A saját bőrünkön is megérezzük az amerikai importvámokat, a vámháború tovább ronthat a helyzeten

vámok

Új importvámok Amerikában. A világkereskedelem szempontjából példátlan döntés minden bizonnyal nagy hatással lesz az érintett gazdaságokra

Fotó: Pixabay.com

Téves az a következtetés, hogy az Egyesült Államok által kivetett importvámoknak elhanyagolható hatása lesz Románia gazdaságára – szögezi le a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karán létrehozott Romanian Economic Monitor (RoEM) kutatócsoport friss elemzése. A Krónikának nyilatkozó gazdasági elemző szerint az importvámok hatása attól is függ, hogy vámháborút eredményeznek-e, és válaszként növeli-e az Európai Unió az amerikai javakra kivetett vámtarifákat annak reményében, hogy ez engedményekhez vezethet az amerikai féltől.

Bálint Eszter

2025. április 07., 14:002025. április 07., 14:00

„Az Egyesült Államok által kivetett importvámok csökkentik az európai exportipar bevételeit – például az autóiparét, ami az egyik legjelentősebb exportcikke az Európai Uniónak –, ennek következtében eshetnek az európai jövedelmek, a munkanélküliség pedig növekedhet. Ugyan Románia közvetlen kivitele az Egyesült Államokba csak kis részét teszi ki a teljes külkereskedelmünknek, az Európai Unió többi tagállama már jelentős exportpiacunk, így közvetett módon mi is érezni fogjuk az amerikai importvámok hatását. Hiszen ha esnek az európai jövedelmek, a romániai javak iránti kereslet, és így a nemzeti jövedelem is esni fog” – értékelt a Krónika megkeresésére Markó Balázs, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karán létrehozott Romanian Economic Monitor (RoEM) kutatócsoport tagja.

Az oktató ugyanakkor úgy gondolja, az importvámok hatása attól is függ, hogy vámháborút eredményeznek-e, és az Európai Unió válaszként növeli-e az amerikai javakra kivetett vámtarifákat annak reményében, hogy ez engedményekhez vezethet az amerikai fél részéről.

Idézet
Amennyiben az EU is újabb vámokat vezet be amerikai javakra, nőhet az infláció a tagállamokban, és tovább csökkenhetnek az európai jövedelmek”

– véli a közgazdász.

korábban írtuk

Trump bejelentette, mekkora vámot vet ki a világ országaira, Európának is fájni fog
Trump bejelentette, mekkora vámot vet ki a világ országaira, Európának is fájni fog

Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.

Mennyi az annyi?

A Romanian Economic Monitor kutatócsoport a napokban átfogó elemzésben vizsgálta meg az Egyesült Államok által kivetett importvámok Európára, ezen belül Romániára gyakorolt várható hatásairól. Amelyből kiderül, az Amerikai Egyesült Államokkal folytatott kereskedelem Románia teljes külkereskedelmének mindössze 2,34 százalékát teszi ki – ebben az export és az import is benne van. És fordítva is hasonló a helyzet, Románia az Egyesült Államok teljes külkereskedelmének mindössze 0,10 százalékát adja.

Ugyanakkor az elemzők figyelmeztetnek: „téves az a következtetés, hogy ezeknek a vámoknak elhanyagolható hatása lesz Románia gazdaságára”.

„A 2,34 százalékos alacsony értéket az is magyarázza, hogy az EU-tagállamokban a külkereskedelembe beletartozik az uniós országok közötti kereskedelem (míg az Egyesült Államokat ebből a szempontból egy egységnek tekintjük), így Romániában az EU-s kereskedelmi partnerek teszik ki a legnagyobb részarányt” – magyarázza az elemzés.

korábban írtuk

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget
Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget

Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.

Ilyen körülmények között a BBTE közgazdászai úgy számolnak, hogy európai uniós szinten összességében az Egyesült Államok részesedése a külkereskedelemben magasabb, értéke eléri a 7,1 százalékot, mivel a nyugat-európai országoknak jelentősebb kereskedelmi kapcsolatuk van Amerikával. Sőt ha leszámítjuk az EU országai között zajló kereskedelmet, és csak az Unión kívüli országokat nézzük, akkor már az Egyesült Államok számít az EU legnagyobb exportpartnerének.

Az elemzők szerint a Trump-adminisztráció által nemrégiben bejelentett „agresszív vámemelések” az Egyesült Államok elmúlt 100 éves kereskedelmi történetében példátlan változást hoznak: az importra kivetett vámokból befolyó összeg csaknem tízszeresére, 2,3 százalékról rekordszintű 22–23 százalékra emelkedett.

Ez a világkereskedelem szempontjából példátlan döntés pedig minden bizonnyal nagy hatással lesz az érintett gazdaságokra, de az amerikai gazdaságra és a világkereskedelemre is.

„A vámok általában gyengítik a gazdasági teljesítményt, mind azokban az országokban, amelyekre ezeket a vámokat kivetik, mind pedig a vámokat bevezető országban. A nemzetközi kereskedelem akadályainak növekedése végeredményben mindig negatív, a kérdés csak az, hogy »ki veszít kevesebbet«. A Trump-adminisztráció által bevezetett vámok első közvetlen hatása valószínűleg az Egyesült Államokban jelentkező inflációs nyomásban fog megnyilvánulni, mivel a vámok közvetlenül az importált termékek végső árának növekedésében és ezáltal az infláció szintjében is tükröződnek” – idézte az elemzés Szász Leventét, a BBTE rektorhelyettesét, a RoEM-csoport koordinátorát.

A RoEM közgazdászai úgy számolnak, hogy az Egyesült Államokban gyártott termékek drágulhatnak, ha importált nyersanyag és alkatrész felhasználásával készülnek. „Annak a forgatókönyvnek a vizsgálatához, ami szerint az importot saját termelés váltja fel, hosszabb időre van szükség, ami rövid távon közvetlenül csökkenti az amerikai bruttó hazai termék (GDP) növekedési ütemét.

Idézet
Az Egyesült Államok GDP-je hosszabb távon is szenvedni fog, még akkor is, ha a globális ellátási láncok alkalmazkodnak az új körülményekhez.

Az amerikai gyártók átlagos hatékonysága csökkenni fog, mivel az importvámok bevezetésével gyengül a verseny a hazai piacon” – vélekednek a kolozsvári közgazdászok.

korábban írtuk

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait
A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait

A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.

Európa megsínyli az új vámokat

Másrészt – teszik hozzá az elemzők – az EU-ból az Egyesült Államokba irányuló export szintén kevésbé lesz versenyképes (az új vámok közvetlenül növelik az árakat az amerikai piacon), ami jelentősen csökkenteni fogja az uniós termelés volumenét. Ezenfelül az amerikai piacra való terjeszkedés lehetősége nélkül a legtermékenyebb uniós vállalatok egy része szenvedni fog, ami csökkenti az európai gyártók átlagos hatékonyságát.

A RoEM közgazdászai úgy vélik, hogy az export visszaesése és a termelés hatékonyságának csökkenése az uniós országokban a gazdasági növekedés lassulásában fog megmutatkozni, mivel az európai ipar már a vámok bevezetése előtt is a stagnáláshoz közeli nehéz időszakon ment keresztül.

Idézet
Az európai gazdasági szimulációk azt mutatják, hogy az uniós országokra kivetett vámok rövid távon akár az európai gazdaság enyhe visszaeséséhez is vezethetnek,

de az Egyesült Államok sem úszná meg a gazdasági zsugorodást, még ha esetleg valamivel enyhébb lesz is. Ha az EU hasonló vámemeléssel válaszol az USA-val szemben, a fent leírt negatív hatások megsokszorozódnak az infláció és a gazdasági lassulás tekintetében, és az elhúzódó kereskedelmi konfliktus bizonytalansága és kiszámíthatatlansága veszélyeztetné az üzleti tervezést és a vállalatok beruházásait, ami viszont feltétlenül szükséges lenne a hosszú távú gazdasági növekedés fenntarthatóságához” – figyelmeztetnek egyúttal az elemzők.

Mint ismeretes, Donald Trump amerikai elnök a múlt héten új „viszonossági importvámokról” szóló rendeletet írt alá, amelynek alapján az Egyesült Államok differenciált vámrendszert vezet be. A teljes importra vonatkozó 10 százalékos alapráta mellett az Európai Unióból érkező behozatalt például 20 százalékos, a kínai importot 34 százalékos – a korábban érvényesített vámokkal együtt 54 százalékos –, a Nagy-Britanniából vásárolt termékeket 10 százalékos amerikai vám terheli. Az importált járművek külön kezelt egységes vámtarifája 25 százalék.

korábban írtuk

Trump szerint gazdasági forradalom az általa meghirdetett új vámrendszer
Trump szerint gazdasági forradalom az általa meghirdetett új vámrendszer

Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Románia Ukrajnával kötne drónok gyártásáról szóló megállapodást

Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.

Románia Ukrajnával kötne drónok gyártásáról szóló megállapodást
2025. július 18., péntek

Elutasítja a román agrárminiszter az EU költségvetés-tervezetét

A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.

Elutasítja a román agrárminiszter az EU költségvetés-tervezetét
2025. július 17., csütörtök

Roncsolják az elektromos autók vásárlási utalványát, még mindig a levegőben lóg a többi AFM-program

Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.

Roncsolják az elektromos autók vásárlási utalványát, még mindig a levegőben lóg a többi AFM-program
2025. július 17., csütörtök

Nem garancia a román zászló: a sertéshús 80 százaléka importból származik

A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.

Nem garancia a román zászló: a sertéshús 80 százaléka importból származik
2025. július 17., csütörtök

Micsoda időzítés: áfakedvezményeket követel Brüsszel az áfaemelésbe menekülő Romániától

Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.

Micsoda időzítés: áfakedvezményeket követel Brüsszel az áfaemelésbe menekülő Romániától
2025. július 17., csütörtök

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció, és az áfaemelés még csak most jön

Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció, és az áfaemelés még csak most jön
2025. július 17., csütörtök

Grindeanu: már használatban van azon sztrádaszakaszok nagy része, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni

Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.

Grindeanu: már használatban van azon sztrádaszakaszok nagy része, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni
2025. július 17., csütörtök

Erdélyt is megkárosítja az autópályapénzek elügyetlenkedése

Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.

Erdélyt is megkárosítja az autópályapénzek elügyetlenkedése
2025. július 16., szerda

Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket

Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.

Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket
2025. július 16., szerda

Elbocsátások az egyik legnagyobb tejfeldolgozónál: több erdélyi telephelyét is bezárhatja a holland multi

Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.

Elbocsátások az egyik legnagyobb tejfeldolgozónál: több erdélyi telephelyét is bezárhatja a holland multi