Az olcsó és gyenge minőségű ukrán gabona a kelet-közép-európai országok gabonaexportját is felszámolja

Az ukrán tengeri kikötők orosz megbénítása miatt Európában reked az ukrán gabona •  Fotó: Facebook/Ukrán mezőgazdasági minisztérium

Az ukrán tengeri kikötők orosz megbénítása miatt Európában reked az ukrán gabona

Fotó: Facebook/Ukrán mezőgazdasági minisztérium

Pandora szelencéjét nyitotta ki az Európai Bizottság, amikor nem hosszabbította meg a szeptember 15-én lejárt behozatali tilalmat az ukrán gabonára. Több kelet-közép-európai ország saját kézbe vette a probléma orvoslását, de ezzel nem sikerül megnyugtatóan rendezni az Európa-szerte kialakuló nehéz helyzetet. Az összeállításunkban megszólaló Nicu Vasile, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) elnöke szerint a versenyt torzító ukrán konkurencia miatt példátlan csődhullám indulhat el a mezőgazdasági termelők körében.

Makkay József

2023. szeptember 25., 10:562023. szeptember 25., 10:56

Miután az Európai Bizottság annak ellenére sem hosszabbította meg az ukrán gabona szeptember 15-én lejáró behozatali tilalmát, hogy Bukarest, Budapest, Varsó és Pozsony közös állásfoglalásban kérte azt, a kelet-közép-európai országok egyéni megoldásokhoz folyamodnak, és saját hatáskörben keresnek megoldást a vámmentes ukrajnai gabona importja által okozott rendkívüli helyzetre. Noha valamennyi, Ukrajnával szomszédos uniós tagállam egyértelművé tette, hogy az úgynevezett ,,szolidaritási folyosókat” változatlan formában fenntartják – a tranzit útvonalakon érkező ukrajnai gabona eljuthat a legközelebbi tengeri kikötőbe –, Kijev rendkívüli heves tiltakozással fogadta szomszédai döntését.

Miközben az ENSZ-ben, Brüsszelben és Ukrajnában eddig az volt a hivatalos verzió, hogy az ukrán gabona az éhező afrikai országok elengedhetetlen élelmiszere, hamar kiderült, hogy

a legtöbb ukrán mezőgazdasági termék valójában el sem hagyja az Európai Unió tagországait, aminek kézenfekvő magyarázata van.

Szárazföldi szállítással nem éri meg hosszabb távokat befutni a gabonát szállító teherkocsiknak és tehervagonoknak. Szakemberek szerint már azzal a világpiaci gabonaárak fölé emelkedik az ukrajnai gabona ára, ha az ukrán oldalon található dunai kikötőkből átszállítják vízi úton a konstancai kikötőbe, és átpakolják tengerjáró hajókra. A számos szállítási művelet költsége összeadódik, így túl drágán, világpiaci ár fölött jutna el Afrikába, Ázsiába vagy a Közel-Keletre.

Ezzel szemben a szárazföldön szállított ukrajnai gabona 97 százaléka az európai kontinens országaiban marad, ahogyan ezt a mezőgazdaságért felelős uniós biztos, Janusz Wojciechowski is elismerte. A ,,renitenskedő” Magyarországot, Lengyelországot és Szlovákiát perrel fenyegető ukrán kormány tiltakozása mögött az áll, hogy minden uniós országot arra kötelezzenek, nyissa meg kapuit az uniós árnál jóval olcsóbb ukrán mezőgazdasági termékek előtt.

A tengeri szállítás leállása miatt a más földrészekre történő ukrán export drasztikus csökkenésével gyakorlatilag az európai piacra kerülnének az ukrajnai mezőgazdasági termékek, Zelenszkij kormánya ezt szorgalmazza.

Szakemberek szerint azonban az Ukrajnával szomszédos gabonatermesztő országok akkor sem kerülik el a veszélyt, ha lezárják határaikat az ukrán termékek előtt. Ezzel ugyan megvédik a belső piacukat, de az ukrán gabona zöme eljut a nyugat-európai felvevő piacokra. Azokba az országokba, amelyek eddig is nettó gabonaimportőrök voltak, de a tavalyi évig főleg magyar, román és bolgár gabonát importáltak. A kelet-európai gabonaexport visszaszorulása azt jelzi, hogy ezek az országok az ukrán gabona miatt veszítik el hagyományos európai piacaikat.

Nagyüzemi mezőgazdaság Ukrajnában, ahol nem érvényesülnek a szigorú uniós előírások •  Fotó: Facebook/Ukrán mezőgazdasági minisztérium Galéria

Nagyüzemi mezőgazdaság Ukrajnában, ahol nem érvényesülnek a szigorú uniós előírások

Fotó: Facebook/Ukrán mezőgazdasági minisztérium

Olcsón megtermelt rossz minőségű gabona

A Krónikának nyilatkozó Nicu Vasile, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) elnöke szerint Brüsszel teljesen ellentmondásos agrárpolitikát akar rákényszeríteni a tagállamokra. Úgy kezeli az Ukrajnából érkező mezőgazdasági termékeket, mintha Ukrajna az Európai Unió része lenne, holott az ukrán mezőgazdasági termelőkre továbbra sem érvényes semmiféle uniós szabály. Az ukrán gabonatermelésben az uniós tagországokból rég kivont növényvédő szerekkel, gyomirtókkal és más agrotechnikával termelnek nagy területeken, ami olcsó és gyenge minőségű végterméket eredményez.

Idézet
Az ukrajnai termelő önköltsége a fele, vagy még kevesebb a kelet-európai országok farmjaihoz képest.

Ha ezeket a mezőgazdasági termékeket vámmentesen beengedik Romániába, Magyarországra és más uniós országokba, sorra megbuknak a helyi mezőgazdasági vállalkozások. Jelenleg hivatalosan nincs ugyan Romániába irányuló ukrán gabonaexport , de országszerte sok olyan gabonasiló működik, ahol a korábban importált ukrán búza kilóját 40–50 baniért kínálják” – mutatott rá Nicu Vasile. Az érdekvédelmi szakember szerint az ukrán termékek egyértelműen a versenyt torzító konkurenciát jelentenek a kelet-közép-európai országok számára.

Szakemberek szerint megpecsételődhet a kelet-európai gabonatermesztés jövője, ha Brüsszel nem védi az Unió belső piacát •  Fotó: MTI Galéria

Szakemberek szerint megpecsételődhet a kelet-európai gabonatermesztés jövője, ha Brüsszel nem védi az Unió belső piacát

Fotó: MTI

Moldován keresztül is érkezik ukrán gabona

A romániai mezőgazdasági termelők szerint továbbra sem lehet megbízni Bukarest importszigorító intézkedéseiben, aminek a román kormányhoz intézett levelükben adtak hangot. Az MTI által idézett nyílt levél szerint idén március 15. és szeptember 15. között az uniós szigorítás ellenére is az ukrajnai tiltólistán szereplő mezőgazdasági termékekből a korábbinál sokkal nagyobb mennyiség érkezett Moldovából Romániába.

Májusban, amikor életbe lépett az ukrán exporttilalom, Románia 14,5 ezer tonna búzát importált a Moldovai Köztársaságból, júniusban pedig 14,9 ezer tonnát.

2022 áprilisában és májusában Románia egyáltalán nem importált búzát Moldovából, júniusban pedig mindössze 548 tonnát. Hasonló a helyzet a repce esetében is: az idén májusban 716 tonna repce érkezett Romániába a Pruton túli országból, júniusban pedig 1800 tonna. Egy évvel korábban a Moldovai Köztársaság még egyáltalán nem exportált repcét Romániába. Levelükben a gazdálkodók megállapítják, hogy az illegális ukrán export árt a román mezőgazdaságnak, mivel az uniós minőségi szabványoknak nem megfelelő ukrán termékeket romániaiakkal vegyítik, majd román áruként küldik tovább külföldi megrendelőknek.

korábban írtuk

A szárazföldön szállított ukrán gabona 97 százaléka az Unióban marad – Több tagország a tilalom meghosszabbítását kéri
A szárazföldön szállított ukrán gabona 97 százaléka az Unióban marad – Több tagország a tilalom meghosszabbítását kéri

Egyre feszültebb a helyzet az ukrajnai gabona uniós behozatali tilalmának szeptember 15-ei felfüggesztése körül. Janusz Wojciechowski mezőgazdaságért felelős uniós biztos elismerte, hogy a szárazföldön exportált ukrajnai gabona az uniós piacokon landol.

Tömeges csőd elé néz a mezőgazdaság

A tavaly nyártól egy éven át vámmentesen és megszorítások nélkül érkező ukrajnai mezőgazdasági termékek hatalmas káoszt okoztak a legtöbb kelet-közép-európai ország piacán, de ma már a franciaországi termelők is tiltakoznak, ahova hatalmas mennyiségű és olcsó ukrajnai csirkét visznek a kereskedők, tönkre téve ezzel a helyi termelőket és feldolgozókat. Nicu Vasile szerint

ha Brüsszelben nem sikerül közös nevezőre hozni az európai agrárpolitikát, hogy a korábbi gyakorlathoz hasonlóan a belső piac megfelelő védelmet élvezzen, akkor sorra fognak bedőlni a mezőgazdasági farmok.

„A tömeges csődnek nálunk is jól látható jelei vannak. Az elmúlt harminc évben még nem találkoztam annyi fizetésképtelen romániai mezőgazdasági termelővel, mint idén. A farmok pénzügyi lehetőségeit kizsigerelte a tavaly elszabadult inputanyagár-emelkedés, miközben a drága fogyóanyagokkal megtermelt mezőgazdasági termékeket nagyon olcsón lehet értékesíteni” – nyilatkozta a Krónikának a LAPAR elnöke.

Nicu Vasile egyértelművé tette, hogy a romániai gabonatermelőknek nyújtott eddigi 40 millió eurós uniós segítség semmit nem old meg: a baj és a beavatkozáshoz szükséges pénzösszegek ennél nagyságrenddel nagyobbak.

korábban írtuk

A szárazföldön szállított ukrán gabona 97 százaléka az Unióban marad – Több tagország a tilalom meghosszabbítását kéri
A szárazföldön szállított ukrán gabona 97 százaléka az Unióban marad – Több tagország a tilalom meghosszabbítását kéri

Egyre feszültebb a helyzet az ukrajnai gabona uniós behozatali tilalmának szeptember 15-ei felfüggesztése körül. Janusz Wojciechowski mezőgazdaságért felelős uniós biztos elismerte, hogy a szárazföldön exportált ukrajnai gabona az uniós piacokon landol.

korábban írtuk

A kelet-európai országok EP-képviselői kemény hangon követelték az ukrajnai gabonaexport tilalmának meghosszabbítását
A kelet-európai országok EP-képviselői kemény hangon követelték az ukrajnai gabonaexport tilalmának meghosszabbítását

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén vita alakult ki az ukrajnai gabonaexport tilalmának meghosszabbításáról év végéig. A felszólaló magyar, román és lengyel EP-képviselők az Európai Bizottságot ostorozták a kialakult bizonytalan helyzetért.

korábban írtuk

A magyarok, a lengyelek és a szlovákok tilalmat vezettek be az ukrán gabonára, a románok kivárnak
A magyarok, a lengyelek és a szlovákok tilalmat vezettek be az ukrán gabonára, a románok kivárnak

Magyarország, Lengyelország és Szlovákia egyaránt úgy döntött, hogy saját hatáskörben meghosszabbítja az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali tilalmat.

korábban írtuk

Bukarest harminc napra meghosszabbíthatja az ukrán gabona behozatalának tilalmát
Bukarest harminc napra meghosszabbíthatja az ukrán gabona behozatalának tilalmát

Harminc napra meghosszabbíthatja Románia az ukrán gabona behozatalára vonatkozó tilalmat – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 27., vasárnap

Nagy viták övezik az uniós területalapú agrártámogatás gyökeres átalakítását

Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.

Nagy viták övezik az uniós területalapú agrártámogatás gyökeres átalakítását
2024. október 26., szombat

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője

Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője
2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament