Fotó: Agerpres
2010. augusztus 23., 10:252010. augusztus 23., 10:25
Egy terelőút csökkenti a településen áthaladó közúti forgalmat, de hozzájárul a gazdasági fejlődéshez is. Ez egy közvetett mód, amelyen keresztül hozzá lehet járulni egy régió gazdasági növekedéséhez, a kereskedelem fejlődéséhez” – nyilatkozta a kormányfő.
Emil Boc elmondta, hogy idén fogják átadni többek között Kolozsvár, Nagyszeben és Bukarest körgyűrűjét is. A bánsági település terelőútja 9,6 kilométer hosszú. A 2008-ban kezdődött beruházás értéke 24,312 millió euró volt. Ennek 75 százalékát az Európai Unió finanszírozta az ISPA-programon keresztül, a fennmaradó 25 százalékot pedig a kormány fizette. A munkálatokat egy portugál cég végezte.
Az avatóünnepségen jelen volt Radu Berceanu közlekedési miniszter is, aki kijelentette, hogy jövőre elkészül a Temesvár–Arad-autópálya, valamint egy másik bánsági település, Karánsebes terelőútja. A miniszter elmondta, hogy 2011-ben kezdődnek majd a munkálatok a 4-es Páneurópai Korridorhoz tartozó dél-erdélyi autópálya Nagylak és Arad, illetve Temesvár és Nagyszeben közötti szakaszán. A közeljövőben nyilvánosságra hozzák, hogy ki a győztese a Szászváros és Déva közötti autópálya megépítésére kiírt tendernek.
„A Nagyszeben és Piteşti közötti szakaszt, melyre nincs uniós támogatás, koncesszióba adjuk. Ebben támogat bennünket az Európai Unió csakúgy, mint az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank” – nyilatkozta Radu Berceanu.
Emil Boc miniszterelnök szombaton Lugoson elmondta, hogy az állam nem tudja finanszírozni az útépítésekre szánt területek kisajátítását. „Ki kell dolgoznunk egy alapot, amely a kisajátításhoz szükséges pénzt kezeli. Nem tudjuk a végtelenségig költségvetési pénzekből finanszírozni a kisajátításokat, mert rendkívül költségesek”, nyilatkozta Boc, aki a lugosi körgyűrű példáját ismertette, ahol az állam 3,4 millió lejt fizetett ki a területek kisajátításáért. A miniszterelnök elmondta, éppen ezért azt kérte a kormány illetékeseitől, gondolkodjanak egy külön, e célra és az EU-s pályázatok társfinanszírozására létrehozott alapról. „Véleményem szerint Románia nem tudja a központi költségvetésből fedezni az autópálya-építésekhez, körgyűrűkhöz és más infrastruktúrákhoz szükséges területkisajátítások több milliárd eurós költségeit. Éppen ezért azt kértem a felelős kormánytagoktól, gondoljanak ki egy külön alapot, amely begyűjti a szükséges pénzt, melyből finanszírozhatnánk a kisajátításokat és az EU-s pályázatok önrészét”, nyilatkozta a miniszterelnök. Boc példaként említette, hogy e célra felhasználhatnák a különböző vállalatoknál található állami kisebbségi részvénycsomagok eladásából származó összegeket.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.