„Megfertőzte” a koronavírus az erdélyi turizmust

Borszéki pillanatkép. Csaknem 70 százalékkal kevesebb turista kereste fel idén Hargita megyét •  Fotó: Bálint Eszter

Borszéki pillanatkép. Csaknem 70 százalékkal kevesebb turista kereste fel idén Hargita megyét

Fotó: Bálint Eszter

A 2008-as gazdasági világválság sem tépázta meg annyira az erdélyi és a partiumi turizmust, mint a koronavírus-járvány, rossz évet zártak az idegenforgalomban érdekelt vállalkozók a Székelyföldön, Nagyváradon és a környező gyógyfürdőkben egyaránt. Az őszi szezon sem tudja kárpótolni a kiesést, főleg olyan körülmények között, hogy a jelenlegi állás szerint egyhamar nem nyithatnak ki a wellnessközpontok és a benti medencék.

Bíró Blanka

Bálint Eszter

2020. szeptember 14., 08:462020. szeptember 14., 08:46

2020. szeptember 14., 10:412020. szeptember 14., 10:41

Hatalmas a visszaesés a három székely megyében a tavalyi idegenforgalmi adatokhoz viszonyítva – mondta el lapunk érdeklődésére László Endre, a Székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke az általuk készített statisztikák alapján. Mint részletezte, külön vizsgálták az érkezések és vendégéjszakák szempontjából a három székely megyét, összesítették a székelyföldi adatokat, és ezeket összehasonlították az országos statisztikával.

Az adatok elemzése során kiderült, hogy tavaly mind a három megyében növekedtek a mutatók az egy évvel korábbi adatokhoz képest, ez az emelkedés pedig nemcsak megtorpant a járvány miatt, hanem hatalmas a visszaesés.

Idézet
Biztató ugyanakkor, hogy a székelyföldi turizmus jobban átvészelte a kialakult helyzetet, a visszaesés nem olyan mértékű, mint az országos átlag”

– szögezte le a klaszter elnöke. Arra is kitért, az adatokból kiderül, a szállodáknál az első fél évben nagyobb mértékben csökkent a forgalom, mint a panzióknál.

A klaszter összesítése alapján az első fél évben Romániában 70,44 százalékkal csökkent az érkezések száma az előző esztendő hasonló időszakához viszonyítva, miközben egy évvel korábban 5,62 százalékos növekedés volt tapasztalható. A vendégéjszakák számát tekintve az idei első fél évben 62,48 százalékos a visszaesés, miközben a tavalyi növekedés 7,57 százalékos volt.

Székelyföldön a tavalyi növekedés nagyobb volt, mint az országos átlag, az idei csökkenés viszont kisebb, ami biztató a térség idegenforgalmának teljesítményére nézve.

A három székelyföldi megye összesített adatait nézve azt láthatjuk, az érkezések száma 65,27 százalékkal csökkent az idei első fél évben, miközben tavaly 9,39 százalékos volt a növekedés. A vendégéjszakák számát tekintve idén 66,67 százalékos a visszaesés a tavalyi első félévi 11,61 százalékos növekedéshez képest.

A klaszter megyékre lebontva is vizsgálta az adatokat. Kovászna megyében volt a legkisebb mértékű a csökkenés: az érkezések száma 55,64 százalékkal esett vissza, a tavaly viszont e téren 17,53 százalékos növekedést produkált a megye. A vendégéjszakák száma 66,54 százalékkal csökkent a tavalyi 13,33 százalékos növekedés mellett. Hargita megyében az érkezések idén 66,39 százalékkal csökkentek, miközben tavaly 13,70 százalékos volt a növekedés, a vendégéjszakák száma idén az első fél évben 68,03 százalékkal esett vissza, a tavaly pedig 13,70 százalékkal nőtt. Maros megyében az érkezések 66,82 százalékkal csökkentek idén, tavaly 7,70 százalékos volt a növekedés, a vendégéjszakák száma 66,11 százalékkal csökkent, tavaly 10,83 százalékkal növekedett.

•  Fotó: Bálint Eszter Galéria

Fotó: Bálint Eszter

Milliós károk

„A világjárvány 2 millió eurós kárt okozott nekünk az év első felében a 2019-es év azonos időszakához viszonyítva. A júliusi bevételek is jóval elmaradtak a tavalyi szinttől, augusztusban 15 százalékos volt a kiesés” – vont mérleget az Ebihoreanul.ro portálnak Florian Serac, a Félixfürdőn és Püspökfürdőben is érdekeltségekkel bíró Turism Felix igazgatója. Rámutatott, egy veszteséges első fél év után júliusban már volt legalább egy kis profitjuk, és reméli, hogy még a szeptemberi hónap is visszahoz valamennyit.

Bihar megye legnagyobb turisztikai vállalkozásának számító, több hotelt, strandot üzemeltető cég a múlt hónap végéig 25 000 turistát vonzott a tavalyi év azonos időszakában regisztrált 45 ezerhez képest, a vendégek több mint 95 százaléka belföldi volt.

Az elmúlt években hatalmas felújításon átesett és nagyon erős marketingstratégiával rendelkező, így turistamágnesnek számító Nagyvárad sem dicsekedhet az idei évével. Mihai Jurca, a város és a régió turizmusának népszerűsítésével foglalkozó egyesület (APTOR) vezetője azt mondja, az első fél évben alig 56 457 turista kereste fel a Körös-parti várost, és reméli, hogy az év végéig sikerül túlszárnyalni a mélypontnak számító 2008-as szintet, amikor 66 630-an keresték fel Váradot. „A legoptimistább forgatókönyv az, ha az év végéig sikerül elérni a tavalyi 236 793 látogató felét. A legpesszimistábbra nem is akarok gondolni” – mondta Jurca az Ebihoreanul.ro-nak.

A portál szerint a legjobb példa a „katasztrófa méreteire” a nagyváradi Nymphaea élményfürdő, ami mostanáig a város egyik legjövedelmezőbb biznisze volt. Miután 1200-ra kellett korlátozni az egy időben az akvaparkban tartózkodók számát, illetve nem lehetett megnyitni a benti medencéket, csúszdákat, vendéglőket, bár augusztusban úgy tűnt, hogy megrohamozták a turisták, visszaesett a jövedelem.

Idézet
Míg a 2019-es évet 2,5 millió eurós profittal zártuk, idén azt szeretnénk, ha kevés is, de lenne nyereség, és ne zárjunk nullában”

– mondta el Liviu Andrica, a élményfürdőt is alárendeltségében tudó közterület-fenntartó igazgatóság (ADP) vezetője.

Váradon és környékén most mindenki arra vár, hogy megnyithassák a benti medencéket, a spákat és wellnessközpontokat. Mint Andrica is rámutatott: az éjszakák már hűvösek, egyre nehezebb megfelelő hőmérsékletűre melegíteni reggelente a kinti medencék vizét. „Ha nem folytathatjuk a tevékenységet bent, kénytelenek leszünk hibernálni az akvaparkot” – fogalmazott az igazgató.

Egyelőre zárva maradnak a benti medencék

Erre azonban úgy tűnik, még egy ideig várniuk kell. „A kormány nem nyitja meg a benti medencéket, mivel nehéz betartani a fizikai távolságtartás szabályait a hasonló helyeken” – jelentette ki múlt héten Răzvan Pârjol, a gazdasági minisztérium turizmusért felelős államtitkára. „A szállodák nyitva vannak, az éttermek nyitva vannak, maradtak a medencék. Jelen pillanatban nem időszerű megnyitni a benti medencéket, mivel nehéz tartani a fizikai távolságot, hogy elkerülhető legyen a vírus terjedése. Ugyanez érvényes azokra a gyógykezelésekre is, amelyekhez szükség van medencére. Ellenben a vendéglők jól elhatárolt helyiségek” – jelentette ki az Agerpres hírügynökség megkeresésére az államtitkár. Azt mondta, ha javul a járványügyi helyzet, a kormány döntése a jövőben megváltozhat, de még nem jött el ennek az ideje.

Az Agerpres azt követően kérte ki a kormány hivatalos álláspontját, hogy a Romániai Gyógyturisztikai Munkáltatók Szövetsége (OPTBR) összehangolt kampányt indított az összeomlás szélére sodródott gyógyturizmus megmentése érdekében.

korábban írtuk

Kormányzati illetékes: egyelőre zárva maradnak a benti medencék
Kormányzati illetékes: egyelőre zárva maradnak a benti medencék

A kormány nem nyitja meg a benti medencéket, mivel nehéz betartani a fizikai távolságtartás szabályait a hasonló helyeken – jelentette ki szerdán Răzvan Pârjol, a gazdasági minisztérium turizmusért felelős államtitkára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 25., péntek

Erdélyben gyárt páncélozott harcjárműveket a román hadsereg számára egy török cég

Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.

Erdélyben gyárt páncélozott harcjárműveket a román hadsereg számára egy török cég
2025. április 25., péntek

„Nagyobb jelenléttel” térhet vissza az OTP Romániába Csányi Sándor szerint

Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.

„Nagyobb jelenléttel” térhet vissza az OTP Romániába Csányi Sándor szerint
2025. április 25., péntek

Minden út Rómába vezet: felpörgette a repülőjegy-eladásokat Ferenc pápa halála

Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.

Minden út Rómába vezet: felpörgette a repülőjegy-eladásokat Ferenc pápa halála
2025. április 24., csütörtök

Több mint 100 kilométerrel bővült tavaly az autópálya-hálózat, még mindig sok a kövezett vagy földút

Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 100 kilométerrel bővült tavaly az autópálya-hálózat, még mindig sok a kövezett vagy földút
2025. április 23., szerda

Románia lett a magyar légitársaság legnagyobb piaca

Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.

Románia lett a magyar légitársaság legnagyobb piaca
2025. április 23., szerda

Újdonságokat hoz a roncsautóprogram: rekorddöntést vár a szaktárca

A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.

Újdonságokat hoz a roncsautóprogram: rekorddöntést vár a szaktárca
2025. április 23., szerda

Időben érkezik a gyerekpénz is – ígéri a munkaügyi minisztérium

A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.

Időben érkezik a gyerekpénz is – ígéri a munkaügyi minisztérium
2025. április 23., szerda

Több mint megduplázódott a viharkárok után kifizetett kártérítések összege

A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.

Több mint megduplázódott a viharkárok után kifizetett kártérítések összege
2025. április 23., szerda

Lendületesen kezdte az évet az építőipar

Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.

Lendületesen kezdte az évet az építőipar
2025. április 23., szerda

Magyarázza bizonyítványát a pénzügyminisztérium; és ígéri, 7 százalék alatt tartja a hiányt

Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.

Magyarázza bizonyítványát a pénzügyminisztérium; és ígéri, 7 százalék alatt tartja a hiányt