Fotó: Facebook/bukaresti amerikai nagykövetség
Kiszámíthatóságot és stabilitást szorgalmazott a fekete-tengeri energiahordozók kitermelése terén Kathleen Kavalec, az Egyesült Államok új bukaresti nagykövete egy, Nicolae Ciucă román miniszterelnökkel folytatott találkozón – tudatta csütörtökön közösségi oldalán az amerikai nagykövetség.
2023. április 06., 12:342023. április 06., 12:34
2023. április 06., 12:572023. április 06., 12:57
A rövid, és az ilyenkor megszokott száraz diplomáciai nyelvezetben íródott közlés szerint a felek a két- és többoldalú együttműködés folytatásának lehetőségeiről tárgyaltak, beleértve az energetikai cégek beruházásait a Fekete-tenger kontinentális talapzatában.
amely szerint a nagykövet köszöntet mondott Romániának az ukrajnai menekültek támogatásáért, és a felek azt is aláhúzták, hogy töretlenül támogatják Ukrajnát az orosz agresszióval szemben.
Kavalec nagykövet figyelmeztetése annak a jele lehet, hogy az amerikai cégek a korábbi kudarcok – az Exxon Mobile kivonulása – ellenére továbbra is érdeklődnek a Fekete-tenger kontinentális talapzatában rejlő földgázkészlet kiaknázásában való részvételben.
Újabb jelentős előrelépés történt a Neptun Deep földgázmezőn történő kitermelés megkezdése felé: a Transgaz, az OMV Petrom és a Romgaz csütörtökön megállapodást írt alá a Tuzla–Podișor-gázvezeték fejlesztéséről.
Mint arról beszámoltunk, az Exxon a földgáz kitermelésének jogszabályi környezetét szabályozó, úgynevezett offshore-törvény beruházók számára kedvező módosításainak halogatása miatt mondott le a fekete-tengeri Neptun Deep földgázmezőben birtokolt 50 százalékos részesedéséről,
Egyre biztosabb, hogy valóban elkezdődhet a földgáz kitermelése a Fekete-tenger romániai kontinentális talapzatán található Neptun Deep gázmezőn, miután az OMV Petrom és a Romgaz is határozott kapacitáslekötési szándéknyilatkozatot nyújtott be.
A gázmező másik fele az OMV Petrom tulajdonában van.
A Romgaz és az OMV Petrom március közepén írta alá a Transgaz képviselőivel a kitermelés megkezdéséhez szükséges, Tuzla–Podișor-gázvezeték fejlesztéséről szóló megállapodást, miután a két cég februárban határozott kapacitáslekötési szándéknyilatkozatot nyújtott be a Transgazhoz.
Nemhogy a kitermelés nem kezdődik el hamarosan a fekete-tengeri Neptun Deep földgázlelőhelynek, még döntés is alig kevesebb, mint egy év múlva várható.
A kapacitáslekötési szándéknyilatkozatok benyújtása azt jelenti, hogy a Románia egyik legnagyobb energetikai beruházásának számító kitermelés valóban megindul a mintegy 100 milliárd köbméternyi földgázt rejtő gázmezőn. A Neptun Deep gázmezőből évente 10 milliárd köbméter gáz kitermelését tervezik.
A Romgaz román állami gázvállalat 1,06 milliárd dollárért veszi meg az amerikai ExxonMobiltól a fekete-tengeri Neptun Deep földgázmezőben birtokolt 50 százalékos részesedését – közölte kedden a román vállalat.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!