Pataky István
2022. december 15., 09:00
2022. december 15., 09:00
A schengeni csatlakozás elbukása gazdasági, politikai, turisztikai és szimbolikus szempontból is kudarc Románia számára. A belterjes, pártos kampányakciók világán kívül most már kevésbé fontos, hogy ki és mit hibázott. Ennél jóval lényegesebb kérdés a helyes következtetések levonása, az európai realitás felismerése, s egy ehhez alkalmazkodó diplomácia kialakítása. Egy új román külpolitikai stratégiára lenne szükség.
A mai Európában szinte semmi nem az, aminek látszik. Óriási biztonsági kockázatokat jelentő tömeges illegális migráció, egy váratlan és brutális orosz agresszió az EU szomszédjában, elhibázott uniós szankciós politika, egyre szerteágazóbb nemzeti érdekek feszítik szét az öreg kontinenst. Csakhogy mindezt az elkényelmesedett, bürokratikus EU-s intézményrendszer, a fősodrú, azaz sokszor brüsszeli szócsőként működő média igyekszik elhallgatni, súlytalanítani, más értelmezésben tálalni. Nem meglepő, ha az európai átlagpolgár sokszor értetlenül áll a történések előtt. Nekik ugyanis mást mondtak.
Itt van például a mostani „meglepetés”. Karl Nehammer osztrák kancellár már jó ideje kéri, követeli az Európai Bizottságtól, hogy lendüljön mozgásba, mert egyre több tagország elégedetlen a migrációs politikával. Arról az óriási mértékű illegális bevándorlásról van szó, amelyről még mindig nem illik beszélni. Amely ellen kerítést húzni a legnagyobb bűn volt akkor, amikor azt Magyarország megtette. Ma már persze Európa-szerte szaporodnak a hasonló célzattal felhúzott kerítések. Nehammer szerint az Európai Bizottság az elmúlt években figyelmen kívül hagyta az Unió „foghíjas külső határait”, a Frontexnek, az uniós határvédelmi ügynökségnek „védőfalat kellene képeznie a tagállamok számára az embercsempészet ellen is”. A kancellár egy októberi lapinterjúban azt is elmondta: a bizottságnak biztosítania kellene, hogy az anyaországok visszavegyék az elvándoroltakat, erre pedig megfelelően ösztönöznie kellene az érintett államokat.
Mellesleg becslések szerint Ausztriában bő harminc év múlva már többségbe kerülhetnek a migrációs hátterű polgárok, azaz akik külföldön születtek. A népesség-előrejelző portál azt jelzi, hogy 2030-ra Bécsben már meghaladja az ötven százalékot a nem Ausztriában születettek aránya. Ausztriában helyzet van. Románia és Bulgária schengeni csatlakozásának elutasítása nyilvánvalóan kampánycélokat is szolgál, hiszen hamarosan választást tartanak a legnagyobb osztrák tartományban, Alsó-Ausztriában. A probléma viszont valós és megoldatlan. Ha az Európai Bizottság, az EU egésze továbbra sem kezeli megfelelő hangsúllyal a migrációs nyomás ügyét, akkor további „zsarolásoknak” lesz kitéve Európa.
Ugyanez a helyzet az európai gazdaságot és energiaellátást súlyosan érintő uniós szankciókkal, melynek társadalmi, politikai következményei a tél folyamán egyre több EU-tagállamban vezetnek majd instabilitáshoz. Egyre több uniós ország lesz kénytelen olyan lépésekhez folyamodni, amelyekkel a saját érdekeit hatékonyabban tudja érvényesíteni egy válsághelyzetben. Ha kell, uniós zsarolással. Ahogyan azt most Ausztria tette a schengeni bővítés megakadályozásával.
Az EU- és NATO-tagságát még mindig egyfajta csodaként megélő román politikai elitnek nagyon rövid idő alatt kellene felnőnie egy új feladathoz. Megtippelem: nem fog sikerülni. Iohannis és Aurescu folytatják óvatos totyogásukat a ködös európai politikában. Megvárják, amíg Schengen Romániához csatlakozik.
Makkay József
Európa forrong a migránsáradat miatt. Nem csak az éppen lecsengett nagy-britanniai tömegtüntetések jelzik, hogy a hatóságoknak sürgősen lépniük kell, hanem az Európai Unió területén egyre sűrűbben bevezetett határellenőrzés is ezt mutatja.
Ábrám Zoltán
A korlátozások, a hátrányos helyzetük ellenére a fogyatékossággal élőknek éppen úgy joguk van a sportoláshoz, mint a makk egészségeseknek. Csakhogy ők a fogyatékosságuk típusa figyelembevételével, a részletesen lerögzített kategória alapján versenyeznek.
Rostás Szabolcs
Bár Magyarországon majd csak két év múlva rendezik a következő országgyűlési megmérettetést, hirtelen választási láz lett úrrá az anyaországi politikai osztály és sajtó bizonyos részén.
Tóth Gödri Iringó
Szép dolog, hogy az M4 Sport megannyi tudósítóval kint van a párizsi paralimpián, csak ebből mi Erdélyben semmi sem látunk, hallunk.
Balogh Levente
Mintha az éjszaka során, egyik napról a másikra felbomlott volna a kormánykoalíció – ez az érzése támadt az embernek a PSD szombati tisztújító kongresszusán elhangzott kirohanásokat olvasva.
Makkay József
A vásárok túl drágának tűnő választéka az emberek egy részét felpaprikázza: a kistermelő miért kínálja magas áron a termékeit? Aki ezt kifogásolja, nem veszi figyelembe a kézműves áru kézimunkaigényét. Az ágazat megmentése jelentős összefogást igényel.
Balogh Levente
Sajnálattal kell beismernünk: a párizsi olimpián szerzett aranyérmek hatására tényleg nem csökkent a kenyér, a sör és a téliszalámi ára, sőt a rezsiköltségek sem
1 hozzászólás