Fotó: Jakab Mónika
Év eleje óta 20 százalékkal drágult a benzin, és 37 százalékkal nőtt a gázolaj ára, beleértve az 50 banis literenkénti árkedvezményt is – derül ki a Versenytanács által az Agerpres hírügynökség megkeresésére közölt adatokból.
2022. szeptember 19., 13:192022. szeptember 19., 13:19
A Versenytanács árfigyelő portálja szerint szeptember 2-án a standard benzin átlagára 7,39 lej/liter volt Romániában (az 50 banis kedvezménnyel), míg a gázolaj literét átlagosan 8,37 lejért adták (szintén a kedvezménnyel).
A Platts benzin- és dízelárfolyamok – amelyek relevánsabbak az üzemanyagárak meghatározásánál, mint a kőolaj-árfolyamok –, valamint a kőolaj tranzakciós ára 2014 óta most van a legmagasabb szinten, bár az idén júniusban regisztrált történelmi csúcshoz képest csökkent.
Szeptember 2-án a kőolajat 93 dollár körüli áron tranzakcionálták hordónként, tehát körülbelül 20 százalékkal drágábban, mint az év elején. Ugyanebben az időszakban a Platts benzinárfolyama – a lej/dollár árfolyamalakulás hatásainak figyelembevétele érdekében lejre átszámítva – 20 százalékkal nőtt, míg a gázolaj árfolyama 77 százalékkal magasabb, mint az év elején.
Fotó: Sándor Csilla
A valamennyi nagy üzemanyag-forgalmazó által július elsejétől alkalmazott 50 banis literenkénti árcsökkentés nyomán a tényleges átlagárak szeptember 2-án 2022. január 1-jéhez képest 20 százalékkal voltak magasabbak a benzin és 37 százalékkal a gázolaj esetében – derül ki a Versenytanács adataiból. A 2022/106-os sürgősségi rendelet 2022. július 1-jei hatályba lépésével emellett a benzin literenkénti átlagára 76 banival, a gázolajé pedig 35 banival csökkent.
Szeptember végéig dönt kormány az üzemanyagárak további kompenzálásáról – jelentette ki pénteken a miniszterelnök.
– derül ki az Európai Bizottság szakportáljának adataiból.
Ami a gázolajat illeti, a helyzet az elmúlt 13 hónap nagy részében hasonló volt, az idei év májusát, júliusát és augusztusát kivéve, amikor a dízel romániai átlagára az uniós átlagárral azonos szinten volt, sőt kissé meghaladta azt. Meg kell azonban jegyezni, hogy a Románia által az Európai Bizottságnak jelentett árak nem tartalmazzák az üzemanyag-forgalmazók által alkalmazott, literenkénti 50 banis árcsökkentést. Ezért
A legfrissebb, az augusztus 29-e és szeptember 4-e közötti időszakra vonatkozó adatok szerint az uniós átlaghoz viszonyítva a benzin ára adókkal együtt 10 százalékkal volt alacsonyabb (10. hely), adó nélkül 6,7 százalékkal (21. hely), adó nélkül és az 50 banis kedvezménnyel együtt pedig 14 százalékkal.
A gázolaj ára adókkal együtt 4 százalékkal volt alacsonyabb volt az uniós átlagnál (12. hely), adó nélkül 1,4 százalékkal (16. hely), adó nélkül és az 50 banis kedvezménnyel pedig 8,2 százalékkal.
A versenytanács által összesített adatok szerint június végéhez képest a benzin literenkénti ára 58 banival, a gázolajé 56 banival csökkent a nagy benzinkútláncoknál.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
A romániai munkaerőpiac 2025 első három hónapjában visszaesett a korábbi év azonos időszakához viszonyítva, a legaktívabb álláskeresők jelenleg a 25 és 34 év, illetve a 18 és 24 év közöttiek.
szóljon hozzá!