A határ a csillagos ég. Évi 300 kilométer autópályával számol a közlekedési minisztérium
Fotó: Pixabay
Miközben bejelentették, hogy megkezdődtek az építési munkálatok az észak-erdélyi autópálya újabb Maros megyei szakaszán, arról is hírt kaptunk, hogy „becsúszott a domb” az épülő A10-es sztrádára. A közlekedési minisztérium optimizmusa viszont töretlen, 2030-ig 3000 kilométer autópálya és gyorsforgalmi út megépítését ígéri.
2020. július 23., 09:412020. július 23., 09:41
A Strabag megkezdte az észak-erdélyi autópálya Marosvásárhely és Nyárádtő közötti szakasza és a bekötőút építését – közölte a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR).
Arról, hogy a hír igaz, videó is tanúskodik.
Összesen egy 9,2 kilométeres aszfaltcsíkról van szó, amelyből 4,5 kilométer maga a sztráda, 4,7 kilométer pedig a bekötőút. Összesen kilenc híddal és felüljáróval terveznek, illetve két csomóponttal, ami összekapcsolja majd az épülő sztrádaszakaszt a már meglévő úthálózattal.
A szerződés értéke áfa nélkül 192,059 millió lej. A kivitelezőnek 18 hónap áll a rendelkezésére, majd 9 éves garanciát kell vállalnia az elvégzett munkáért.
Minden valószínűség szerint tovább fog késni az amúgy már kétéves késésben levő Szászsebes–Torda autópálya átadása, miután az elmúlt időszak heves esőzései nyomán becsúszott a domboldal az épülő útra.
A ZiarulUnirea.ro felvételein jól látszik a kár mértéke.
A közlekedési minisztérium illetékesei közben – elődeikhez hasonlóan – mernek nagyot álmodni.
Ez évi 300 kilométert jelent, ami túlzottan optimistának hat, miután az idei évre 80 kilométerrel számolnak. És még ez is bizonyulhat túlságosan derűlátónak olyan körülmények között, hogy az idei első sztrádaszakasz a héten készült el, és az is alig több mint 5 kilométer.
A befektetés terv amúgy „abszolút prioritásként” jelöli meg a Nagylak–Konstanca autópálya megépítését, Moldva és Munténia, illetve Erdély és Moldva összekapcsolását autópályákkal vagy gyorsforgalmi utakkal, valamennyi megyeszékhely bekapcsolását a sztrádahálózatba, illetve a határon átmenő úthálózat fejlesztését.
A minisztérium számításai szerint a közúti infrastruktúra fejlesztésére 10 év alatt 36,93 milliárd eurós finanszírozásra lesz szükség.
Már csak az építkezés elkezdését jóváhagyó okirat kibocsátására van szükség ahhoz, hogy megjelenjenek a munkagépek a Marosvásárhelyt Nyárádtővel összekötő, majdani gyorsforgalmi út nyomvonalán.
A nagyváradi Trameco vállalat elkészült az észak-erdélyi autópálya Bihar–Bors-szakaszával, a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) pedig jövő héten át is veszi.
Kérdőjeles, hogy miután nyárra elkészül az észak-erdélyi autópálya Radnót és Maroskece közötti része, azt végre használatba is vehetjük. Mint ahogy az is szinte lehetetlen, hogy a Marosvásárhely–Nyárádtő-szakasz építésének az idén nekilássanak.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!