2012. október 08., 08:082012. október 08., 08:08
Victor Ponta miniszterelnök közölte, kormánya 10 millió eurónál alacsonyabb kölcsönnel akarja megsegíteni a többségi állami tulajdonban lévő üzemet. A kormányfő abban bízik, hogy harminc nap alatt pozitív válasz érkezik, és az üzem fokozatosan újraindíthatja a termelést. Ponta szerint elsősorban a hitelezők pénzéből folytatódna a gyár működésének finanszírozása, az állami kölcsön csak másodlagos szerepet tölt be, ez főleg azért szükséges, hogy a hitelezők biztosítékot kapjanak pénzük visszafizetésére.
Közben a gazdasági minisztérium közölte, állami intézmények és magánvállalatok képviselőiből létrejött egy olyan bizottság, amelynek célkitűzése a gyár pénzügyi stabilitásának megteremtése. A testületben a gazdasági és pénzügyminisztériumon, valamint a privatizációs hatóságon kívül három kereskedelmi bank és az Electrica áramszolgáltató képviselői is helyet kaptak.
A bizottságba azokat a kereskedelmi bankokat és szolgáltatókat válogatták be, amelyekkel szemben adósságot halmozott fel az Oltchim, vagy amelyek korábban hitelezték a vállalatot. A bizottság megállapította, hogy a PVC-t és más műanyag termékeket gyártó Râmnicu Vălcea-i vegyipari vállalat az elmúlt öt évben 400 millió euró veszteséget halmozott fel, és adóssága 580 millió euróra nőtt.
A bizottság célul tűzte ki a dolgozók elmaradt béreinek kifizetését, az üzem fokozatos újraindítását, valamint egy stratégiai befektető megtalálását. Az állam ugyanis nem mondott le a privatizáció lehetőségéről, az eljárást jövőre megismételné. A mostani azért hiúsult meg, mert tőkeerős külföldi beruházó nem jelentkezett, a hatóságok pedig Dan Diaconescu bulvármédiasztár ajánlatát fogadták el, aki azonban nem rendelkezett a begígért 45 millió euróval
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.