Sztrádatervek. Hamarosan újabb szakaszon folytatódhat az észak-erdélyi autópálya építése
Fotó: Haáz Vince
Miután az Itinera Spa – Retter Projectmanagement Kft. aláírta a szerződést a közúti infrastruktúrát kezelő országos társasággal (CNAIR), már csak az építkezés elkezdését jóváhagyó okirat kibocsátására van szükség ahhoz, hogy megjelenjenek a munkagépek a Marosvásárhelyt Nyárádtővel összekötő, majdani gyorsforgalmi út nyomvonalán.
2020. április 18., 15:552020. április 18., 15:55
A megismételt közbeszerzési eljárás nyertesének 18 hónap áll rendelkezésére, hogy megépítse a 9,2 kilométeres szakaszt. Ez elvileg azt jelentené, hogy 2021 végére nemcsak a repülőtértől lehetne sztrádán közlekedni Kolozsvár irányába, hanem már a város végétől. Ennek viszont a valós esélye rendkívül csekély.
Mint ismert, az eredeti tender szerint az osztrák Strabagnak kellett volna elvégeznie a munkálatot, azonban az óvás és a mintegy hároméves pereskedés következtében a CNAIR-nek másodjára is ki kellett írnia a közbeszerzési eljárást.
Az Ittinera–Retter-társulás 210 millió lejért (plusz áfa) vállalta a 4,5 kilométeres aszfaltcsík, valamint a 4,7 kilométeres bekötőút építését.
Amint a nyertes cég átveszi a munkatelephelyet, kezdődhet a nyomvonal aknamentesítése, majd a régészeti diagnózis felállítása. Utóbbira harminc napot szánnak, ez idő alatt a Maros Megyei Múzeum munkatársainak – gépek segítségével – 50 méterenként keresztbe sáncokat kell ásniuk. A szakemberek így derítik ki, hol találhatók régészeti lelőhelyek.
Az intézmény igazgatója, Soós Zoltán nem túl derűlátó, azonban két-három lelőhelyre mindenképpen számít. Mint mondja, a sztráda mindkét vége, a Nyárádtő–Radnót közötti 14 kilométeres szakasz, valamint Marosvásárhelyen a vegyipari kombináttal szemben lévő Promenada Mall leletszegénynek számított. Évekkel ezelőtt mindössze az Auchan nagyáruház helyén, egy domboldalba beépített római kori téglaégető kemencét találtak. Az archeológusok ezúttal is legfeljebb római kori, illetve a népvándorlás idejéből származó leletekre számítanak. Soós szinte kizártnak tartja a középkori leleteket, azok sokkal inkább a mai települések területén találhatók.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!