Üdvözölt intézkedés. Az árakban csak később fog meglátszani a novemberi áfacsökkentés
Fotó: Farkas Antal
Nem vezet azonnali árcsökkenéshez, de mindenképp hozzájárul a vendéglátóipar kifehérítéséhez a november elsejei áfacsökkentés. Érdekesség azonban, hogy a házhoz rendelt pizza áfája 9 százalék marad.
2018. október 23., 11:382018. október 23., 11:38
2018. október 23., 14:442018. október 23., 14:44
A november 1-jétől életbe lépő áfacsökkentés „adóparadicsomi állapotokat” eredményez a romániai vendéglátóiparban – szögezte le megkeresésünkre Debreczeni László sepsiszentgyörgyi adótanácsadó. Amint arról korábban beszámoltunk,
így a szállodák, más szálláshelyek, az éttermek adója is kisebb lesz alig több mint egy hét múlva, ugyanakkor szintén 5 százalékos áfát fizetnek a fitnesztermek, a kalandparkok, az élményfürdők és a sporttermek működtetői is. A Krónika által megszólaltatott gazdasági szakemberek úgy vélik, ez egyértelműen hozzájárul az ágazat kifehérítéséhez. „Ez az adórendszer a vendéglátóiparban maga a Kánaán. Őrült kell hogy legyen, aki ilyen kedvező körülmények között is megpróbál feketézni, adót csalni” – mondta Debreczeni László. Kifejtette, az a vállalkozás, amelynek az évi forgalma nem haladja meg az egymillió eurót, mikrovállalkozásként 1 százalékos forgalmi adót fizet, ehhez jön a novembertől 5 százalékosra csökkentett áfa, és ha ki akarják venni a nyereséget, akkor további 5 százalékos osztalékadót kell befizetni az államkasszába, ami összesítve sem nagy összeg.
Ugyanakkor az adószakértő úgy véli, első lépésben az áfacsökkentés nem eredményez árcsökkentést, nem lesznek olcsóbbak a szálláshelyek, az éttermek vagy a különböző más szolgáltatások.
– részletezte a sepsiszentgyörgyi szakember. Úgy véli, hosszú távon akár az árakban is megmutatkozhat az adókedvezmény, de erre azonnal semmiképp nem lehet számítani. Nőni fog a vállalkozók nyeresége, mindenki eldönti, hogy hazaviszi a profitot, vagy újra befekteti, ám a tapasztalatok szerint, a nagyobb nyereség ösztönzi a befektető kedvet, tehát újabb fejlesztéseket, a szolgáltatások minőségének javulását is eredményezheti. Debreczeni László szerint a könyvelésben nem jelent pluszbonyodalmat az átállás. Október végén mindenki felleltározza a készletét, a meglevő termékekre átállítja az áfakulcsot, a könyvelés programokban egyszerűen megoldható, hogy például a pálinka áfája továbbra is 19 százalék, ám a felszolgált étel után már csak 5 százalékos áfát kell fizetni.
Ha egy pizzázó csak elvitelre vagy házhoz szállításra süt pizzát, továbbra is 9 százalékos áfát fizet
Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is az ágazat kifehérítését tartja az adócsökkentés legnagyobb pozitívumának. „A vendéglátóiparban elég nagy a szürkegazdaság, ezt a pénzügyminisztérium is látja. Ezt egyértelműen adócsökkentéssel lehet kifehéríteni, hiszen ha kicsi az adó, senki nem hajlik arra, hogy csaljon. Valószínű ez a megfontolás vezetett oda, hogy 5 százalékra csökkentették az ágazat áfáját, ez egyértelműen jó döntés volt” – szögezte le Édler András.
Nagyon fontos, hogy ez az intézkedés felszínre hozza az ágazatban az eddig eltitkolt jövedelmeket, hozzájárul az adócsalás visszaszorításához, hiszen egy tanulmány szerint
– vallja Adrian Teampău, az EY Románia adóügyi szakértője is. A Gandul.info portálnak nyilatkozó elemző szerint a vállalkozók az áraikat is csökkenthetnék, hiszen ezzel arányosan növekedne a forgalmuk, ám ez szerinte sem borítékolható, viszont abban bízik, hogy a plusznyereséget legalább visszaforgatják a vállalkozásba, fejlesztenek vagy növelik az alkalmazottaik számát, ezzel javítva a szolgáltatásaik minőségét.
A Gandul.info portálnak nyilatkozó szakértő ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy nem minden vállalkozás alkalmazhatja az adócsökkentést, csak azok, amelyek bizonyítani tudják, hogy szolgáltatást is kínálnak. Tehát
Tehát ha egy pizzázó csak elvitelre vagy házhoz szállításra süt pizzát, továbbra is 9 százalékos áfát fizet, ám ha már biztosít néhány asztalt a helybenvaló elfogyasztásra, akkor 5 százalékos adókulccsal dolgozhat. Adrian Teampău úgy véli, a törvény ebben a formában diszkrimináló is lehet, például egy kis pékség, amely eladásra kínál péksüteményt, már nem élhet a kedvezménnyel. Az adószakértő másrészt üdvözli, hogy a kalandparkok, sportlétesítmények is 5 százalékos áfát fizetnek november 1-től. Úgy véli, az ország hatalmas potenciállal rendelkezik ezen a téren, megvannak a természeti adottságok a különböző kalandparkok kiépítésére, és ösztönözheti a befektetéseket, ha az rövidebb idő alatt megtérül, mert kisebb az adó. A sportlétesítmények, fitnesztermek esetében pedig azt említette, hogy a lakosság egészségi állapotán javíthat, ha minél többen hozzáférnek ezekhez a szolgáltatásokhoz.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
szóljon hozzá!