2012. szeptember 24., 12:542012. szeptember 24., 12:54
A bulvártévé-tulajdonos nyilatkozatai szerint az Oltchim már az övé, mivel ő kínálta a legnagyobb árat a versenytárgyaláson. Tájékoztatása szerint a szerződés aláírásának elhalasztásával még nem futott ki a versenytárgyalás eredményének kihirdetésétől számolt tíz napos határidőből. Mint mondta: a legfontosabb kifizetni az alkalmazottak elmaradt bérét, a vállalat részvényeit pedig a tőzsdén értékesíti.
Az OTV tulajdonosa ismételten leszögezte, hogy megvan a pénze, s egyúttal arra szólította fel Victor Ponta miniszterelnököt, hogy adja át a kombinát részvényeit. Diaconescu ugyanakkor azzal vádolta meg a kormányt, hogy nem teljesítette a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) az Oltchim magánosításának ügyében támasztott feltételeit, amelyek szerint az adósságokat át kellett volna konvertálni részvényekké. „Ilyen körülmények között a kormánynak üdvözölnie kellene ezt a sikeres privatizációt, s örülniük kellene annak, hogy 41 millióval többet kaptak, mint amennyit a lengyel ajánlott. Továbbá az államnak biztosítania kellene számunkra mindazokat a kedvezményeket, amelyeket mindig is biztosított a külföldi befektetők romániai beruházásaikor. Mi vagyunk az egyetlenek, akiket a kormány börtönnel vádol meg azok után, hogy megengedtük magunknak, hogy tönkretegyük a játékukat, s többet ígértünk mint a lengyel” – fogalmazott Diaconescu, leszögezve, a termelés újraindítását tervezi, miközben az ellenjelöltek bezárták volna a kombinátot, s az alkalmazottak utcára kerültek volna.
Az állami tulajdonrészekért és az ipari privatizációért felelős hivatal (OPSPI) a pénteken rendezett versenytárgyalás nyomán jelentette be, hogy Dan Diaconescu üzletember-politikus, az OTV bulvártévé tulajdonosa vásárolja meg 203 millió lejért (45 millió euró) a vegyipari óriás állami tulajdonban lévő 54,8 százalékos részvénycsomagját. A tetemes veszteséget és összesen 700 millió euróra rúgó adósságot felhalmozó, a termelést néhány hete leállító vállalat többségi pakettjéért kiírt liciten négy pályázó vett részt.
Remus Vulpescu, a privatizációs hivatal elnöke arra figyelmeztette a potenciális vásárlókat, hogy csak megfelelő anyagi fedezet esetében licitáljanak az Oltchimre, ha ugyanis kiderül, hogy a győztes nem rendelkezik a beígért összeggel, a privatizációs hatóság a bűnüldöző szerveknél tesz feljelentést. Az elnök utólag azt is beismerte, hogy a többségi tulajdonosnak kihirdetett üzletember-politikus semmiféle garanciát nem tudott felmutatni arról, valóban rendelkezik-e a vételárral.
A szerződés-aláírás elhalasztásával párhuzamosan politikai nyilatkozatháború alakult ki a jelenlegi és korábbi kormányerők között.
Hétfőn a déli órákban Daniel Chiţoiu nemzeti liberális párti gazdasági miniszter még arról beszélt, hogy a privatizációs versenytárgyalás szabályos volt, törvényes volt, ezért a kormányt nem fogja terhelni annak a felelőssége, ha a médiamágnás a következő tíz napban nem írja alá a dokumentumot. A tárcavezető ugyanakkor abbeli reményének adott hangot, hogy Diaconescu eleget fog tenni a vételi ajánlatban vállaltaknak, s kifizeti az ígért összeget.
Később viszont Victor Ponta szociáldemokrata párti miniszterelnök már arról beszélt, hogy jövőre újra meghirdetik az Oltchim privatizációját, mivel Dan Diaconescunak nincs meg a vételhez szükséges pénzösszege. A kormányfő egyúttal azzal vádolta meg az előző kormány húzóerejét alkotó demokrata-liberálisokat, hogy összejátszottak a médiamágnással a vegyipari kombinát magánosításának ügyében, „így próbálva leplezni a kormányzásuk idején elkövetett lopásokat”.
Adriean Videanu korábbi PDL-s gazdasági miniszter viszont cáfolta Ponta vádjait, leszögezve, hogy semmilyen takargatnivalója nincs az Oltchimnél lebonyolított üzletek ügyében. Videanu ugyanakkor tegnapi sajtótájékoztatóján a kormány mielőbbi lemondását követelte, azzal vádolva meg a Ponta-kabinetet, hogy az a hibás a magánosítás kudarcában, a kormányfőt pedig az ország gazdaságának aláaknázásáért tette felelőssé.
Daniel Chiţoiu egyébként a hétvégén azt nyilatkozta: a kormánynak van B terve arra az esetre, ha az eddigi privatizációs folyamat kudarcot vall, mivel hónapokkal ezelőtt az orosz Tise társaság is érdeklődést mutatott a vâlceai gyár iránt. Victor Ponta kormányfő sajnálatának adott hangot amiatt, hogy az Oltchim nem egy potenciális orosz befektető kezére került, egyúttal azt üzente Dan Diaconescunak, hogy a büntető törvénykönyv hatálya alá esik, ha legtöbb tíz napon belül nem utalja át az államnak a vételárat, és kiderül, hogy gúnyt űzött a vállalat alkalmazottaiból.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.