Fotó: Gábos Albin
A tavalyi utolsó negyedévben a nyugdíjasok átlaglétszáma 5,123 millió főt számlált, kétezerrel kevesebbet, mint az előző negyedévben, az átlagnyugdíj 1636 lej volt, ami 8,7 százalékos emelkedést jelent a harmadik negyedévhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adatsorából.
2021. március 16., 11:432021. március 16., 11:43
Az állami nyugdíjrendszerhez tartozó nyugdíjasok megközelítőleg 4,679 millióan voltak, négyezerrel többen, mint az előző negyedévben.
2020 utolsó három hónapjában az állami társadalombiztosítási nyugdíj átlagértéke 1590 lej volt. A nettó nyugdíj (korhatáros nyugdíjba vonulás és teljes járulékfizetési idő mellett) átlagértéke és a nettó átlagfizetés közötti arány 54,2% volt (az előző negyedévben 51,9%).
Az átlagnyugdíj és a társadalombiztosítási rendszer átlagnyugdíja is 15,9%-kal emelkedett az előző év hasonló időszakához mérten. 2020 harmadik trimeszteréhez mérten ez a növekedés 8,7, illetve 9,4%-os volt.
Az INS adatai értelmében 2020 utolsó negyedévében a harmadikhoz képest kétezerrel csökkent a nyugdíjasok száma, az állami társadalombiztosítási nyugdíjrendszerhez tartozó személyek száma viszont négyezerrel nőtt.
A társadalombiztosítási nyugdíjrendszerhez tartozó személyek a romániai nyugdíjasok összlétszámának 99,98%-át tették ki 2020 utolsó negyedévében, közülük 91,4% tartozik az állami társadalombiztosítási nyugdíjrendszerhez.
Az állami társadalombiztosítási nyugdíjrendszerhez tartozó személyek és az alkalmazottak aránya 9 a 10-hez volt országos szinten, azonban területi leosztásban nagy különbségeket kapunk. Így például Ilfov megyében 4 nyugdíjas jutott 10 alkalmazottra, de Teleorman megyében már 16 jutott 10 alkalmazottra, Giurgiu és Vaslui megyében 15 a 10-hez az arány, Botoşani megyében pedig 14 a 10-hez.
Jelentős különbségek voltak az állami társadalombiztosítási átlagnyugdíj értékét illetően is: míg Botoşani megyében 1262 lej, Giurgiu megyében 1272 lej, Vrancea megyében 1292 lej volt, addig Hunyad megyében 2110 lejre, Bukarestben 2008 lejre, Brassó megyében 1883 lejre rúgott az értéke.
Az állam által biztosított minimális alapjövedelemben összesen 947.700 személy részesült a tavalyi év utolsó negyedében, mutat még rá a statisztikai intézet.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!