Fotó: Gábos Albin
Bár a tavalyi évre rányomta a bélyegét a koronavírus-világjárvány, illetve a Covid-19 terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozások miatt begyűrűzött gazdasági válság, a romániai bankszektor összességében nem sínylette meg a krízishelyzetet. Az eltérő növekedési ütem miatt viszont több nagy pénzintézet is veszített piaci részesedéséből.
2022. július 04., 09:302022. július 04., 09:30
A Profit.ro gazdasági portál által hétfőn nyilvánosságra hozott elemzés szerint a romániai bankok 2021-ben 14,2 százalékos növekedést regisztráltak, aktíváik összértéke elérte a 639,8 milliárd lejt. Az összeg 86 százalékát amúgy továbbra is a tíz első helyezett pénzintézet tudja magáénak.
tavaly 21 százalékkal bővültek aktíváik, elérve a 125 milliárd lejt, ami 19,55 százalékos piaci részesedéshez elegendő. Ez 1,1 százalékos növekedést jelent a 2020-as évhez mérten.
Az osztrák Erste tulajdonában levő BCR-nek is sikerült ugyan 12 százalékkal növelnie aktívái értékét, részesedéséből mégis elveszített 0,3 százalékot, így ma már a piac 13,93 százalékát tudja magáénak.
A francia Société Générale csoport részét képező BRD 9 százalékos növekedéssel 10,48 százalékos piaci szelettel rendelkezik.
A Raiffeisen Banknak sikerült eközben az átlagot meghaladó növekedést produkálnia, 15,4 százalékos gyarapodásával piaci részesedése elérte a 9,25 százalékot, ami 0,1 százalékkal haladja meg a 2020-as szintet.
Milliárdokat helyeztek el a romániai polgárok bankbetétként, holott ez a megtakarítási forma az elmúlt egy évben nem sok haszonnal kecsegtetett, sőt, az alacsony kamatok és a magas infláció miatt egyenesen vitte a pénzt.
a román állami tulajdonban levő pénzintézet aktívái tavaly 23 százalékkal gyarapodtak, a rá jutó piaci szelet pedig 0,5 százalékkal 7,92 százalékra nőtt.
Az UniCredit Bank növekedési üteme 10,4 százalékos volt, ami miatt piaci részesedésük 0,3 százalékkal 7,84 százalékra zsugorodott.
A nyolcadik helyezett Alpha Bank részesedése 5,1 százalékos növekedéssel 2,94 százalékra esett vissza. A piaci átlagot meghaladó ütemben bővültek viszont az OTP Bank Románia aktívái, a jelenlegi 2,89 százalékos piaci részesedésük 0,2 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi és 0,75 százalékkal a 2017-es szintet.
Az OTP Bank Romániának 24 millió lej vesztesége volt az idei első negyedévben, amit főként kockázati költségek magyaráznak – közölte pénteken az OTP romániai leányvállalata.
A top 10-be még a román állami tulajdonban levő Eximbank fért még bele a maga 2,3 százalékos részesedésével, ám a számítások szerint a nyolcadik helyre fognak előugrani, amint lezárul a Banca Românească megvásárlása.
Egyre több romániai lakosnak van 100 ezer eurót meghaladó banki letétje, számuk tavaly 7458-cal gyarapodott, elérve az 54 571-et.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!