Fotó: Beliczay László
Románia több mint 25 milliárd eurót veszített amiatt, hogy kívül maradt a schengeni térségen – jelentette ki csütörtökön Lucian Bode belügyminiszter.
2022. december 15., 12:212022. december 15., 12:21
2022. december 15., 12:222022. december 15., 12:22
Bodét arról kérdezték az újságírók, mennyibe került a határvédelem schengeni követelményekhez való igazítása. A szaktárca vezetője azt felelte, csak a belügyminisztérium több mint egymilliárd eurót fektetett be, részben az állami költségvetésből, részben uniós alapokból.
Ennyibe került a schengeni követelményeknek megfelelő felszereléssel ellátni a határátkelőket és kiképezni több mint 60 000 alkalmazottat a buzăui és ploieşti-i kiképzőközpontokban.
Láttam a Big Four egyik vállalatának elemzését – a számítások szerint körülbelül 200 millió lejes a veszteség havonta. Ha kiszámoljuk, Románia veszteségei amiatt, hogy nem része a schengeni övezetnek, meghaladják a 25 milliárd eurót” – mondta Bode.
A schengeni csatlakozás elbukása gazdasági, politikai, turisztikai és szimbolikus szempontból is kudarc Románia számára.
Dan Cărbunaru kormányszóvivő szerdán kijelentette, hogy a kormány semmiféle bojkottal nem reagál a Románia schengeni csatlakozását megakadályozó osztrák vétóra.
Klaus Iohannis államfő szerint Románia nem támadja meg az európai bíróságon az Európai Unió igazság- és belügyi tanácsának döntését, amely elutasította az országnak – és Bulgáriának – a schengeni övezethez történő csatlakozását.
Románia és Bulgária készen áll a szabad utazást biztosító schengeni térséghez való felvételre, az EU-nak jogi kötelessége ezt biztosítani, nekik pedig legitim elvárásuk, hogy csatlakozhassanak – jelentette ki Ylva Johansson belügyekért felelős biztos.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!