénzt.
Mint tájékoztatott, ugyan a hivatalosságok elismerik követeléseik jogosságát, de általában azt a választ kapják, hogy nincs pénz, ezért nem tudnak fizetni. Hozzátette: Ioan Cristian Haiduc, az ANIMMC elnöke megígérte az ASIMCOV-nak, hogy a háromszéki vállalkozók panaszait felveti a következő kormányülésen.
A szövetkezés előnyeit ecsetelve Bagoly Miklós ASIMCOV-elnök tegnapi sajtótájékoztatóján arról is beszélt, hogy a háromszéki bútorgyártók első ízben szervezett formában jutnak be a bukaresti piacra. Sikerült ugyanis egyezséget kötniük a fővárosi Bútorgyáró- és Kárpitos Szövetkezettel, amely vállalta, hogy üzleteiben minimális jutalék ellenében forgalmazza a háromszékiek által előállított termékeket. Ezzel a megegyezéssel több közvetítői láncot kiiktatnak, a bútort a műhelyből egyenesen a boltba szállítják, így az mintegy 25 százalékkal olcsóbban jut a vásárlóhoz, magyarázta Bagoly Miklós. Hozzátette: a szövetkezetnek tíz üzlete van a fővárosban, így egy jelentős piacot sikerül megcélozni. Az ASIMCOV keretén belül működő KOFA faipari szövetségnek több mint húsz tagja van, közülük kerülnek ki, akik versenyképes minőségű és árú bútort szállítanak a fővárosi üzletekbe. A Kovászna megyei termelők nem gyártanak teljes ebédlő- vagy hálóbútort, inkább gyerekszoba és kerti bútort, valamint bútorkiegészítőket készítenek. Bagoly Miklós leszögezte, valamennyi szakterületen hasonló kapcsolatokat kell keresni, és ilyen módon kell megpróbálni bejutni más nagyvárosok piacára is. |
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.