Bizonytalan a sertéságazat jövője: a tenyésztők továbbra is fantáziát látnak a disznóhizlalásban, ám sok vágóhíd inkább importál

A kis- és nagyüzemi sertéstartók a nehézségek ellenére továbbra is ragaszkodnak a munkájukhoz •  Fotó: Boda L. Gergely

A kis- és nagyüzemi sertéstartók a nehézségek ellenére továbbra is ragaszkodnak a munkájukhoz

Fotó: Boda L. Gergely

Országszerte immár mintegy ezer afrikai sertéspestises gócpontot tartanak nyilván, a legújabbat Máramaros megyében fedezték fel. A parlament mezőgazdasági szakbizottságának tagja, Magyar Loránd Bálint képviselő szerint a jelenlegi módszerekkel egy-két év is eltelhet, amíg megállítják a vészt.

Makkay József

2018. október 26., 14:502018. október 26., 14:50

2018. október 26., 15:042018. október 26., 15:04

Az afrikai sertéspestis (ASP) vírusával fertőzött 261. romániai településként tartják számon a Máramaros megyei Jód községközpontot, ahol szerdán egy háztáji kisgazdaságban fedezték fel a veszélyes kórt. Egy elhullott sertés tetemében mutatták ki az ASP vírusát, a gazdaságban két malacot altatott el az állatorvos. A hatóságok azzal gyanúsítják a gazdaság tulajdonosát, hogy az egészségügyi hatóság ellenőrzése nélkül egy másik megye fertőzött gazdaságából vásárolt disznót, a rendőrség bűnvádi eljárást kezdeményezett a máramarosi gazda ellen.

A mostani fertőzéssel immár 15 megyében 1022-re emelkedett az afrikai sertéspestises gócpontok száma.

Erdélyben Szatmár megyében 7 háztáji gócpontot és 10 vaddisznót, Biharban 28 gócpontot és egy fertőzött vaddisznót, míg Szilágy megyében 4, sertéspestisben elhullt vaddisznót tartanak nyilván. A Máramarossal bővült fertőzött erdélyi megyék listája így négyre emelkedett. Az ország többi veszélyeztetett megyéje: Tulcea, Brăila, Konstanca, Galac, Ialomiţa, Ilfov, Călăraşi, Buzău, Giurgiu, Dămboviţa és Teleorman. A legfertőzöttebb romániai megye Tulcea, ahol az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) adatai szerint 565 gócpontot tartanak megfigyelés alatt, ebből öt nagyüzemi disznóhizlalda. A megyében 58 elhullt vaddisznótetemben is kimutatták az ASP vírusát.

Idén összesen 353 914 házi sertést pusztítottak el az állategészségügyi hatóság szakemberei. Eddig 7480 sertéstartó kapott kártérítést 90 563 900 lej értékben, az összeg közel felét Tulcea megyében fizették ki.

A legfertőzöttebb erdélyi megye, Bihar kárvallott gazdáinak 947 620 lej kártérítést utaltak át, Szatmár megyében 56 490 lejt kaptak a disznótartó gazdák, itt jóval kisebb volt a fertőzés.

Drasztikus intézkedések kellenek

„Az afrikai sertéspestis nem fog eltűnni egy-két éven belül Romániában, folyamatosan új gócpontok jelennek meg” – nyilatkozta lapunknak Magyar Loránd Bálint Szatmár megyei képviselő, a mezőgazdasági szakbizottság tagja, aki több hónapja a parlamentben és egyéb fórumokon hívja fel folyamatosan a hatóságok figyelmét arra, hogy az afrikai sertéspestis ügyének szakminisztériumi kezelése nem megfelelő, emiatt semmi esély nincs a gyors javulásra.

Az állatorvosi diplomával rendelkező RMDSZ-es politikus szerint a jelenleg alkalmazott intézkedésekkel nem lehet felszámolni a gócpontokat. Az általa tanulmányozott lengyel, lett és litván példákat említi, ahol az állategészségügyi hatóságok csak drasztikus intézkedésekkel tudták feltartóztatni a pestis terjedését.

Idézet
Lettországban egy évre betiltották és felszámolták a háztáji sertéstartást, és ez hozta meg a várt fordulatot, Lengyelországban minden gócpont körül, 10 kilométeres körzetben beszüntették a háztáji sertéstartást”

– magyarázza a honatya. Magyar az ellenzéki pártok által a mezőgazdasági miniszter ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány parlamenti vitáján is elmondta, hogy az agrártárcának semmiféle stratégiája nincs azzal kapcsolatban, miként képzeli el a romániai sertéságazat jövőjét.

„Az intenzív kis- és nagyüzemi sertéshizlalást vagy a háztáji sertéstartást akarja megmenteni? Ezt a kettőt együtt nem lehet” – magyarázza a szakpolitikus. Aki tudja, hogy kijelentésével nem lehet népszerű a gazdák körében, de különbséget tesz a Kárpátokon túli területek szabad tartása és az erdélyi gazdák zárt disznótartása között. Úgy látja,

az ország déli megyéinek gyakorlata fenntarthatatlan, ott ugyanis a gazdák tavasszal kicsapják a legelőre a disznókat, majd ősszel behajtják az állatokat,

a mezőgazdasági miniszter mégis egyformán kezeli az erdélyi helyzettel a sokkal több rizikófaktorral járó bărăgani disznótartást.

Nem tájékoztatják a lakosságot

Magyar Loránd Bálint korábban közelharcot vívott a mezőgazdasági szakbizottságban a teljesen ellenőrizetlen vaddisznó-állomány kilövéséről. Azt szerette volna elérni a kormánypárti többségnél, hogy jelentősen emeljék meg a kilövésre kerülő vaddisznók kvótáját, amiről már akkor tudni lehetett, hogy jelentős rizikófaktort jelent. Ez utólag bebizonyosodott, és mára annyira megemelték a kilövési kvótákat, hogy a vadásztársaságok képtelenek eleget tenni a hatósági elvárásnak. Ha erre korábban sor kerül, ma sokkal kevesebb pestises gócpont lenne az országban. A képviselő szerint ugyanez a fejetlenség érhető tetten a mezőgazdasági minisztériumban, és a hatáskörébe tartozó különböző igazgatóságok szintjén is. Hiányzik a szakszerű tájékoztatás, mindenki erre panaszkodik.

A politikust sokan felhívják tanácsért, hogy vágják-e le a disznót korábban, vagy ráér karácsony előtt. Ebből is kitűnik, hogy az emberek tanácstalanok, mert senki nem mond nekik semmit, és csak akkor észlelik a bajt, ha településükön megjelenik a disznókat elaltató állami kommandó.

Kiemelt állattenyésztési ágazat
a sertéstartás

Az országban pusztító sertéspestis ellenére a disznótartást kiemelt állattenyésztési ágazatként kezeli a romániai vidékfejlesztési stratégia. Magyar Loránd Bálint szerint a kis- és nagyüzemi sertéstartók továbbra is ragaszkodnak a munkájukhoz, sok helyen pályázati pénzből épülnek az újabb kocatelepek és sertéshizlalók.

Idézet
A Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynöksége (AFIR) idén kiemelten kezeli a sertéságazatot, a kocatelepek létesítésére kiírt pályázatokkal lehet a legmagasabb pontszámot elérni, tehát az állami finanszírozás nem lankad”

– magyarázza a politikus. Mivel maga is hosszú évekig pályázatok elbírálásával foglalkozott, jó rálátása van az ágazatra, amely Romániában még mindig hatalmas potenciált rejt.

Miközben az intenzív sertéstartással foglalkozó üzemek vezetői az ágazat talpra állításában reménykednek,

a hazai vágóhidak és húsfeldolgozó üzemek nem hajlandóak átvenni az országban hizlalt disznót, inkább a szomszédos országokból, Magyarországról vagy Szlovákiából importálják a hasított félsertést.

A politikus szerint egyszerűen elfogadhatatlan a húsfeldolgozók eme hozzáállása, hiszen még azokat a hazai üzemeket is térdre kényszerítik, ahol eredményes volt az állattenyésztés, és elkerülte őket a fertőzés. „A kormánynak szava kell hogy legyen e gyakorlat a megszüntetésében. Ha egy ágazatot támogat, akkor segítenie kell a termelőknek abban is, hogy a hazai hús eljusson a belföldi fogyasztóhoz” – szögezte le Magyar Loránd Bálint RMDSZ-es képviselő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 03., csütörtök

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint

A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint
2025. július 03., csütörtök

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit

Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit
2025. július 02., szerda

Felmérés: a polgárok nagy része szerint a saját anyagi helyzete jobb, mint az országé

A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a polgárok nagy része szerint a saját anyagi helyzete jobb, mint az országé
2025. július 02., szerda

Brüsszel 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását

Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.

Brüsszel 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását
2025. július 02., szerda

Rengeteg pénzt költ el szuper- és hipermarketekben a romániai lakosság

A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.

Rengeteg pénzt költ el szuper- és hipermarketekben a romániai lakosság
2025. július 02., szerda

Nem kérnek a megszorításokból: több ezer közalkalmazott tiltakozott munkabeszüntetéssel szerdán is

A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.

Nem kérnek a megszorításokból: több ezer közalkalmazott tiltakozott munkabeszüntetéssel szerdán is
2025. július 02., szerda

Enyhén nőtt a munkanélküliség, ráadásul a fiatalok körében magas az állástalanok aránya

A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén nőtt a munkanélküliség, ráadásul a fiatalok körében magas az állástalanok aránya
2025. július 02., szerda

Brüsszel megnyitotta az uniós piacot az ukrán mezőgazdasági termékek előtt, tiltakozik Nagy István agrárminiszter

Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.

Brüsszel megnyitotta az uniós piacot az ukrán mezőgazdasági termékek előtt, tiltakozik Nagy István agrárminiszter
2025. július 02., szerda

Újabb rettegett salátarendelet: érkezik a deficitcsökkentő intézkedéscsomag

A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.

Újabb rettegett salátarendelet: érkezik a deficitcsökkentő intézkedéscsomag