Fotó: Gábos Albin
Bár a tavalyi évre rányomta a bélyegét a koronavírus-világjárvány, illetve a Covid-19 terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozások miatt begyűrűzött gazdasági válság, a romániai bankszektor összességében nem sínylette meg a krízishelyzetet. Az eltérő növekedési ütem miatt viszont több nagy pénzintézet is veszített piaci részesedéséből.
2022. július 04., 09:302022. július 04., 09:30
A Profit.ro gazdasági portál által hétfőn nyilvánosságra hozott elemzés szerint a romániai bankok 2021-ben 14,2 százalékos növekedést regisztráltak, aktíváik összértéke elérte a 639,8 milliárd lejt. Az összeg 86 százalékát amúgy továbbra is a tíz első helyezett pénzintézet tudja magáénak.
tavaly 21 százalékkal bővültek aktíváik, elérve a 125 milliárd lejt, ami 19,55 százalékos piaci részesedéshez elegendő. Ez 1,1 százalékos növekedést jelent a 2020-as évhez mérten.
Az osztrák Erste tulajdonában levő BCR-nek is sikerült ugyan 12 százalékkal növelnie aktívái értékét, részesedéséből mégis elveszített 0,3 százalékot, így ma már a piac 13,93 százalékát tudja magáénak.
A francia Société Générale csoport részét képező BRD 9 százalékos növekedéssel 10,48 százalékos piaci szelettel rendelkezik.
A Raiffeisen Banknak sikerült eközben az átlagot meghaladó növekedést produkálnia, 15,4 százalékos gyarapodásával piaci részesedése elérte a 9,25 százalékot, ami 0,1 százalékkal haladja meg a 2020-as szintet.
Milliárdokat helyeztek el a romániai polgárok bankbetétként, holott ez a megtakarítási forma az elmúlt egy évben nem sok haszonnal kecsegtetett, sőt, az alacsony kamatok és a magas infláció miatt egyenesen vitte a pénzt.
a román állami tulajdonban levő pénzintézet aktívái tavaly 23 százalékkal gyarapodtak, a rá jutó piaci szelet pedig 0,5 százalékkal 7,92 százalékra nőtt.
Az UniCredit Bank növekedési üteme 10,4 százalékos volt, ami miatt piaci részesedésük 0,3 százalékkal 7,84 százalékra zsugorodott.
A nyolcadik helyezett Alpha Bank részesedése 5,1 százalékos növekedéssel 2,94 százalékra esett vissza. A piaci átlagot meghaladó ütemben bővültek viszont az OTP Bank Románia aktívái, a jelenlegi 2,89 százalékos piaci részesedésük 0,2 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi és 0,75 százalékkal a 2017-es szintet.
Az OTP Bank Romániának 24 millió lej vesztesége volt az idei első negyedévben, amit főként kockázati költségek magyaráznak – közölte pénteken az OTP romániai leányvállalata.
A top 10-be még a román állami tulajdonban levő Eximbank fért még bele a maga 2,3 százalékos részesedésével, ám a számítások szerint a nyolcadik helyre fognak előugrani, amint lezárul a Banca Românească megvásárlása.
Egyre több romániai lakosnak van 100 ezer eurót meghaladó banki letétje, számuk tavaly 7458-cal gyarapodott, elérve az 54 571-et.
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
szóljon hozzá!