Kivárás. Gulyás Gergely Simion kapcsán kifejtette, a puding próbája az evés, meglátják, hogy a gyakorlatban a korábbi magatartás, vagy a mostani nyilatkozatok lesznek meghatározók
Fotó: Tuchiluș Alex
A magyar kormány eddig is az együttműködésre törekedett Romániával, ezután is így lesz – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken a román elnökválasztás apropóján.
2025. május 09., 16:022025. május 09., 16:02
2025. május 09., 16:282025. május 09., 16:28
Gulyás Gergely Budapesten, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, a Ludovika Fesztiválon egy panelbeszélgetésen arról beszélt: Romániában van egy „érdekes helyzet”, a román jogállam fejlődése megállíthatatlan, ennek része volt az is, hogy különböző megoldásokat látunk az Európai Unión belül a nemkívánatos politikai jelenségek kezelésére.
– fogalmazott az Index tudósítása szerint.
Gulyás Gergely szerint a probléma az, ahogy a forgatókönyvet korábban írni szándékozók szerinti helyes választ a román nép nem találta el decemberben, úgy a szerintük helyes választ nem találta el múlt vasárnap sem, George Simion első fordulós győzelmével.
A miniszter kifejtette: a budapesti kormány álláspontja, hogy nincs dolguk a román választással, de a román elnökkel majd lesz, uniós és NATO-tagállam, ráadásul szomszédos ország, eddig is az együttműködésre törekedtek, ezután is így lesz.
Gulyás Gergely azzal folytatta, egy olyan politikai párt jelöltje nyerte a választást, aminek számtalan magyarellenes akciója is volt. „Az elmúlt években ezt finomították, de a puding próbája az evés, meglátjuk, hogy a gyakorlatban a korábbi magatartás, vagy a mostani nyilatkozatok lesznek meghatározók” – állapította meg a miniszter.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Akkor a miniszter kiemelte: „egy embernek nemcsak jelene, hanem múltja is van”, Magyarország érdekében az áll, hogy megvárja, a román választók miként döntenek az elnökről, és utána meglátják, hogy vele hogyan tudnak együttműködni.
„Egy dologban Magyarország semmiképpen nem fog engedni: a romániai magyar kisebbséget tiszteletben kell tartani. Ilyen szempontból az RMDSZ kulcsfontosságú” – szögezte le Gulyás. Elmondta azt is, hogy a Fidesz jelenleg is együttműködik az Európai Konzervatívok és Reformerek frakciójával, amelyben ott van az AUR is, de nincsenek egy pártcsaládban, és ez nem véletlen. Azt mondta, bármilyen megválasztott elnökkel a jövőbeni együttműködés alapja csak és kizárólag az lehet, hogy a Romániában élő magyarok nemzetiségi jogait a román állam tiszteletben tartja, nem korlátozza, sőt lehetőleg bővíti.
Gulyás Gergely csütörtökön nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy az új román államfő személye érintheti-e Orbán Viktornak a tusnádfürdői Bálványosi Szabadegyetemen tartott évenkénti programját.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!