2010. január 12., 09:422010. január 12., 09:42
A Moody’s Investors Service már a leminősítés kockázatára figyelmeztette Portugáliát arra az esetre, ha az euróövezeti tagállam kormánya nem hoz kemény intézkedéseket a felduzzadt államháztartási hiány csökkentésére.
Anthony Thomas, a Moody’s vezető térségi elemzője a tegnapi Financial Timesnak úgy nyilatkozott: ha Portugália el akarja kerülni az osztályzatrontást, akkor érdemi és hiteles lépéseket kell tennie a deficit ellenőrzés alá vonására. A nemzetközi hitelminősítő legutóbb október végén rontotta Portugália Aa2 szintű – vagyis még magasan elsőrendű – kormánykötvény-besorolásának kilátását az addigi stabilról leminősítés távlati valószínűségére utaló negatívra. Thomas ugyanakkor hangsúlyozta: Görögországban, az első – és eddig az egyetlen – olyan euróövezeti tagállamban, amelyet több hitelminősítő is visszasorolt a közepes BBB osztályzati sávba, még sokkal rosszabb a helyzet, mint Portugáliában.
Ugyan felmerült, hogy megvonnák Nagy-Britanniától a lehető legjobb, AAA adóskockázati besorolást, a citybeli befektetési elemzők és kötvényforgalmazók szerint a siralmas brit költségvetési helyzet ellenére sem valószínű, hogy a nemzetközi hitelminősítők idén – vagy legalábbis a közeljövőben – megtennék ezt.
A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja, a Standard & Poor’s már tavaly stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia – az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság – AAA szintű szuverén besorolásának kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy a jelenlegi költségvetési folyamatok mellett a brit nettó államadósság középtávon elérheti a GDP-érték 100 százalékát. A világ legnagyobb kötvényalap-kezelője, a Pimco nemrégiben 80 százalékosra tette annak esélyét, hogy Nagy-Britannia előbb-utóbb elveszíti AAA besorolását.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.