Fotó: Gov.ro
Újabb jelentős előrelépés történt a Fekete-tenger kontinentális talapzatának Romániához tartozó részén található Neptun Deep földgázmezőn történő kitermelés megkezdése felé: a Transgaz, az OMV Petrom és a Romgaz csütörtökön megállapodást írt alá a Tuzla–Podișor-gázvezeték fejlesztéséről.
2023. március 17., 09:592023. március 17., 09:59
2023. március 17., 10:102023. március 17., 10:10
A négymilliárd eurós beruházás munkálatai várhatóan idén nyáron kezdődnek.
„Ez a megállapodás döntő lépés, az utolsó előtti a Fekete-tengerből a Neptun Deepben található gáz kitermelésére irányuló lépések sorában. (…) Mindannyian azt szeretnénk, hogy ez a Románia számára stratégiai fontosságú projekt előrehaladjon, és a Neptun Deepből származó földgáz kitermelése minél hamarabb megkezdődjön” – mondta Nicolae Ciucă miniszterelnök, aki jelen volt a szerződés aláírásakor.
A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy már hatályba lépett az offshore-törvény, amely kedvező keretet biztosít az energetikai beruházások számára, és amely jelentősen segítheti a Fekete-tengerből kitermelhető gáz szállítási infrastruktúrájának fejlesztését.
A most aláírt dokumentum egy több mint 300 kilométer hosszú földgázvezeték építéséről szól Tuzla és Podișor között. Az 500 millió euróra becsült beruházás lehetővé teszi majd, hogy a Fekete-tengerből származó gáz a podișori csomópontnál belépjen az országos szállítási rendszerbe, és így eljusson a rendszerhez csatlakozó települések gazdasági szereplőihez és háztartásaihoz.
Miután a Transgaz aláírta a kivitelezési szerződést, a munkálatok azt követően kezdődnek meg, hogy a fekete-tengeri gázmezők koncessziós jogosultjai meghozták a végleges döntést a beruházásról.
Virgil Popescu energiaügyi miniszter kijelentette, arra ösztönzi a Romgaz és az OMV Petrom vállalatot, hogy gyorsítsák fel a kitermelési munkálatok megkezdését.
„A szerződés megkötése biztosítja a szükséges műszaki kapacitást a gáznak az országos szállítási rendszerbe való bevezetéséhez, ami lehetővé teszi, hogy a Neptun Deep mezőről származó földgázt a piacon értékesítsék. Arra bátorítom a Romgaz és az OMV Petrom vállalatot, gyorsítsák fel a folyamatot, hogy a kitermelési munkálatok minél hamarabb megkezdődhessenek. Mert azt akarjuk, hogy a romániai gáz a romániaiak otthonaiban hasznosuljon, ugyanakkor biztosítsuk az energiafüggetlenségünket” – mondta.
A földgázszállítási keretszerződést az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) által jóváhagyott eljárásnak megfelelően a kapacitáslekötési folyamat sikeres lezárását követően kötötték meg az országos földgázszállító rendszer üzemeltetőjével, a Transgazzal.
Mint arról beszámoltunk, februárban két jelentős piaci szereplő, az OMV Petrom és a Romgaz is határozott kapacitáslekötési szándéknyilatkozatot nyújtott be a Transgazhoz. A szándéknyilatkozat arra vonatkozik, hogy a két cég előre leköti a földgázszállítmányok egy részét a gázlelőhelyhez kiépítendő vezetéken.
A két cég, amely egyébként partnerségben vesz részt a Neptun Deep gázmezőn található természeti kincs kitermelésében, külön-külön nyújtott be saját nyilatkozatot.
Akkor ugyanis csupán 15 millió euró volt a garancia értéke.
Az Economica.net gazdasági portál szerint a kapacitáslekötési szándéknyilatkozatok benyújtása azt jelenti, hogy a Románia egyik legnagyobb energetikai beruházásának számító kitermelés valóban megindul a mintegy 100 milliárd köbméternyi földgázt rejtő gázmezőn.
A Neptun Deep gázmezőből évente 10 milliárd köbméter gáz kitermelését tervezik.
Az OMV a földgázmező 50 százalékát birtokolja, a másik fele a román Romgaz állami gázvállalaté lett, miután 2021 októberében 1,06 milliárd dollárért megvette az Exxon 50 százalékos részesedését a Neptun Deep földgázmezőben.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!