Marcel Ciolacu áttérne a progresszív adózásra
Fotó: Psd.ro
Tárgyalni kell a koalícióban az egységes adókulcsról és a progresszív adózásról – jelentette ki Marcel Ciolacu, a román Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, aki szerint a társadalmi partnerekkel és az üzleti szféra képviselőivel is egyeztetni kell a témáról.
2022. május 23., 16:042022. május 23., 16:04
2022. május 23., 16:052022. május 23., 16:05
A bukaresti képviselőház elnöki tisztségét betöltő politikustól azt kérdezték hétfőn az újságírók, miként kommentálja Nicolae Ciucă miniszterelnök korábbi nyilatkozatát, miszerint kitart az egységes, 10 százalékos adókulcs mellett. „Ez az ő véleménye. Mi pedig azon a véleményen vagyunk, hogy a jövőben – nem holnap, nem a következő hónapokban – Romániának el kell kezdenie felzárkózni a fejlett országokhoz” – állapította meg Marcel Ciolacu.
A PSD elnöke elmondta, a kormánykoalícióban is meg kell vitatni a témát, és majd a döntés szerint kell cselekedni. A szociáldemokrata pártelnök ismét nyomatékosította, hogy idén nem vezetnek be új adókat, és adóemelés sem lesz.
Közben Florin Cîţu, a szenátus liberális elnöke újfent bírálta a progresszív adózásra való áttérésre vonatkozó szociáldemokrata javaslatot, sőt a koalíciós partner PSD-t is. A volt kormányfő újságíróknak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy meg kell őrizni a jelenlegi adózási rendszert, szerinte ugyanakkor a PSD ebben a kérdésben ugyanabba az irányba halad, mint Liviu Dragnea volt pártelnök idején, amikor új közterheket vezettek be. Florin Cîţu megismételte, hogy stratégiai hiba lenne Románia számára a progresszív adózási rendszer bevezetése.
A bukaresti nagykoalíció vezetői hétfőn késő délután ülnek össze, a tanácskozás egyik központi témája pedig az adózási rendszer esetleges átalakítása lesz.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!