2010. június 18., 11:172010. június 18., 11:17
Mint mondta, országos szinten a Környezetvédelmi Operatív Program keretében született a legtöbb, szám szerint húsz olyan projekt, amelyeket már jóváhagyott az Európai Unió. A környezetvédelmi tárca 2007 és 2013 között 5,6 milliárd eurót költhet el az alapból. Az eddig megkötött húsz szerződés értéke 2,2 milliárd euró. „Viszont eddig mindössze 13 millió eurót fizettek ki a helyi hatóságok a kivitelezőknek. Tetemes összegek stagnálnak az önkormányzatok számláin” – mutatott rá a tárcavezető.
„Az Európai Unióban Románia első helyen áll az életképes, pozitív elbírálásban részesült tervek szempontjából. Viszont a lehívott, felhasznált összegek mennyisége terén sereghajtók vagyunk” – részletezte Borbély, aki szerint ez annak a három gyenge láncszemnek tudható be, amelyek akadályozzák a munka mentét. Ezek szerinte az önkormányzat, a szaktanácsadó, valamint a kivitelező. Úgy véli, a dolgok jó menete érdekében minél hamarább módosítani kell a közbeszerzési törvényt.
„Arról van szó, hogy egyes, magukat igen profinak tartó cégek állandóan megóvták a közbeszerzéseket, majd tárgyalásokat folytattak a nyertesekkel, hogy azok milyen feltételek között lépnének vissza. – magyarázta a Krónika kérdésére a módosítás lényegét Borbély László. – Indítványozzuk, hogy ezek a cégek ezután tegyenek le egy garanciát, és ha megalapozatlannak bizonyul az óvás, elveszítik azt. A másik szempont az, hogy könnyebben lehessen mellőzni a dömpingáron tett, nagyon olcsó, komolytalan ajánlatokat, és fontos az is, hogy a testület, amely az óvásokat tárgyalja, egyfajta bíróságként működjön, a döntéshozás után írhassa alá a szerződéseket”. A környezetvédelmi miniszter azt reméli, hogy a változtatásoknak köszönhetően ezután nem fordul majd elő az, ami eddig gyakran megtörtént, hogy 400–450 nap is eltelik a szerződések aláírása és a munkálat elkezdése között.
Borbély László szerint a közbeszerzési törvény módosítása mellett bizonyos intézkedési módozatokon is változtatni kell. Például károsnak tartja azt, hogy a munkálatokat csak bizonyos fázisok lezárulása után lehetett eddig elszámolni, szerinte ennek folyamatosan kellene történnie. „Például emiatt Szilágysomlyón az egy éve elvégzett víz- és csatornahálózat-fejlesztő munkálatok ellenértékét azóta sem tudták kifizetni” – példálózott a tárcavezető. Borbély László szerint annak a módját is meg kell találni, hogy megbírságolják azokat a helyi elöljárókat, akik miatt késik az európai uniós támogatásból végzett munkálatok kivitelezése.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.