Fotó: Bíró Blanka
2010. február 01., 09:082010. február 01., 09:08
A romániai gazdaság kedvező folyamatai lehetővé tették, hogy az OTP Bank Románia 9 százalék alá szorítsa a betéti kamatait, az elmúlt időszakban 2 százalékponttal csökkenthette a lejben, illetve fél százalékponttal az euróban nyújtott hitelek kamatait – nyilatkozta a hét végén Diósi László, a bank vezérigazgatója az MTI-nek.
A pénzügyi menedzser emlékeztetett: az elmúlt egy-két hónapban kedvező folyamatok indultak meg a romániai piacon, nőtt az ipari termelés, alacsony az infláció mértéke, javult a külkereskedelmi mérleg egyensúlya. Az új kormány által kidolgozott és a parlament által nemrég elfogadott költségvetésnek köszönhetően a Nemzetközi Valutaalap (IMF) megadta az engedélyt a készenléti hitel harmadik és negyedik részletének a folyósítására.
A pénzügy-minisztérium államkötvények kibocsátásával is fedezte a költségvetési deficitet, tehát nem csak az IMF-hitelre támaszkodott. Ezzel párhuzamosan a Román Nemzeti Bank (BNR) csökkentette az irányadó kamatot. Diósi László utalt arra, hogy Romániában tavaly stagnált a hitelállomány, de a megtakarítások jelentős mértékben növekedtek. Ennek köszönhetően az ország pénzügyi stabilitása helyreállt, megnőtt a befektetői bizalom Romániával szemben.
Az IMF most már a korábbi becsléseihez képest nagyobb ütemű, 2 százalékos gazdasági növekedésre számít. „A gazdaság stabilizálásában jelentős szerepet játszik, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) a válságos időszakban megóvta a lejt, tavaly végig szinten tudta tartani az euróhoz mért váltási árfolyamot. Mivel a piacon megfelelő mértékű a likviditás, lehetővé vált, hogy a bankok csökkentsék betéti és hitelkamataikat” – mondta Diósi László.
Mindez előnyös az OTP Bank Románia számára, hiszen most már 9 százalék alá csökkentette a betéti kamatait, az elmúlt időszakban 2 százalékponttal mérsékelte a lejben adott hitelek, illetve fél százalékponttal az euróhitelek kamatát. Ennek eredményeként jelenleg a betétekre vonatkozó legkedvezőbb kamat lejben 8,75, euróban pedig 3,8 százalék, az euróban nyújtott hitelekre pedig 7,43, a lejalapúakra 11,86 százalék – részletezte a vezérigazgató.
Az OTP Románia tavaly 30 százalékkal növelte betétállományát, a befektetési termékek piacán pedig 5 százalékos részesedést szerzett. Idén a betétállományt mintegy 20 százalékkal tervezi bővíteni, a hitelállományt pedig 8-9 százalékkal szeretné növelni, ami a piaci várakozások kétszeresét jelenti. Már most lehet látni, hogy feléledt a hitelfelvételi kedv, különösen a magánszemélyek jelzálog jellegű hitelei terén, valamint a középvállalati ügyfélkörben.
Tavaly mintegy 160 ezer vállalat ment csődbe, különösen sok kis cég szűnt meg az állami mentőöv hiányában, de az életképes cégek mára a korábbinál is sokkal erősebbek lettek, a válság végét látva terjeszkedni akarnak. A magánszemélyek hitelportfóliója már a stabilitás jeleit mutatja, ezt az is alátámasztja, hogy karácsonykor az emberek nem nagyon költekeztek, inkább megtakarítottak. Átalakították fogyasztási szokásaikat, fegyelmezettebbek lettek, inkább a törlesztő részleteket fizették. A nagyvállalatok is kezdenek magukhoz térni – fejtette ki Diósi László.
Az OTP Bank pénteken jelentette be, hogy a cégbíróság 2010. január 21-én bejegyezte az OTP Bank Románia tőkeemelését. Az OTP Bank 30 millió lejjel (mintegy 7,3 millió euró), 462,9 millió lejre emelte román leánybankja jegyzett tőkéjét.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.