Éves összevetésben a postai szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben
Fotó: Haáz Vince
A postai szolgáltatások, a friss gyümölcs és a margarin drágult a legnagyobb mértékben 2024 novemberében 2023 novemberéhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
2024. december 11., 12:592024. december 11., 12:59
Éves összevetésben az idei tizenegyedik hónapban a postai szolgáltatások díja 17,83 százalékkal nőtt tavaly novemberhez viszonyítva, a friss gyümölcs ára 17,43 százalékkal emelkedett, a margarin pedig 15,84 százalékkal drágult.
Az élelmiszerek ára átlagosan 5,11 százalékkal nőtt 2023 novemberéhez képest.
Ezzel szemben a vaj 10,29 százalékkal, a kukoricaliszt 6,88 százalékkal, a liszt 6,83 százalékkal olcsóbb lett.
Októberhez képest novemberben a friss gyümölcs 6,55 százalékkal, a tojás 1,30 százalékkal, a gyümölcsök és gyümölcskonzervek 1,21 százalékkal drágultak. A citrusfélék és más déli gyümölcsök ára 3,64 százalékkal, az egyéb zöldségeké és zöldségkonzerveké 3,32 százalékkal csökkent.
A gáz ezzel szemben 10,12 százalékkal, az áram pedig 1,3 százalékkal olcsóbb lett.
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint az előző hónaphoz képest 2024 novemberében a hőenergia 3,41 százalékkal, az egyéb nem élelmiszertermékek 1,27 százalékkal, a kötöttáru 1,07 százalékkal drágult. Árcsökkenést három termékcsoport esetében jegyeztek: a villamos energia 4,95 százalékkal, a hűtő- és fagyasztószekrények 0,34 százalékkal, a higiéniai és kozmetikai termékek 0,23 százalékkal lettek olcsóbbak.
a csatornázás és a köztisztasági szolgáltatások díja 11,61 százalékkal, az ipari szolgáltatásoké 11,24 százalékkal emelkedett. A telefonszolgáltatási díjak ezzel szemben 2,27 százalékkal csökkentek.
Idén októberhez képest novemberben a televízió-előfizetések 1,37 százalékkal, a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások díja 1,35 százalékkal, az ipari szolgáltatásoké 1,08 százalékkal nőtt. Ezzel szemben a légi közlekedési díjak 8,24 százalékkal, a telefonszolgáltatási díjak 1,34 százalékkal, a csatornázás és a köztisztasági szolgáltatások díja 0,65 százalékkal csökkent.
Mint ismert, az Országos Statisztikai Intézet szerdán közölt adatai szerint az októberi 4,67 százalékról novemberben 5,11 százalékra nőtt az éves infláció Romániában. Az élelmiszerek 5,11 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 5,15 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,56 százalékkal nőtt éves összevetésben.
Az októberi 4,67 százalékról novemberben 5,11 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
Egy év alatt több mint hárommilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül – közölte hétfőn a rendszert működtető RetuRoű vállalat.
1 hozzászólás