Éves összevetésben a postai szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben
Fotó: Haáz Vince
A postai szolgáltatások, a friss gyümölcs és a margarin drágult a legnagyobb mértékben 2024 novemberében 2023 novemberéhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
2024. december 11., 12:592024. december 11., 12:59
Éves összevetésben az idei tizenegyedik hónapban a postai szolgáltatások díja 17,83 százalékkal nőtt tavaly novemberhez viszonyítva, a friss gyümölcs ára 17,43 százalékkal emelkedett, a margarin pedig 15,84 százalékkal drágult.
Az élelmiszerek ára átlagosan 5,11 százalékkal nőtt 2023 novemberéhez képest.
Ezzel szemben a vaj 10,29 százalékkal, a kukoricaliszt 6,88 százalékkal, a liszt 6,83 százalékkal olcsóbb lett.
Októberhez képest novemberben a friss gyümölcs 6,55 százalékkal, a tojás 1,30 százalékkal, a gyümölcsök és gyümölcskonzervek 1,21 százalékkal drágultak. A citrusfélék és más déli gyümölcsök ára 3,64 százalékkal, az egyéb zöldségeké és zöldségkonzerveké 3,32 százalékkal csökkent.
A gáz ezzel szemben 10,12 százalékkal, az áram pedig 1,3 százalékkal olcsóbb lett.
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint az előző hónaphoz képest 2024 novemberében a hőenergia 3,41 százalékkal, az egyéb nem élelmiszertermékek 1,27 százalékkal, a kötöttáru 1,07 százalékkal drágult. Árcsökkenést három termékcsoport esetében jegyeztek: a villamos energia 4,95 százalékkal, a hűtő- és fagyasztószekrények 0,34 százalékkal, a higiéniai és kozmetikai termékek 0,23 százalékkal lettek olcsóbbak.
a csatornázás és a köztisztasági szolgáltatások díja 11,61 százalékkal, az ipari szolgáltatásoké 11,24 százalékkal emelkedett. A telefonszolgáltatási díjak ezzel szemben 2,27 százalékkal csökkentek.
Idén októberhez képest novemberben a televízió-előfizetések 1,37 százalékkal, a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások díja 1,35 százalékkal, az ipari szolgáltatásoké 1,08 százalékkal nőtt. Ezzel szemben a légi közlekedési díjak 8,24 százalékkal, a telefonszolgáltatási díjak 1,34 százalékkal, a csatornázás és a köztisztasági szolgáltatások díja 0,65 százalékkal csökkent.
Mint ismert, az Országos Statisztikai Intézet szerdán közölt adatai szerint az októberi 4,67 százalékról novemberben 5,11 százalékra nőtt az éves infláció Romániában. Az élelmiszerek 5,11 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 5,15 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,56 százalékkal nőtt éves összevetésben.
Az októberi 4,67 százalékról novemberben 5,11 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
1 hozzászólás