Fotó: Gábos Albin
Az Európai Bizottsághoz (EB) fordul a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), ha a kormány nem módosítja a villamosenergia-hálózatra csatlakozott termelő-fogyasztókra a napenergiára kivetett adót bevezető sürgősségi rendeletet.
2022. december 05., 13:322022. december 05., 13:32
2022. december 05., 13:332022. december 05., 13:33
Az ellenzéki alakulat hétfőn Virgil Popescu energiaügyi miniszter vasárnapi közleményére reagált, amelyben a tárcavezető rámutatott, kötelezettségszegési eljárás indulhatott volna Románia ellen, ha a kormány nem fogadja az uniós megújulóenergia-irányelvet a hazai jogrendbe átültető sürgősségi rendeletet.
A korábbi bírálatokra reagálva a miniszter leszögezte, az uniós direktíva a villamosenergia-hálózatra csatlakozott termelő-fogyasztók (prosumerek) megadóztatását is lehetővé teszi, bizonyos feltételek mellett. Többek között akkor, ha a megújulóenergia-forrásokból származó saját termelésű villamos energiát 30 kilowattóránál nagyobb teljesítményű berendezésekkel állítják elő.
Az USR hétfői közleményében rámutatott, hogy
Az USR közpolitikai koordinátora, Cristian Ghinea szerint a sürgősségi rendelet értelmében a napenergiára kivetett adót kellene fizetniük azoknak a polgároknak és cégeknek, akik/amelyek 30 kW-nál több áramot állítanak elő, vagy állami támogatást kaptak napelemek telepítésére, például a fotovoltaikus zöld ház program keretében.
„A prosumerek saját fogyasztásának megadóztatása a PSD–PNL-kormány politikai döntése. Az európai irányelv határozottan ellenzi az önfogyasztásra termelés megadóztatását, sőt rendelkezik a prosumerek adómentességéről. A direktíva felsorol ugyan néhány kivételt, Virgil Popescu azonban szabállyá alakítja ezeket” – idézte az USR közleménye a politikust.
Az ellenzéki párt szerint a PSD-PNL-kormány ezzel az intézkedéssel csapást akar mérni a független energiatermelésre, hogy védje a nagy állami vállalatok piacát. „Az energiaügyi minisztériumnak nagy érdekeltségei vannak az energiatermelés és -szabályozás terén. Virgil Popescu a romániai prosumerek elnyomásával védi az energiamonopóliumát” – szögezték le a közleményben.
Korábban Radu Oprea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője is bírálta Facebook-oldalán az energiaügyi minisztert a jogszabály előírásai miatt – közölte az Agerpres.
Kötelezettségszegési eljárás indulhatott volna Románia ellen a bukaresti energiaügyi minisztérium szerint, ha a kormány nem fogadja el az uniós megújulóenergia-irányelvet a romániai jogrendbe átültető sürgősségi rendeletet.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!