2012. szeptember 21., 22:092012. szeptember 21., 22:09
A privatizációs szerződést a tervek szerint hétfőn írják alá.
Victor Ponta kormányfő egy pénteken Brassóban tartott sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva azt mondta: a versenytárgyalás győztesének tíz napon belül kell kifizetnie a teljes árát. Hangsúlyozta: ha átverésről van szó, akkor a vásárlónak a törvény előtt kell felelnie. Dan Diaconescu 203 milió lejt ígért az Oltchim többségi részvénycsomagjáért.
A PVC-t és más műanyagtermékeket gyártó Râmnicu Vâlcea-i vegyipari vállalat évek óta veszteséges, és mintegy 700 millió eurós adósságot halmozott fel. Az energia-szolgáltatók és nyersanyag-beszállítók felfüggesztették a vállalat további hitelezését, ezért a termelés leállt.
Az Oltchim 3500 alkalmazottja két hónapja nem kapott fizetést, ezért a dolgozók egy része hetek óta tüntet a vállalat irodaépülete előtt. Az Oltchim privatizálására Románia kötelezettséget vállalt a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött elővigyázatossági hitel-megállapodásában. Az IMF szeptember végéig adott határidőt a bukaresti kormánynak arra, hogy – privatizáció vagy a vállalat felszámolása révén – beszüntesse a veszteséges nagyvállalat pénzelését. A tüntetések miatt azonban a kormány szerdán megszavazta, hogy az Oltchim alkalmazottait fejenként 1400 lejes gyorssegélyben részesítsék.
Dan Diaconescu szerint az általa fizetendő vételár lehetővé teszi az elmaradt bérek kifizetését, és a berendezések újraindításának költségeit.
Victor Ponta miniszterelnök a privatizációs ajánlatok megtételének időszakában azt hangsúlyozta: csak olyan befektetőnek adják el az Oltchimet, aki elkötelezi magát a munkahelyek megőrzése mellett. Emilian Francu, Râmnicu Vâlcea polgármestere korábban azt mondta: az Oltchim esetleges csődje a térség további 15 ezer alkalmazottját hagyná munka nélkül a beszállítóknál.
Diaconescu az OTV bulvár-televízió tulajdonosaként alapozta meg ismertségét és vagyonát, majd népszerűségét kihasználva megalapította a populista szlogenekkel folyamatosan kampányoló Dan Diaconescu Néppártot (PP-DD), amely a júniusi önkormányzati választásokon a megyei listákra adott voksok kilenc százalékát megszerezve Románia harmadik legjelentősebb politikai erejévé lépett elő.
Az Oltchimben a német PCC SE vegyipari, energiaipari és logisztikai cégcsoportnak (18 százalék) és – a Nachbar Services révén – az Egyesült Királyságban bejegyzett Carlson Ventures befektetési alapnak (14 százalék) is van részesedése.
A versenytárgyaláson a kisebbségi részvényes PCC SE és Stefan Vuza kolozsvári üzletember is részt vett, ám a privatizációs hatóság szerint Diaconescu ajánlata volt a legjobb.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).