Fotó: Facebook/CFR Marfă
Vasila Balcan, a Farmerek Ereje Egyesület vezetőségi tagja szerint a román államvasutak teherszállító részlege valamennyi gabonaszállító vagonját ukrán kereskedelmi vállalatoknak adta bérbe az ukrán gabonának a konstancai kikötőbe történő eljuttatása érdekében. A hazai termelők ezáltal kiszolgáltatott helyzetbe kerültek.
2023. szeptember 28., 19:212023. szeptember 28., 19:21
Az úgynevezett ,,szolidaritási folyosón” keresztül a konstancai kikötőbe vasúton érkező ukrajnai gabona továbbra is jelentős gondokat okoz a romániai termelőknek. Ezúttal nem a belső piacra érkező ukrajnai gabona miatt tiltakoznak a gazdák, hanem a hiányzó romániai vasúti szállítás hozza őket hátrányos helyzetbe. Vasila Balcan, a Farmerek Ereje Egyesület vezetőségi tagja, egy Neamți megyei gabonatermesztő és -forgalmazó nagyvállalat menedzsere az Agrointel című mezőgazdasági portálnak azt nyilatkozta, hogy
Amikor a moldvai farmer panaszával a román államvasutakhoz fordult, azt a választ kapta, hogy a CFR az összes erre fogható tehervagonját ukrán gabonaszállító vállatakoknak szerződte le, így nem rendelkezik a román termelők számára bérelhető vagonokkal.
A Farmerek Ereje Egyesület felháborítónak tartja a román államvasutak önkényes döntését, és Sorin Grindeanu szállításügyi miniszterhez fordult, hogy tisztázzák a kialakult helyzetet. Vasile Balcan szerint ez az első esztendő, amikor a romániai farmerek nem bérelhetnek gabonaszállító vagonokat a román államvasutaktól, annak ellenére sem, hogy előre lekötött szerződéssel rendelkeznek a kostancai kikötőbe leszállításra váró gabonájukról.
Pandora szelencéjét nyitotta ki az Európai Bizottság, amikor nem hosszabbította meg a szeptember 15-én lejárt behozatali tilalmat az ukrán gabonára. Nicu Vasile, a LAPAR elnöke szerint a versenyt torzító konkurencia miatt példátlan csődhullám indulhat el.
Romániában még mindig igen mély a bérszakadék: a legfrissebb hivatalos adatok szerint a legmagasabb ágazati átlagbér négyszer magasabb, mint a legalacsonyabb.
A dél-koreai székhelyű Hanwha Aerospace, az ázsiai ország legnagyobb katonai eszközöket gyártó cége jövő év elején megkezdi egy páncélozott járműveket előállító gyár építését Romániában.
Az idei év első hét hónapjában 1,013 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia, 5,9 százalékkal (56 700 toe) többet, mint az előző év azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közölt adataiból.
A legfelsőbb bíróság hétfőn úgy döntött, hogy a havi étkezési támogatást nem kell figyelembe venni a közalkalmazottak fizetett szabadságra járó bérének kiszámításakor.
A CFA Románia elemzőinek becslései szerint idén még két alkalommal csökkenni fog az alapkamat, amely így év végére 6 százalékra mérséklődik.
Az év eleji gazdatüntetéseknek lassan beérik az eredménye: az Európai Bizottság a 2027-ben kezdődő új uniós ciklustól több ponton is változtatna a Közös Agrárpolitikán (KAP). Erről beszélt a Krónikának Winkler Gyula EP-képviselő.
Januárra véglegesítik a kiszolgáltatott energiafogyasztóknak szánt támogatások kritériumait – jelentette ki pénteken az energiaügyi miniszter.
Az idei első hét hónapban a nyers adatok szerint 1,8 százalékkal, a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint 1,4 százalékkal csökkent az ipari termelés Romániában 2023 azonos időszakához képest.
Alapvetően a tavalyi formátumban, viszont jelentős változásokkal, nagyobb megpályázható összeggel és önrésszel, rekordköltségvetéssel bonyolítják le idén a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beszerzését támogató Zöld ház programot.
Csütörtökön utalják a nyugdíjasok bankszámlájára az újraszámolt nyugdíjakat – tájékoztatott a bukaresti munkaügyi minisztérium.
szóljon hozzá!