Fotó: Beliczay László
Románia több mint 25 milliárd eurót veszített amiatt, hogy kívül maradt a schengeni térségen – jelentette ki csütörtökön Lucian Bode belügyminiszter.
2022. december 15., 12:212022. december 15., 12:21
2022. december 15., 12:222022. december 15., 12:22
Bodét arról kérdezték az újságírók, mennyibe került a határvédelem schengeni követelményekhez való igazítása. A szaktárca vezetője azt felelte, csak a belügyminisztérium több mint egymilliárd eurót fektetett be, részben az állami költségvetésből, részben uniós alapokból.
Ennyibe került a schengeni követelményeknek megfelelő felszereléssel ellátni a határátkelőket és kiképezni több mint 60 000 alkalmazottat a buzăui és ploieşti-i kiképzőközpontokban.
Láttam a Big Four egyik vállalatának elemzését – a számítások szerint körülbelül 200 millió lejes a veszteség havonta. Ha kiszámoljuk, Románia veszteségei amiatt, hogy nem része a schengeni övezetnek, meghaladják a 25 milliárd eurót” – mondta Bode.
A schengeni csatlakozás elbukása gazdasági, politikai, turisztikai és szimbolikus szempontból is kudarc Románia számára.
Dan Cărbunaru kormányszóvivő szerdán kijelentette, hogy a kormány semmiféle bojkottal nem reagál a Románia schengeni csatlakozását megakadályozó osztrák vétóra.
Klaus Iohannis államfő szerint Románia nem támadja meg az európai bíróságon az Európai Unió igazság- és belügyi tanácsának döntését, amely elutasította az országnak – és Bulgáriának – a schengeni övezethez történő csatlakozását.
Románia és Bulgária készen áll a szabad utazást biztosító schengeni térséghez való felvételre, az EU-nak jogi kötelessége ezt biztosítani, nekik pedig legitim elvárásuk, hogy csatlakozhassanak – jelentette ki Ylva Johansson belügyekért felelős biztos.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!