Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja
Fotó: Erdély Bálint Előd
A környezeti helyzethez képest eddig meglepően jól alakul a román gazdaság – fogalmazta meg a Krónika által megkeresett elemző, amikor a minden várakozást felülmúló növekedésről kérdeztük. Bálint Csaba azonban nem érzi, hogy éppen ennyire erős, dinamikus lenne a növekedés, a következő hónapok várható alakulása kapcsán pedig úgy vélekedett, nagyon sok kockázati tényező árnyékolja be az idei évet.
2022. május 19., 14:152022. május 19., 14:15
Meglepőnek ítéli Bálint Csaba közgazdász az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közölt adatait, amelyek szerint az előző negyedévhez képest 5,2 százalékkal nőtt a romániai gazdaság az idei év első három hónapjában. A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsának tagja a Krónika megkeresésére ugyanakkor aláhúzta: óvatosan kell bánni ezzel az adattal, mert ez egy előzetes becslés, még jelentős felülvizsgálatokra kerülhet sor.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a keddi adatok mellett még sok más információ is a rendelkezésre áll – a havi frekvenciájú gazdasági mutatók, a mobilitási adatok –, amelyek a várakozásokhoz képest szintén pozitívabb képet mutatnak, tehát „a környezeti helyzethez képest eddig meglepően jól alakul a román gazdaság”.
Amint arról beszámoltunk, kedden az Eurostat is közzétette előzetes adatait, összegezve a tagállamok mutatóit, és kiderült:
Bálint Csaba kifejtette, ha a részleteket tüzetesebben vizsgáljuk, az látszik, hogy az építőipar az év elején jó teljesítményt nyújtott, az iparban általában látszanak a nehéz környezet jelei, de ezekhez képest, az ágazat szintén relatív jól teljesített. A szolgáltató szektor számára a január nehezen indult a járványügyi helyzet miatt, ám februárban az eddigi információk szerint javult a helyzet, sőt márciusban is tetten érhető a bővülés, bár akkor már a háború hatásai érezhetőek voltak.
„Összességében az inflációs nyomás, a kedvezőtlen globális környezet, a háborús helyzet ellenére, az adatok azt mutatják, hogy a gazdaság a vártnál jobban teljesített” – fejtette ki a makrogazdasági elemző. Hozzátette, ő maga azért továbbra is óvatos, hiszen nagyon sok bizonytalanság övezi az idei kilátásokat,
A második negyedévre az elemző sokkal gyengébb adatokra számít, hiszen a háború hatásai is ebben a periódusban fognak jobban megérződni.
„Nagyon sok kockázati tényező árnyékolja be az idei évet, ilyen szempontból különösen nehéz az előrejelzés. Az év eleji adatokat, beleértve az Országos Statisztikai Intézet kedden közölt jelentését, óvatosan kell kezelni, hiszen időközben még módszertani változások is voltak. De a várakozásokhoz képest valóban reziliensebbnek, ellenállóbbnak tűnik a gazdaság” – összegzett a jegybank igazgatótanácsának tagja, aki szerint a teljes évi növekedést illetően a keddi adatok után megjelenhetnek felfele mutató korrigálások a várakozásokban, de ahhoz, hogy ez megtörténjen, az elemzőknek meg kell vizsgálniuk a részletes adatokat, többek között a szektorszintű GDP-mutatókat, amelyeket csak júniusban hoznak nyilvánosságra.
viszont ha részletesebb adatok birtokában leszünk, akkor lehet pontosabb képet alkotni a gazdasági konjunktúráról, az aktivitásról” – összegzett Bálint Csaba. Kérdésünkre ugyanakkor leszögezte, az a tény, hogy az első negyedévben 5,2 százalékkal nőtt a GDP az előző három hónaphoz képest, az infláción lényegében nem változtat, sőt az erősebb gazdasági teljesítmény, erősebb kereslet az infláció szempontjából felfele húzza a várakozásokat.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!