Csak idő kérdése. Egy éven belül elérheti az 5 lejt az euró árfolyama
Fotó: Pixabay
Tizenkét hónapon belül meghaladja az 5 lejes pszichológiai küszöböt az euró árfolyama – állítja határozottan a Romániai Pénzügyi Elemzők Egyesülete (CFA Románia) által megkérdezett pénzügyi szakemberek 93 százaléka. 84 százalékuk az infláció emelkedését, vagyis a drágulási hullám folytatódását prognosztizálta.
2021. június 29., 08:212021. június 29., 08:21
2021. június 29., 08:222021. június 29., 08:22
A szakértői egyesület által kiadott közlemény szerint jövőre 3,75 százalékos inflációra számítanak.
A pénzügyi elemzőknek nincsenek jó híreik azok számára sem, akik lejalapú bankhitellel rendelkeznek, vagy a közeljövőben kölcsönt kívánnak felvenni, a fogyasztási hitelek és az Első otthon program keretében igényelt bankkölcsönök havi törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott háromhavi irányadó bankközi kamatláb (ROBOR 3M) az előrejelzés szerint 1,5 százalékról 1,97 százalékra fog emelkedni.
Az elemzők amúgy az idei év végére 6,1 százalékos gazdasági növekedéssel számolnak, ami pedig a román államadósságot illeti, 54 százalékos szintet prognosztizálnak.
Mint Adrian Codîrlașu, a CFA Románia alelnöke a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozva aláhúzta,
az árfolyam ugyanis most már évek óta átlagosan 2,5 százalékkal emelkedik, az ok pedig Románia és az eurózóna inflációs rátája közötti különbség, illetve a folyó fizetési mérleghiány, amely ráadásul idén a várakozások szerint tovább fog mélyülni.
Több mint tíz éve nem nőttek olyan jelentősen az élelmiszerárak havi összevetésben, mint az idén májusban.
mivel a fizetések – főként a magánszektorban – az inflációs rátát meghaladó ütemben nőttek, és meglátása szerint így a hiteltörlesztéssel sem lesznek gondok az emelkedő árfolyam és kamatok mellett.
Az egyre csak késlekedő román euró kapcsán Adrian Codîrlașu közölte, azért ilyen távoli az euróövezeti csatlakozás várható időpontja, mivel Romániának még sok feltételt kell teljesítenie, és minden lépéshez időre van szükség.
Az Országos Stratégiai és Előrejelző Bizottság (CNSP) felfele módosította Románia gazdasági növekedési kilátásait, ám a prognózis szerint ezzel párhuzamosan a korábban vártnál gyorsabb lesz a drágulás üteme.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
szóljon hozzá!