Sztrádatervek. Hamarosan újabb szakaszon folytatódhat az észak-erdélyi autópálya építése
Fotó: Haáz Vince
Miután az Itinera Spa – Retter Projectmanagement Kft. aláírta a szerződést a közúti infrastruktúrát kezelő országos társasággal (CNAIR), már csak az építkezés elkezdését jóváhagyó okirat kibocsátására van szükség ahhoz, hogy megjelenjenek a munkagépek a Marosvásárhelyt Nyárádtővel összekötő, majdani gyorsforgalmi út nyomvonalán.
2020. április 18., 15:552020. április 18., 15:55
A megismételt közbeszerzési eljárás nyertesének 18 hónap áll rendelkezésére, hogy megépítse a 9,2 kilométeres szakaszt. Ez elvileg azt jelentené, hogy 2021 végére nemcsak a repülőtértől lehetne sztrádán közlekedni Kolozsvár irányába, hanem már a város végétől. Ennek viszont a valós esélye rendkívül csekély.
Mint ismert, az eredeti tender szerint az osztrák Strabagnak kellett volna elvégeznie a munkálatot, azonban az óvás és a mintegy hároméves pereskedés következtében a CNAIR-nek másodjára is ki kellett írnia a közbeszerzési eljárást.
Az Ittinera–Retter-társulás 210 millió lejért (plusz áfa) vállalta a 4,5 kilométeres aszfaltcsík, valamint a 4,7 kilométeres bekötőút építését.
Amint a nyertes cég átveszi a munkatelephelyet, kezdődhet a nyomvonal aknamentesítése, majd a régészeti diagnózis felállítása. Utóbbira harminc napot szánnak, ez idő alatt a Maros Megyei Múzeum munkatársainak – gépek segítségével – 50 méterenként keresztbe sáncokat kell ásniuk. A szakemberek így derítik ki, hol találhatók régészeti lelőhelyek.
Az intézmény igazgatója, Soós Zoltán nem túl derűlátó, azonban két-három lelőhelyre mindenképpen számít. Mint mondja, a sztráda mindkét vége, a Nyárádtő–Radnót közötti 14 kilométeres szakasz, valamint Marosvásárhelyen a vegyipari kombináttal szemben lévő Promenada Mall leletszegénynek számított. Évekkel ezelőtt mindössze az Auchan nagyáruház helyén, egy domboldalba beépített római kori téglaégető kemencét találtak. Az archeológusok ezúttal is legfeljebb római kori, illetve a népvándorlás idejéből származó leletekre számítanak. Soós szinte kizártnak tartja a középkori leleteket, azok sokkal inkább a mai települések területén találhatók.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!