Fotó: Mediafax
2009. szeptember 30., 09:182009. szeptember 30., 09:18
– A Fornetti a legismertebb és legelterjedtebb franchise Romániában, a látványpékségek piacán egyértelműen piacvezetőként van jelen, több mint 500 bolttal az ország 130 városában, több millió kilogramm értékesített fagyasztott áruval. Mennyiben érezték meg a gazdasági válságot?
– A Fornetti Románia a Fornetti cégcsoporton belül minden szempontból a legsikeresebb vállalkozás. Sikerének a titkát egyszerűen úgy foglalhatom össze, hogy nagyon jókor voltunk nagyon jó helyen. A gazdasági válságban nem annyira az üzlethálózat bővítésére fektetjük a hangsúlyt, hanem szeretnénk új piaci szegmenseket meghódítani, tehát a termékek skáláját bővítjük, hogy minél több vevő igényét ki tudjuk elégíteni. Mint minden cég – és itt elsősorban azokra gondolok, amelyek nem alapvető élelmiszereket árusítanak – éreztük a válság hatását, bár szerencsére távolról sem olyan mértékben, mint amennyire tartottunk tőle.
– Minden országban más ízek a kedveltebbek. Hogyan alakult ez Romániában?
– A Fornetti sikerének egyik fő titka volt az is, hogy az alaptermékeket hozzáigazítottuk a romániai ízlésvilághoz. Még a termelés első periódusában alkottunk egy terméket, a román sós túróval töltöttet, az úgynevezett telemeásat, itt Romániában fejlesztették ki a kollégák, és mondhatni nagyon jól sikerült. A híres telemeás fornetti mindenkinek a kedvence. Büszkén mondom, hogy jelenleg is a termékskálából az összeladás 25 százalékát ez az egy típus teszi ki.
– Tiszteletbeli konzulként és aktív üzletemberként, hogyan látja a román–magyar üzleti kapcsolatok alakulását?
– Két ország között, ha nincsenek jogi és politikai akadályok, általában kitűnően működnek az üzleti kapcsolatok, ugyanis az üzlet nem ismer sem határokat, sem politikát. Az üzlet egyvalamit ismer, és azt profitnak hívják. Amennyiben mind a két fél megtalálja a közös üzletben a profitot, akkor a kapcsolat működni fog, bármilyen politikai rendszer van, vagy bármilyen a jogszabályozás, amíg természetesen ezek nem akadályozzák a gazdasági folyamatokat.
Konzulként van egy nagy álmom. Azt szeretném, ha erősödne a román jelenlét Kelet-Magyarországon. Ugyanis nagyon sok magyar befektető érkezett a Bánságba, és én szeretném, ha néhány sikeres román üzletember Magyarországon fektetne be. Ez erősítené a bizalmat, és ha a kölcsönös bizalom erősödik, annak nagyon gyors és kézzelfogható gazdasági hatásai lehetnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.