Beleremegtek a tőzsdék Donald Trump importvámjaiba – Romániában jelentősen megnőtt a recesszió veszélye az elemző szerint

A Donald Trump importvámjai körüli történések mozgatják a világ tőzsdéit

A Donald Trump importvámjai körüli történések mozgatják a világ tőzsdéit

Fotó: Pixabay

Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került. De hasonlóképpen megsínylették a bejelentést a világ más tőzsdéi is, és elemzők szerint az amerikai elnök vámjai nemcsak recesszióba, hanem akár válságba is taszíthatják a világgazdaságot. Romániában pedig a belpolitikai bizonytalanság tovább ront a helyzeten, így fokozott a recesszió veszélye.

Krónika

2025. április 08., 19:242025. április 08., 19:24

A Bukaresti Értéktőzsde (BVB) indexei a hét első kereskedési napján még folytatták a múlt hét második felében megkezdett csökkenésüket, összhangban az európai és az amerikai piacok dinamikájával, mivel Donald Trump amerikai elnök nem mutatta jelét annak, hogy feladná a világ szinte minden országára vonatkozó vámok kivetésére vonatkozó kiterjedt terveit.

A tőzsde 20 leglikvidebb részvényét tömörítő BET index 2,38 százalékkal 16 483 pontra esett, míg a részvényalapok hozamát mérő BET-BK index 2,15 százalékkal 3048 pontra csökkent.

(Érdekes közben, hogy a tranzakciók értéke 177 millió lej volt, ami meghaladja a 166 millió lejes napi átlagot, ám – ahogy a Bursa.ro szakportál is aláhúzza – az összeg tartalmazza a Fidelis állampapírokat is, amelyek masszívan felfelé húzzák az összeget.)

Keddre viszont már „megrázták magukat”, és valamelyest magukhoz tértek a piacok, és a bukaresti tőzsde például pozitívan 9,83 millió lejes (1,97 millió eurós) forgalommal nyitott 30 percnyi kereskedés után.

A fő BET index 1,99 százalékkal, míg a BET-Plus index, amely a BVB 43 leglikvidebb részvényének alakulását mutatja, 1,91 százalékkal emelkedett, 14 óra után pedig előbbi már 2,77 százalékon, utóbbi pedig 2,73 százalékon állt, viszont 15 órára valamelyest visszaesett 2,72, illetve 2,66 százalékra.

Erőteljes mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék hétfőn – vont mérleget az MTI. A londoni FTSE-100 mutató 4,38 százalék, a frankfurti DAX-index 4,26 százalék mínusszal zárt, a párizsi CAC-40 index 4,78 százalékkal gyengült. Az euróövezeti EuroStoxx50 index 4,41 százalékkal csökkent. Milánóban 5,18 százalékos, Madridban 5,11 százalékos indexcsökkenéssel zárult a kereskedés. Az európai tőzsdezárás után (17.45 körül) New Yorkban a Dow Jones ipari átlag 1,76 százalékos, az S&P 500-as index 1,03 százalékos mínuszban, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,86 százalékos veszteséggel állt.
Az elmúlt napok szakadása után – ahogy a Világgazdaság frappánsan fogalmaz – brutális ralival kezdték a keddi kereskedést az ázsiai piacok, a japán Nikkei 6 százalékot futott arra a hírre, hogy Trump csapata nyitottságot mutat a tárgyalásokra, és ezt az optimizmust a térség többi piacán is átvették, az ausztrál piac 2,3, az indiai Nifty 50 1,7, az FTSE kínai indexe pedig 1 százalékot emelkedett a térség tőzsdei történetének egyik legrosszabb napja után elért mélypontjairól. A keddi befektetői hangulat így globálisan egyértelműen jobb, mint volt az elmúlt napokban, ezt támasztja alá az is, hogy az amerikai határidős indexek 1,3–1,8 százalék közti nyitást valószínűsítenek a tengerentúlon a délutánra – írja a Vg.hu.

korábban írtuk

Trump: elégtelen a gépjárművek vámmentességére vonatkozó EU-ajánlat
Trump: elégtelen a gépjárművek vámmentességére vonatkozó EU-ajánlat

Elégtelennek nevezte Donald Trump az Európai Unió által ajánlott, gépjárművekre vonatkozó vámmentességi ajánlatot, és megismételte kifogását az Európai Unió által alkalmazott nem-vámjellegű kereskedelmi akadályok miatt.

Kereskedelmi háború vagy méltányos megállapodás?

Mint ismeretes, Donald Trump amerikai elnök a múlt héten új „viszonossági importvámokról” szóló rendeletet írt alá, amelynek alapján az Egyesült Államok differenciált vámrendszert vezet be. A teljes importra vonatkozó 10 százalékos alapráta mellett az Európai Unióból érkező behozatalt például 20 százalékos, a kínai importot 34 százalékos – a korábban érvényesített vámokkal együtt 54 százalékos –, a Nagy-Britanniából vásárolt termékeket 10 százalékos amerikai vám terheli. Az importált járművek külön kezelt egységes vámtarifája 25 százalék.

Az Európai Unió egyelőre nem ment bele a háborúzásba,

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn bejelentette, hogy az EU kétoldalú vámmentességet ajánlott fel az Egyesült Államoknak az autókra és más ipari termékekre, annak érdekében, hogy elkerüljék a kereskedelmi háborút.

Donald Trump viszont elégtelennek nevezte az Európai Unió által ajánlott, gépjárművekre vonatkozó vámmentességi ajánlatot, és megismételte kifogását az Európai Unió által alkalmazott nem-vámjellegű kereskedelmi akadályok miatt. Az elnök hozzátette ugyanakkor, hogy az Európai Unióval szemben fennálló amerikai kereskedelmi hiány gyorsan megszüntethető lenne az amerikai energiahordozók európai importja által. „Kötelezettséget kell vállalniuk, hogy az Egyesült Államoktól vásárolnak energiát” – húzta alá.

Az amerikai elnök ugyanakkor megerősítette, hogy számos ország részéről érkezett megkeresés tárgyalási szándékkal a múlt héten bejelentett vámokról, amivel kapcsolatban Donald Trump a „méltányos” megállapodásokat nevezte célnak.

korábban írtuk

Kétoldalú vámmentességet ajánlott fel az Egyesült Államoknak Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke
Kétoldalú vámmentességet ajánlott fel az Egyesült Államoknak Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn bejelentette, hogy az EU kétoldalú vámmentességet ajánlott fel az Egyesült Államoknak az autókra és más ipari termékekre, annak érdekében, hogy elkerüljék a kereskedelmi háborút.

Nem csak recesszió, válság jöhet Donald Trump vámjai miatt?

A jelenlegi bizonytalan helyzetben ugyanakkor nehéz lenne megmondani, hogy mit hoz a holnap a világgazdaságban. Adrian Codirlașu elemző, a CFA Románia elnöke mindenesetre borúlátóan nyilatkozott, véleménye szerint Donald Trump vámjai rendkívül magasak, és nem csak recesszióba, hanem akár válságba is taszíthatják a világgazdaságot.

Idézet
Amit a piacokon látunk, az a recesszió előszele globálisan”

– jelentette ki Codirlașu az Euronews Romániának. „A hatás munkahelyek megszűnését, a vállalkozások aktivitásának visszaesését jelentheti, így részvényeik kevesebbet fognak érni. A másik következmény az lenne, hogy a vámot ráterhelik a fogyasztókra, ami alapvetően a legrosszabb kombináció – gazdasági visszaesés és infláció” – idézte az elemző szavait a Bursa.ro.

A román recesszió ennél is biztosabb?

Ami Romániát illeti, Adrian Codirlașu majdnem biztos abban, hogy elkerülhetetlen a recesszió. Hiszen a külső tényezőket nézve az ország nehéz helyzetben van a határ túloldalán dúló háború, illetve a kereskedelmi háború miatt. Belföldi viszonylatban pedig tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy Romániának magas költségvetési hiánnyal kell szembenéznie, emellett jelentős a folyó fizetési mérleg hiánya is.

Ilyen körülmények között Codirlașu úgy véli, hogy a recesszió kockázata jelentősen megnőtt, és nem zárható ki egy enyhe recesszió lehetősége sem az idei évben.

A Donald Trump-hatást a Bukaresti Tőzsde is megérezte Galéria

A Donald Trump-hatást a Bukaresti Tőzsde is megérezte, elemzők szerint recesszió is lehet idén

Fotó: Bukaresti Értéktőzsde

A Capital.ro portál által idézett elemző szerint ugyanakkor, ha Romániát visszaminősítik a befektetésre nem ajánlott kategóriába, akkor az még súlyosabb recesszióhoz vezethet, magasabb kamatlábakkal és a lej leértékelődésével.

korábban írtuk

Trump: a vámok gyógyszert jelentenek, eltörlésükért sokat kell fizetniük a külföldi kormányoknak
Trump: a vámok gyógyszert jelentenek, eltörlésükért sokat kell fizetniük a külföldi kormányoknak

Donald Trump amerikai elnök vasárnap azt mondta, hogy a külföldi kormányoknak „sok pénzt” kellene fizetniük az általa „gyógyszerként” jellemzett átfogó vámok feloldásáért, ami további esést váltott ki a globális pénzügyi piacokon.

Arra a kérdésre, hogy mikor derülhet ki egyértelműbben, hogy Románia idén recesszióba kerül-e, azt válaszolta, hogy erre már az év első felében fény derülhet.

Adrian Codirlașu szerint az első negyedévre vonatkozó első GDP-becslés enyhén negatív lehet, amit azzal magyarázott, hogy a befektetők a választások előtt nem fognak nagy beruházásokat eszközölni Romániában. Úgy vélekedett, hogy az első félévben negatívan alakulhat a román gazdaság, a választások után pedig a minősítés jövője a kormány költségvetési politikájának hitelességén múlik, akár marad a jelenlegi kormány, akár új kabinet alakul.

Az elemző úgy látja, hogy „a befektetésre ajánló besorolás attól függ, hogy Románia az Európai Unió tagja-e és részesül-e uniós forrásokból, és az euroszkepticizmus irányába történő elmozdulás leminősítést eredményezhet”.

Idézet
A hitelminősítők azt mondják, hogy a befektetésre ajánlott kategóriában tartanak bennünket, pontosan azért, mert az Európai Unió tagjai vagyunk, és európai pénzt kapunk.

Tehát alapvető fontosságú, hogy európai pénzt kapjunk, és ragaszkodjunk az Európa-párti politikákhoz. Úgy értem, az euroszkepticizmus felé való fordulás szerintem minden bizonnyal a befektetésre nem ajánlott kategóriába fog bennünket taszítani” – szögezte le Adrian Codirlașu, utalva a májusi államfőválasztás lehetséges eredményeire.

korábban írtuk

A saját bőrünkön is megérezzük az amerikai importvámokat, a vámháború tovább ronthat a helyzeten
A saját bőrünkön is megérezzük az amerikai importvámokat, a vámháború tovább ronthat a helyzeten

Téves az a következtetés, hogy az Egyesült Államok által kivetett importvámoknak elhanyagolható hatása lesz Románia gazdaságára – szögezi le a Romanian Economic Monitor (RoEM) kutatócsoport friss elemzése.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 19., szombat

Új trendek a használt autók piacán, bár még mindig a BMW a nyerő

Továbbra is a használt autók a kelendőbbek a romániai lakosság körében, változatlanul a BMW a legnépszerűbb, de a dízelek egyre jobban visszaszorulnak – derül ki az ország legnagyobb autóértékesítő platformjának számító Autovit.ro friss elemzéséből.

Új trendek a használt autók piacán, bár még mindig a BMW a nyerő
2025. július 19., szombat

Visszaesett a román földgáztermelés, látványosan megugrott az importált mennyiség

Az év első öt hónapjában 3,151 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,7 százalékkal (54 500 toe) kevesebbet, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Visszaesett a román földgáztermelés, látványosan megugrott az importált mennyiség
2025. július 19., szombat

Egyre csak gyarapodik az államadósság

A pénzügyminisztérium szombaton közzétett adatai szerint márciusban az előző havi 990,84 milliárd lejről 998,617 milliárd lejre nőtt az államadósság.

Egyre csak gyarapodik az államadósság
Egyre csak gyarapodik az államadósság
2025. július 19., szombat

Egyre csak gyarapodik az államadósság

2025. július 19., szombat

Részben újraindult a termelés az Azomureș vegyi üzemben

Részben újraindította a termelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem: beindította az egyik ammóniaüzemét, amely egy köztes nyersanyag, amely lehetővé teszi az NPK műtrágyák, az ammónium-nitrát és a nitrokalcium előállítását.

Részben újraindult a termelés az Azomureș vegyi üzemben
2025. július 19., szombat

Állásközvetítő a fizetésekről: Székelyföld nincs a sereghajtók között

Továbbra is a főváros és a nyugati megyék uralják a rangsort a fizetések földrajzi összevetésében egy állásközvetítő platform adatai szerint.

Állásközvetítő a fizetésekről: Székelyföld nincs a sereghajtók között
2025. július 18., péntek

Románia Ukrajnával kötne drónok gyártásáról szóló megállapodást

Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.

Románia Ukrajnával kötne drónok gyártásáról szóló megállapodást
2025. július 18., péntek

Elutasítja a román agrárminiszter az EU költségvetés-tervezetét

A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.

Elutasítja a román agrárminiszter az EU költségvetés-tervezetét
2025. július 17., csütörtök

Roncsolják az elektromos autók vásárlási utalványát, még mindig a levegőben lóg a többi AFM-program

Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.

Roncsolják az elektromos autók vásárlási utalványát, még mindig a levegőben lóg a többi AFM-program
2025. július 17., csütörtök

Nem garancia a román zászló: a sertéshús 80 százaléka importból származik

A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.

Nem garancia a román zászló: a sertéshús 80 százaléka importból származik
2025. július 17., csütörtök

Micsoda időzítés: áfakedvezményeket követel Brüsszel az áfaemelésbe menekülő Romániától

Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.

Micsoda időzítés: áfakedvezményeket követel Brüsszel az áfaemelésbe menekülő Romániától