Éves összevetésben a postai szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben
Fotó: Haáz Vince
A postai szolgáltatások, a friss gyümölcs és a margarin drágult a legnagyobb mértékben 2024 novemberében 2023 novemberéhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
2024. december 11., 12:592024. december 11., 12:59
Éves összevetésben az idei tizenegyedik hónapban a postai szolgáltatások díja 17,83 százalékkal nőtt tavaly novemberhez viszonyítva, a friss gyümölcs ára 17,43 százalékkal emelkedett, a margarin pedig 15,84 százalékkal drágult.
Az élelmiszerek ára átlagosan 5,11 százalékkal nőtt 2023 novemberéhez képest.
Ezzel szemben a vaj 10,29 százalékkal, a kukoricaliszt 6,88 százalékkal, a liszt 6,83 százalékkal olcsóbb lett.
Októberhez képest novemberben a friss gyümölcs 6,55 százalékkal, a tojás 1,30 százalékkal, a gyümölcsök és gyümölcskonzervek 1,21 százalékkal drágultak. A citrusfélék és más déli gyümölcsök ára 3,64 százalékkal, az egyéb zöldségeké és zöldségkonzerveké 3,32 százalékkal csökkent.
A gáz ezzel szemben 10,12 százalékkal, az áram pedig 1,3 százalékkal olcsóbb lett.
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint az előző hónaphoz képest 2024 novemberében a hőenergia 3,41 százalékkal, az egyéb nem élelmiszertermékek 1,27 százalékkal, a kötöttáru 1,07 százalékkal drágult. Árcsökkenést három termékcsoport esetében jegyeztek: a villamos energia 4,95 százalékkal, a hűtő- és fagyasztószekrények 0,34 százalékkal, a higiéniai és kozmetikai termékek 0,23 százalékkal lettek olcsóbbak.
a csatornázás és a köztisztasági szolgáltatások díja 11,61 százalékkal, az ipari szolgáltatásoké 11,24 százalékkal emelkedett. A telefonszolgáltatási díjak ezzel szemben 2,27 százalékkal csökkentek.
Idén októberhez képest novemberben a televízió-előfizetések 1,37 százalékkal, a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások díja 1,35 százalékkal, az ipari szolgáltatásoké 1,08 százalékkal nőtt. Ezzel szemben a légi közlekedési díjak 8,24 százalékkal, a telefonszolgáltatási díjak 1,34 százalékkal, a csatornázás és a köztisztasági szolgáltatások díja 0,65 százalékkal csökkent.
Mint ismert, az Országos Statisztikai Intézet szerdán közölt adatai szerint az októberi 4,67 százalékról novemberben 5,11 százalékra nőtt az éves infláció Romániában. Az élelmiszerek 5,11 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 5,15 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,56 százalékkal nőtt éves összevetésben.
Az októberi 4,67 százalékról novemberben 5,11 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint a nemteljesítő hitelek aránya 2024 szeptemberének végén 2,54 százalék volt, szemben a júniusi 2,49 százalékkal.
Az októberi 4,67 százalékról novemberben 5,11 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Európai Unióban tavaly nyugdíjba vonult személyek 13 százaléka dolgozott tovább, míg a lista végén álló Romániában mindössze 1,7 százalékuk vállalt munkát – derül ki az Eurostat munkaerő-felmérésének hétfőn közzétett adataiból.
Versenykorlátozó magatartás gyanúja miatt vizsgálatot indított a Nike ellen a Versenytanács.
Két, illetve négy banival csökkentette a normál benzin és a standard gázolaj literenkénti árát a legnagyobb romániai piacvezető olajipari vállalat, a Petrom. Az áresésnek köszönhetően egyes töltőállomásokon már 7 lej alatti áron lehet benzint tankolni.
Miközben már a múlt héten kiderült, hogy csak azért nem haladta még meg az 5 lejes lélektani határt a lej–euró-árfolyam, mert a BNR devizatartalékokat adott el, hétfőn a váltóknál 5 lej feletti árfolyamon kínálták az eurót.
A tömbházlakók villanyszámlájának jelentős csökkenését eredményezheti az energiaügyi minisztérium által kezdeményezett Urban Up program.
Rég nem látott hosszúságú új autópálya- és autóút-hálózatot használhatott a Mikulás idén Romániában, ha netalántán ezt a közlekedési módot választotta, az angyal pedig már rekordot jelentő hosszon száguldozhat.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint a GDP 0,4 százalékkal nőtt az euróövezetben és az EU-ban 2024 harmadik negyedévében az előző három hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Magyarországon, Lettországban és Romániában jegyezték.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) lefelé módosította az idei harmadik negyedévi gazdasági növekedésre vonatozó előrejelzését, miután előző jelentésében úgy becsülte, hogy a bruttó hazai termék (GDP) stagnálni fog az előző negyedévhez képest.
1 hozzászólás