„Nem kötelező emelni az adókat, de további állami segítségre se számítsanak a városvezetők. Reméljük, hogy hamarosan véget érnek a találgatások és a félreértések. Az új rendelet nyomán az elöljárók, illetve a helyi tanácsok vagy a 2012-es évvel megegyező szinten tartják 2013-ra a helyi adókat és illetékeket, vagy megemelik azokat 16 százalékkal, vagyis az elmúlt három év inflációjának összegével” – magyarázta Ponta. Hozzátette, teljesen természetes és megszokott, hogy az adók és illetékek mértékét meghatározott időközönként az infláció mértékéhez igazítják a hatóságok.
Mint ismeretes, az elmúlt napokban a helyi adók és illetékek megállapítása körül teljes zűrzavar alakult ki, az eredeti tervek és ígéretek szerint ugyanis a kabinetnek már évi első, január 4-én tartott ülésén el kellett volna fogadnia a szóban forgó rendeletet. A kabinet ugyanis még december 27-én kiadta a 2012/1309-es számú határozatot, amely előírta a helyi adók és illetékek kötelező, legtöbb 16,05 százalékkal való emelését. Ezt követően Victor Ponta és Liviu Dragnea miniszterelnök-helyettes többször is ígéretet tett arra, hogy az új év első kormányülésén módosítják az adótörvénykönyvet, így az illetékemelés nem lesz kötelező. Mivel erre nem került sor, az önkormányzatoknál teljes értetlenség alakult ki, például Emil Boc kolozsvári polgármester az ügy tisztázásáig elrendelte az adókifizetés felfüggesztését. A kincses város lakói várhatóan péntektől fizethetik be újra a helyi adókat és illetékeket. Boc tegnapi sajtótájékoztatóján kijelentette: Victor Ponta miniszterelnök „csak félig tartotta be ígéretét” az elfogadott rendelettel kapcsolatban. Az elöljáró kifejtette, a tegnap elfogadott rendelet-tervezetben az szerepel, hogy 2013-ban még megtehetik az önkormányzatok, hogy ne emeljenek adót, 2014-től azonban kötelező ezt az intézkedést meghozniuk. A polgármester ma várhatóan rendkívüli tanácsülést hív össze, amelyen két határozatot fogadnak el: az egyikkel 16 százalékkal emelik a helyi adókat, a másikkal pedig 2013-ra felfüggesztik ezt a határozatot. „Elmúlt a választások utáni eufória, amikor Ponta megígérte, hogy olyan sürgősségi kormányrendeletet bocsát ki, amely lehetővé teszi, hogy a helyi hatóságok saját hatáskörben döntsenek arról, hogy emelik-e vagy sem az adókat és illetékeket. Aztán a pénzügyminisztérium illetékesei felhívták a figyelmét, hogy nincs pénz az államkasszában, muszáj adót emelni” – jelentette ki Emil Boc. Az elöljáró ugyanakkor értékelte, hogy a kormány végül mégis elfogadta a megígért rendeletet.
Több erdélyi város önkormányzata egyébként már decemberben a helyi illetékek megemelése mellett döntött. Temesváron és Aradon a helyi tanács megszavazta a gépkocsik és a terület után fizetendő díjak 16 százalékos emelését. Nagybányán szintén 16 százalékkal kell többet fizetni ettől az évtől. Sepsiszentgyörgyön a magánszemélyek esetében 10, míg a jogi személyek esetében 50 százalékkal emelkedtek a helyi adók és illetékek. Nagyszebenben és Resicabányán szintén 16 százalékos emelkedés volt január 1-től. Ezzel szemben a helyi önkormányzatok döntése értelmében a tavalyihoz képest változatlanok maradtak az illetékek Brassóban, Marosvásárhelyen, Szatmárnémetiben, Déván, Csíkszeredában és Zilahon.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.